Jak dbać o rośliny zimą?

donice terraform brussels diamond (3)

Znikoma ilość światła, suche powietrze, chłód oraz… ciepło – to tylko niektóre z czynników, które szkodzą roślinom doniczkowym zimą. Zobaczcie jak o nie dbać:

Donica Elho Brussels Diamond HighŹródło: www.terraform.pl

Od końca października większość roślin uprawianych na zewnątrz, ale również i odmian doniczkowych wchodzi w kolejny etap swojej egzystencji. Właśnie w tym momencie rozpoczyna się okres spoczynku.

donica-Bamboo-TerraForm.plŹródło: www.terraform.pl

Spowolnione procesy życiowe pozwalają zminimalizować potrzeby roślin. W tym okresie nie należy się spodziewać owoców oraz spektakularnego wzrostu. Ta swego rodzaju „przerwa w funkcjonowaniu” nie oznacza jednak, że można całkowicie zapomnieć o pielęgnacji zielonych ulubieńców! Zobaczcie, co najbardziej im szkodzi:

donica etima nunoni terraform.plŹródło: www.terraform.pl

Za sucho… za mokro

Często chcąc wynagrodzić roślinom doniczkowym suche domowe powietrze, dostarczamy im nadmierną wręcz ilość wody. Każda skrajność jest szkodliwa, dlatego zadbajmy o to, donice Nuno’ni ze wskaźnikiem wody stale gościły we wnętrzach.

Donica Ricola TerraFormŹródło: www.terraform.pl

Te nowoczesne pojemniki na kwiaty pozwalają łatwo kontrolować poziom wody, a na dodatek są niezwykle efektownym dodatkiem dekoracyjnym. Przelanie rośliny jest bardziej szkodliwe niż przesuszenie: skutkuje rozwojem zagrażających również ludziom grzybów, np. pleśni.

donica ricola terraformŹródło: www.terraform.pl

Zimą można niemal całkowicie zapomnieć o podlewaniu sukulentów, rośliny z chłodniejszych pomieszczeń wymagają jedynie tyle wody, by gleba w pojemniku nie wyschła.

Milano Diamond ElhoŹródło: www.terraform.pl

Niewystarczająca ilość światła

Niedoboru światła słonecznego nie sposób w 100% skutecznie wyrównać. Aby pomóc doniczkowym roślinom, należy przenieść je w głąb pomieszczeń lub usytuować bliżej okna. Nie jest to jednak rozwiązanie doskonałe – więcej w dalszej części tekstu.

Donica Elho Milano DiamondŹródło: www.terraform.pl

Niska wilgotność powietrza

Kaloryfery. Zimą trudno bez nich funkcjonować, jednak nie każdemu służą one tak dobrze, jak zmarzniętym ludziom – to prawdziwa udręka dla roślin… ale niekiedy również i dla człowieka! Warto postawić na zrównoważoną gospodarkę ciepłem: bez nadmiernego nagrzewania pomieszczeń i pamiętając o regularnym ich wietrzeniu. Dla dobra doniczkowych roślin i nas samych, wilgotność powietrza należy poprawić stosując płaskie naczynie z wodą, która z czasem zacznie parować, niosąc ulgę spragnionym organizmom. Rośliny można dodatkowo zwilżać wodą o pokojowej temperaturze, a przede wszystkim należy odsunąć je od bezpośredniego źródła ciepła.

ricola nuno'ni donice kwadratowe (1)Źródło: www.terraform.pl

Zbyt ciepło

To kolejny ze skutków nadużywania dobrodziejstw kaloryfera i kominka. Obniżenie temperatury w pomieszczeniach może być uciążliwe zimą, dlatego lubiące neutralną ciepłotę rośliny doniczkowe dobrze jest przenieść do jasnej piwnicy lub na osłonięty taras.

Donica ilvaso TerraFormŹródło: www.terraform.pl

Zbyt zimno

Wiele roślin zamiera zimą tylko z powodu chłodu – nie zawsze musi być to dyktowane ich skłonnościami genetycznymi. Wietrząc mieszkanie warto zadbać o bezpieczeństwo zielonych ulubieńców. Jeśli zadbaliście o to, by roślina korzystała z promieni słonecznych tuż przy oknie – koniecznie należy je uszczelnić!

Donica Elho Milano DiamondŹródło: www.terraform.pl