I dla smaku, i dla zdrowia

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Poprawia smak i aromat potraw, działa leczniczo, a nawet… odstrasza owady. Bazylia ma wiele walorów, które sprawiają, że powinna trafić również i do Twojej kuchni:

brussels-herbs3Źródło: www.makeithome.pl

Bazylia to roślina jednoroczna, występuje w wielu odmianach różniących się pokrojem i odcieniem. Najbardziej popularna jest bazylia zielona, ta którą znamy z domowych parapetów i stosujemy jako dodatek do potraw. Do przyrządzania posiłków oraz alkoholi warto użyć również odmiany o aromacie cynamonu lub cytrusów. W ogrodach z kolei dobrze przyjmuje się bazylia bordowa i zielona, występujące w wersji kulistej i krzewiastej.

Brussels HerbsŹródło: www.makeithome.pl

Co ciekawe, bazylia jest uznawana w Indiach za roślinę świętą, a we Francji jest atrybutem świętej Anny, patronki ogrodników.

Jak uprawiać bazylię?

Podstawowy warunek dla uprawy bazylii, niezależnie od jej odmiany, to zaciszne i słoneczne stanowisko. Właśnie dlatego tak często trafia na kuchenne parapety – doniczka na zioła jest wówczas zawsze pod ręką, dokładnie wtedy, gdy jest najbardziej potrzebna. Najlepsze podłoże dla niej to przepuszczalna gleba bogata w składniki odżywcze. Młody okaz może pochodzić z rozsady bądź z nasion, łatwo dostępnych w każdym centrum ogrodniczym. Niezwykle popularne są bazylie doniczkowe, dostępne w sklepach, również spożywczych. Dorosła roślina osiąga maksymalnie 60 cm i kwitnie od lipca do września.

Brussels HerbsŹródło: www.makeithome.pl

Ze względu na to, że bazylia należy do szybko „zjadanych” roślin, donica dla niej powinna być lekka i wytrzymała, tak by łatwo uzupełnić jej zawartość nowym okazem. Dobrze, gdy pojemnik na bazylię dodatkowo cieszy oko, tak jak doniczka na zioła od Elho, która posiada wygodne i funkcjonalne nożyce do cięcia warzyw. Wystarczy kilka ruchów, by wyposażone w poczwórne ostrze nożyce przycięły idealną ilość liści bezpośrednio do potrawy. Kto choć raz zmagał się z dodawaniem świeżych przypraw do potraw, zrozumie jakie to wygodne!

Brussels HerbsŹródło: www.makeithome.pl

Zastosowanie bazylii

Poza walorami smakowymi, bazylia posiada również wiele innych interesujących cech. Ze względy na wysoką zawartość związków biologicznie aktywnych, wydziela charakterystyczny aromat, dokładnie ten, który unosi się znad smakowitego spaghetti lub świeżej pizzy. Bazylia znajduje zastosowanie również poza kuchnią: olejki aromatyczne z tej rośliny są często stosowane w walce z depresją i zabiegach relaksacyjnych – doniczka na zioła jest więc częstym elementem wyposażenia salonów piękności i gabinetów terapeutycznych. Równie popularna jest jako składnik kosmetyków pielęgnacyjnych, a odwar z bazylii skutecznie odstrasza komary i muszki.

Brussels HerbsŹródło: www.makeithome.pl

Doniczka na zioła z bazylią jest obowiązkowym elementem kuchni nie tylko ze względu na zniewalający aromat rośliny, ale również jej walory lecznice. Dodana do potraw zwiększa produkcje soków trawiennych, zbawiennie wpływając na przemianę materii. Sprawdza się zarówno w wersji świeże, jak i suszonej, nadaje się jako dodatek do potraw, napojów, w tym alkoholowych oraz oliwy.

Brussels HerbsŹródło: www.makeithome.pl

Zapisz

Dodaj komentarz