Hydrożel na ratunek zieleni miejskiej

Hydrożel na ratunek zieleni miejskiej

Odpowiednio zastosowany hydrożel wspiera rozwój roślin, również tych w miejskich nasadzeniach. Co więcej, zapewnia optymalną ilość wody i niezbędnych do życia składników odżywczych oraz ogranicza częstotliwość podlewania. Wbrew pozorom hydrożel to nie magiczna substancja, ale opracowany przez człowieka preparat, który w bezpieczny sposób pomaga roślinom.



Ten superabsorbent powstaje w laboratoriach chemicznych. Jest usieciowanym polimerem, a jego cechy przypominają właściwości gąbki: może pochłonąć ilość wody o masie nawet 400-krotnie przekraczającej masę samego hydrożelu.

hydrogel w nasadzeniach miejskich

źródło: www.fotolia.com

Z punktu widzenia ogrodnika miejskiego czy właściciela szkółki leśnej lub sadu magazynowanie i oddawanie wody systemom korzeniowym jest podstawową, a zarazem najważniejszą cechą hydrożeli. Jednak na tym idące za nimi korzyści się nie kończą. Hydrożele, dzięki swojej kurczliwości, zmniejszają zagęszczenie gleby, jednocześnie zwiększając jej napowietrzenie. Są też ekologiczne i neutralne dla środowiska, przez co również bezpieczne dla ludzi, zwierząt  i roślin, a po okresie od trzech do pięciu lat ulegają całkowitej biodegradacji.

odzywka-doglebowa-hydrogel-terra

źródło: www.fotolia.com

Efekty działania hydrożelu można więc nie tylko zobaczyć na miejskich rabatach i w parkach, ale i wyraźnie poczuć w portfelu. Dzięki absorbentom rośliny można podlewać nawet trzykrotnie rzadziej, co wiąże się ze znacznym zmniejszeniem kosztów i mniejszymi nakładami pracy.

Wybrać odpowiedni hydrogel

Ze względu na właściwości przydatne w przypadku miejskich nasadzeń hydrożele dzieli się na dwa rodzaje: na te, które wodę oddają, i na takie, które tego nie robią. Oczywiście tylko te, które „dzielą się” z roślinami wodą sprawdzają się w ogrodnictwie, szkółkarstwie i leśnictwie. Za to w przemyśle górniczym, farmaceutycznym i kosmetycznym pożądane są hydrożele zatrzymujące wodę, stosowane np. w pochłaniaczach wilgoci i workach przeciwpowodziowych, środkach sanitarnych, lekach i kosmetykach, a nawet… w kopalniach.

hydrogel terra speed

źródło: www.fotolia.com

Na rynku dostępny jest również hydrożel wymieszany z nawozem, przeznaczony dla bardziej wymagających roślin. Świetnie sprawdzi się właśnie w zieleni miejskiej: na rabatach, trawnikach, w gazonach, kwietnikach, wieżach kwiatowych, donicach miejskich czy na klombach. Ten rodzaj hydrożelu nie tylko poprawia wilgotność korzeni, ale i pobudza procesy mikoryzowe, ogranicza nasilenie chorób i, co ważne, obniża tzw. stres wodny podczas transportu w przypadku szkółek leśnych czy sadów. Oznacza to, że ani deficyt, ani nadmiar wody nie będzie szkodził roślinom szczególnie tam, gdzie gleba jest uboga w składniki mineralne.

Hydrożel na ratunek zieleni miejskiej

źródło: www.pexels.com

Jak to działa?

Czysty hydrożel (HydrogelTerraAqua) w postaci granulatu wykorzystuje się głównie w nowych nasadzeniach. Cykl sadzenia młodego krzewu lub drzewa zaczyna się od połączenia suchej ziemi z hydrożelem (proporcja – 1/3 ziemi do 2/3 ziemi z hydrożelem).

Mieszanką zasypujemy system korzeniowy rośliny, podlewamy i uzupełniamy pozostałą częścią ziemi. Na tym etapie należy pamiętać, aby podczas sadzenia drzew mieszanka nie znajdowała się bezpośrednio nad systemem korzeniowym, gdyż w ten sposób można niechcący całkowicie odciąć dopływ wody do rośliny!

Jak zapewnić miastu piękną zieleń hydrogel

źródło: www.fotolia.com

Za to HydrogelTerraVit najlepiej zda egzamin w miejscach, w których podłoże jest wypłukane ze składników mineralnych. Ta nawozowa mieszanka składa się z 20% czystego hydrożelu, 30% granulowanego nawozu i 50% strukturotwórczych dodatków skał mineralnych. Uwalnianie składników odżywczych trwa najczęściej od 1 do 6 miesięcy, a 3-5 kg mieszanki nawozowej wystarczy na 1 m3 ziemi. Na rabaty i trawniki miejskie poleca się zastosowanie od 100 do 150 g substancji na 1 m2 gleby na głębokości do 25 cm.

Hydrożel na ratunek zieleni miejskiej (2)
Pomóż roślinom i miastu

Hydrożel jest gwarancją efektownego ukwiecenia przez długi czas, bez nadmiernego wysiłku i strat w miejskiej kasie. Preparat od lat z powodzeniem wspomaga rozwój zieleni w wielu przestrzeniach publicznych.

Suwałki | źródło: www.wiezekwiatowe.pl

Utrzymanie odpowiedniej wilgoci w podłożu miejskich roślin okazało się wyzwaniem również w Suwałkach. W przypadku tego miasta władze długo głowiły się nad tym, w jaki sposób ukwiecić rynek. Problemami były bliskość ulicy i brak dostępu do gleby w naturalnej postaci. Włodarze miasta zdecydowali się więc na wieże kwiatowe i wykorzystanie w trakcie nasadzeń roślin podłoża połączonego z hydrożelem. W efekcie powstała przyjazna, barwna i ciesząca oko przestrzeń.

ukwiecenie suwałk kwietniki hydrogel (1)

Suwałki | źródło: www.wiezekwiatowe.pl

Urząd Miejski w Suwałkach (…) od kilku lat stosuje hydroabsorbenty jako dodatek do podłoża oraz w postaci iniekcji w strefie systemu korzeniowego drzew. (…) Zastosowanie hydroabsorbentu pozwoliło na zmniejszenie częstotliwości podlewania roślin nasadzonych w wieżach kwiatowych, donicach i gazonach, dzięki czemu zostały obniżone koszty ich utrzymania. Ponadto dało się zaobserwować bujny wzrost kwiatów i efektowny ich wygląd.

 – relacjonuje mgr Eugeniusz Dariusz Przybysz, Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej w Suwałkach.