Gostyń mlekiem płynący
Miejscowość położona nieopodal Poznania, której daleki jest zgiełk wielkich miast, ale nie wielkomiejski szyk. Poznajcie historię Gostynia.
Przydatne informacje:
Czy wiesz, że…
Z czego słynie Gostyń?
- Masło z tutejszej mleczarni podobno jadała Królowa Elżbieta II, papież Jan XXIII, prezydenci RP: Ignacy Mościcki i Aleksander Kwaśniewski.
- W ciepłe dni rynek tętni życiem, to doskonałe miejsce na spędzenie popołudnia w gronie przyjaciół i rodziny.
Co warto zobaczyć?
- Muzeum przy ul. Kościelnej 5. Działy etnograficzny i historyczny zawierają eksponaty dotyczące miasta i jego okolic.
- Prywatne Muzeum Automobilizmu Jana Pedy – to nie lada gratka dla miłośników motoryzacji. Prawdziwe perełki pośród eksponatów: najstarszy zarejestrowany w Polsce samochód – dwuosobowy Reo, a także Lorraine-Dietrich – jedyny na świecie zachowany przedstawiciel pojazdów typu SMH.
- Rezerwat roślin błotnych „Torfowisko Źródliskowe w Starym Gostyniu” usytuowany na obrzeżach lasu starogostyńskiego.
Aby poznać to piękne miasto jeszcze lepiej, przeczytaj rozmowę z Mariuszem Koniecznym, Naczelnikiem Wydziału Gospodarki Komunalnej w Gostyniu:
Na wstępie chciałabym poznać Pańską opinię na temat zieleni w mieście. Czy jest potrzebna?
(Mariusz Konieczny) Tak, ukwiecony rynek Gostynia jest tego najlepszym dowodem. Zanim natrafiłem na folder firmy Terra, którego treść skłoniła nas do wyboru Państwa produktów, nie znałem idei wież kwiatowych. Uznałem jednak, że efekt prezentowany na fotografiach doskonale oddaje to, czego właśnie potrzebuje Gostyń.
Mając tak bogate zaplecze konstrukcji kwietnikowych, pomysły na ich wykorzystanie pewnie same przychodzą do głowy.
Mariusz Konieczny. Tak, ponieważ uważam, że inwestycja w zieleń jest dobrym posunięciem. W przyszłości planujemy powiększyć ilość posiadanych wież kwiatowych o kolejne produkty. Prawdopodobnie zdecydujemy się też na kilka donic lub innych zielonych dekoracji. W tym roku z pewnością ukwiecimy miasto przy użyciu kaskad mocowanych na latarniach.
Jakie są plany odnośnie dalszych „zielonych inwestycji”?
Mariusz Konieczny. W planach mamy rewitalizację dalszych części naszego Miasta. Poza rynkiem przebudowane zostaną jeszcze inne ulice, z pewnością znajdzie się tam miejsce dla produktów firmy Terra.
Nie da się jednak ukryć, że rewitalizacja już na obecnym etapie przyniosła imponujący efekt.
Mariusz Konieczny. To prawda, a spośród wszystkich miejsc, które ukwiecaliśmy, najpiękniejszy jest miejski rynek. Z tym stwierdzeniem zgadzają się chyba wszyscy mieszkańcy, i ja również do nich należę.
Jakie korzyści ma Pan na myśli?
Mariusz Konieczny. Obecnie stawiamy głównie na ukwiecanie rynku, ponieważ to najbardziej reprezentacyjne miejsce w całym Gostyniu. Uważam, że zadbana zieleń doskonale świadczy o mieście poza jego granicami, ale także poprawia zdanie na jego temat pośród mieszkańców.
Uważa Pan, że po ukwieceniu Gostynia zmiana w wizerunku miasta jest aż tak znaczna?
Mariusz Konieczny. Różnica jest diametralna. Daje się zauważyć, że przestrzenie, których nadal nie ukwieciliśmy, bardzo odstają od miejsc, gdzie już wprowadziliśmy kwiaty. Rynek miasta wypiękniał, stał się bardziej kolorowy – to wielka zmiana od momentu, gdy jeszcze nie było na nim roślin.
A jakie są opinie mieszkańców na temat ukwiecania miasta?
Spotkałem się z wieloma pozytywnymi reakcjami mieszkańców. W poprzednim sezonie, gdy kwiaty trafiły do centrum miasta po raz pierwszy, udało mi się nawet zaobserwować, że wieże kwiatowe stały się bohaterem pamiątkowych fotografii z Gostynia.
Dziękuję za rozmowę