Iluzja w przestrzeni miejskiej

Iluzja w przestrzeni miejskiej


image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Sztuka optyczna przenosi się do miasta. Dziś o „ogrodzie” artysty François Abelaneta.

Op-art – z wolnego tłumaczenia po angielsku oznacza sztukę optyczną, czy wizualizm. Jest to kierunek w grafice lub sztuce użytkowej i malarstwie. Jego głównym zadaniem jest oddziaływanie na oko oglądającego. Opiera się na abstrakcyjnej kombinacji linii, które w końcowym efekcie dają geometryczne złudzenie optyczne, efekty świetlne i dynamiczne. Za okres szczytowy op-artu uznaje się lata 50. i 60. XX wieku. Prekursorem tego gatunku był Victor Vasarely pochodzący z Węgier. Pierwsze eksperymenty z tego typu sztuką przeprowadził już w latach 30.

Op-art jest obecnie wykorzystywany do sztuki miejskiej, a także w sztuce ogrodowej.

Źródło: https://inhabitat.com/

Przykładem zastosowania op-artu w przestrzeni miejskiej jest „ogród” zaprojektowany przed budynkiem paryskiego merostwa przez artystę François Abelaneta. Stworzony przez niego obraz nabiera proporcji i sensu jedynie wtedy, gdy oglądamy go pod odpowiednim kątem.

Ogród ma 100 m długości, zajmuje powierzchnię 1500 m2. Do jego wykonania zużyto 1200 m2 trawnika, 300 m2 rozchodników i 650 m3 ziemi. Blisko 90 ogrodników i techników pracowało nad nim przez 5 dni. A wszystko po to, żeby z jednego punktu na całym placu można było zobaczyć… trawiastą kulę.

Artysta François Abelanet osiągnął mistrzostwo w tej sztuce oszukiwania oka. Udowodnił nam to swoim ostatnim dziełem z dziedziny Land Artu, które będzie można oglądać do 15 lipca na placu przed paryskim merostwem, w samym centrum wystawy poświęconej miejskim drzewom.

Źródło: https://inhabitat.com/

Źródło: https://inhabitat.com/

Źródło: https://inhabitat.com/

Źródło: https://inhabitat.com/

Źródło: https://inhabitat.com/

Dodaj komentarz