„Jak cię widzą, tak cię piszą”
To stare powiedzenie znane jest wszystkim i niejeden obiekt publiczny, znajdujący się zwłaszcza w pobliżu drogi, mógł się o tym przekonać. To, co widzimy dookoła budynku jest jego wizytówką. Potencjalny petent czy współpracownik już na tej podstawie wyrabia sobie zdanie o tym, jak on sam może zostać tu obsłużony czy potraktowany. Korzystny wizerunek kształtowany także przez zadbane otoczenie jest w dzisiejszych czasach tak samo niezbędny, jak własna strona internetowa. Liczy się bowiem i treść, i forma.
Źródło: archiwum Terra®
Otoczenie powinno być więc starannie utrzymane. Na estetykę ma wpływ mnóstwo czynników: styl, w jakim obiekt jest urządzony, jakość i sposób wykonania poszczególnych elementów, a także to, jak są one utrzymane. Okazuje się, że w poprawie wizerunku obiektu użyteczności publicznej bardzo przydatne mogą być rośliny. Nie tylko wizualnie pomogą upiększyć przestrzeń, ale też mają pozytywny wpływ na ludzi – czynią otoczenie bardziej naturalnym i przyjaznym.
Rozwiązaniem tych problemów mogą być wieże kwiatowe i rozmaite pojemniki wiszące. Ich przewaga nad tradycyjnymi donicami na rośliny polega na tym, że konstrukcje te są niemal w całości pokryte zielenią i kwiatami. Mają zróżnicowaną wysokość, albo też można je umieszczać w różnych położeniach, przez co zapewniają dobrą ekspozycję roślin. Są również mobile – łatwo je przestawić na inne miejsce, a wraz z końcem sezonu zdemontować i schować. Co roku mogą być ustawiane gdzie indziej i w nowej konfiguracji.
Źródło: archiwum Terra®
Źródło: archiwum Terra®
Źródło: archiwum Terra®
Źródło: archiwum Terra®
Przy użyciu wież kwiatowych dekoracja wejścia nie stanowi już problemu. Wystarczy je ustawić po obu stronach drzwi, schodów, furtki lub bramy. Wieże mogą stać pojedynczo, albo też w grupach czy rzędach – w takim układzie przydają się jako kolorowe bariery oddzielające chodnik od jezdni lub też jako szlabany, wyznaczające kierunek jazdy i wygradzające miejsca parkowania dla samochodów.
W zależności od ilości wolnego miejsca (czy dysponujemy jedynie wąskim chodnikiem, czy też mamy rozległy podjazd) kaskadowe konstrukcje kwietnikowe można stawiać nie tylko bezpośrednio na nawierzchni z płyt bądź kostki, ale też i na trawnikach. Warto się wówczas pokusić o ustawianie ich w kompozycjach o zróżnicowanej wysokości, w ofercie firmy Terra® znajdują się różne przydatne do tego modele. Wieże kwiatowe ustawiane przy ścianach maskują też mniej urodziwe elementy znajdujące się za nimi, skupiając całą uwagę na sobie.
Źródło: archiwum Terra®
Źródło: archiwum Terra®
Źródło: archiwum Terra®
Źródło: archiwum Terra®
Źródło: archiwum Terra®
Wieże nie muszą stać samotnie. Do kompletu dla nich przewidziano skrzynki i pojemniki, dzięki specjalnym uchwytom bezpiecznie montowane są na balkonach i parapetach, elewacjach, barierkach, balustradach, ogrodzeniach, a także latarniach, słupach, masztach, kolumnach i pod okapami dachów. Jednym słowem wszędzie tam, gdzie wcześniej brakowało zieleni.
Źródło: archiwum Terra®
Źródło: archiwum Terra®
Źródło: archiwum Terra®
Źródło: archiwum Terra®
Przy odpowiednim doborze gatunków roślin oraz ich właściwej pielęgnacji i te wiszące, i te stojące konstrukcje kwietnikowe dają efekt kolorowych kaskad czy ukwieconych kwiatowych kul. Obsadzać je można rozmaicie. Najprościej – jednym lub dwoma gatunkami, można również bardziej finezyjnie – wielogatunkową mieszanką barwnych kwiatów. Ważne jest, by brać pod uwagę charakter i kolorystykę otaczającej architektury.
Dzięki roślinom niemal każde miejsce można bowiem rozjaśnić i ożywić, albo wręcz przeciwnie – uspokoić i stonować. Pamiętajmy, że ładnie zaaranżowane wejście zawsze robi dobre wrażenie.
Źródło: Na podstawie tekstu autorstwa Małgorzaty Dyrskiej