Otwórz hotel dla owadów

21 maja 2012
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Kolorowe motyle czy ważki to owady piękne, ale nie zawsze dobre dla naszych roślin. Warto do ogrodu zwabić ich mniej efektownych krewniaków. Jak to zrobić?

Świat owadów liczy około miliona  gatunków. Niektóre z nich wymagają uważnego wytropienia wśród gąszczu roślin, mają niewielkie rozmiary i są niepozornie ubarwione. Inne, jak  motyle, ważki oraz chrząszcze, w tym biedronki,  zachwycają bogactwem form i kolorów.

Największą grupą pożytecznych owadów są dzikie pszczoły. Od dobrze nam znanych pszczół miodnych różnią się tym, że prowadzą samotny tryb życia, nie zajmują się produkcją miodu i nie żądlą. Zbierając pyłek z kwiatów (często rzadkich i zagrożonych gatunków), zapylają je intensywniej niż pszczoły miodne. Najczęściej spotykane i znane z pracowitości są murarki, frantki, lepiarki, samotki.

Do przyjaciół ogrodów należą również: dżdżownice i trzmiele. Z większych przyjaciół (nie owadów) należy wymienić jeże polujące na pędraki, gąsienice, a przede wszystkim na zmorę kapusty, czyli ślimaki.

Aby pożyteczne owady chciały zamieszkać w naszym ogrodzie, musimy stworzyć im do tego odpowiednie warunki. Ciekawym pomysłem może okazać się hotel dla owadów – niczym Brystol zagwarantuje im niebiański pobyt w naszym ogrodzie.

Owadzie hotele to doskonały pomysł na zaproszenie do ogrodu pożytecznych owadów. Jeśli wykonamy je z odpowiednią dbałością, staną się jeszcze ciekawą dekoracją. Wykonanie takiego hotelu nie jest trudne, a dzięki odrobinie fantazji można stworzyć prawdziwe arcydzieła. Glina, słoma, drewno, trzcina, bambusy to tylko nieliczne materiał, których możemy użyć.W internecie jest sporo podpowiedzi, jak skonstruować owadzie hoteliki.

Zobaczcie sami.

Źródło: https://gardenblog.pl/

Źródło: https://gardenblog.pl/

Źródło: https://gardenblog.pl/

Źródło: https://gardenblog.pl/

Źródło: https://gardenblog.pl/

Źródło: https://gardenblog.pl/

Dodaj komentarz