Jak przygotować nasiona do wysiewu?
Pierwsze prace ogrodowe niebawem ruszą pełną parą! Jeśli więc planujesz roślinną dekorację w donicach, kwietnikach lub gruncie, najpierw zobacz najlepsze sposoby na przygotowanie nasion do wysiewu:
Źródło: www.pixabay.com
Nasiona roślin różnią się od siebie. Jedne wymagają wsparcia ze strony roznoszących je zwierząt, inne czekają na „swój moment” nawet latami, a inne są niezdatne do kiełkowania już po kilku tygodniach. Wiele z nich chroni gruba skorupka, która chroni przed uszkodzeniami… ale również dostępem wody. Tak niesamowita różnorodność nasion sprawia, że chcąc uzyskać zdrową, dorosłą roślinę, trzeba wziąć pod uwagę jej potrzeby również na najwcześniejszym etapie. Przydatne są również specjalne zabiegi, które z powodzeniem można przeprowadzić nawet w domowych warunkach:
Źródło: www.pixabay.com
Skaryfikacja czy stratyfikacja?
W przypadku, gdy nasiona pochodzą z dojrzałego owocu, np. dyni lub pomidorów, trzeba je w pierwszej kolejności oczyścić. Pod bieżącą wodą myjemy nasiona z resztek miąższu, a następnie suszymy na sicie. Jeśli mamy do czynienia z grubą łupiną, przeprowadźmy skaryfikację – brzmi to niezbyt zachęcająco, jednak bardzo przyspiesza rozwój roślin. Zabieg polega na mechanicznym naruszeniu skorupki pilnikiem lub papierem ściernym, przez co wilgoć łatwiej przedostanie się do wewnątrz, a kiełkowanie nastąpi szybciej.
W przypadku krzewów, drzew zimujących w gruncie lub bylin, warto przeprowadzić stratyfikację. Zabieg ten polega na wystawieniu nasion na wpływ niskich temperatur przez około miesiąc. W tym celu przygotowuje się wilgotne podłoże i umieszcza je w temperaturze od zera do pięciu stopni.
Źródło: www.pixabay.com
Zaprawianie czy namaczanie?
Nasiona, które długo przebywały w suchym środowisku (np. pojemniku, torbie, etc.), warto przed wysiewem namoczyć. Przyda się więc pojemnik z ciepłą wodą (ok. 30°C), z którego po upływie doby nasiona przenosimy na nieprzepuszczalny, wilgotny materiał (np. gazę). Teraz wystarczy wypatrywać pierwszych kiełków, a gdy już się pojawią – mogą one trafić do donicy lub pojemnika.
Aby pozbawić nasiona chorobotwórczych patogenów, warto przeprowadzić zabieg zaprawiania. Proces polega na pokryciu nasion odpowiednim środkiem chemicznym, który z łatwością można nabyć w każdym centrum ogrodniczym.
Źródło: www.pixabay.com
Uwaga!
Wszystkie przedstawione powyżej zabiegi przyspieszają rozwój rośliny, jednak nie zdadzą się na nic, gdy nasiona już na wstępie nie będą zdrowe. Obowiązkowo pamiętać należy też o odpowiednim podłożu, oświetlenie, donicy kwiatowej oraz oświetleniu.