Gdzie rośnie największa zielona ściana?

Gdzie rośnie największa zielona ściana?


image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Oczyszczają powietrze, zdobią, wprowadzają rośliny tam, gdzie natura nie sięga – zielone ściany. Coraz częściej zdobią naszą przestrzeń i stale „rosną” – a gdzie rośnie największa z nich?

zielona-sciana-tajwan-2Źródło: www.taiwaninfo.nat.gov.tw

Zacznijmy od początku: zielone ściany, znane również jako ogrody wertykalne czy żywe ściany, to kompozycje z roślin o wielu przeznaczeniach. Trafiają one zarówno do prywatnych wnętrz, jak i przestrzeni publicznych, a jedyne co je różni, to skala. W jednych miejscach grają rolę czysto dekoracyjną, w innych z kolei powierza się im zadanie oczyszczania powietrza i wyciszania miejskiego zgiełku.

terrwall ogrody wertykalne zielone ściany terra group (2)Źródło: www.terrawall.pl

Stale rosnący na popularności trend stawiania nowych zielonych ścian zaczął się w Europie kilkanaście lat temu. Początkowo była to jedynie awangardowa dekoracja elewacji, jednak szybko, wraz z postępem technologii, ściany stawały się coraz łatwiejsze w obsłudze, a kolejne zielone kompozycje trafiały w nowe destynacje na całym świecie.

Obecnie zielone ściany często stosowane są w pobliżu ruchliwych ulic jako sposób na wyciszenie ruchu kołowego, jak i oszczędzanie pełnego spalin powietrza. To również ozdoba kamienic niemalże pod każdą szerokością geograficzną. Często spotykane są również w domowych wnętrzach i na prywatnych balkonach, gdzie pozwalają na kontakt z naturą i zdobią nasze domy.

zielona-sciana-tajwan-1Źródło: www.taiwaninfo.nat.gov.tw

Z biegiem lat zaczęliśmy „prześcigać się” pod względem gabarytów i zastosowanych rozwiązań technologicznych w kolejnych zielonych ścianach. Według danych na 2015 rok największa tego typu kompozycja znajduje się w mieście Kaohsiung  w Tajwanie, gdzie stanowi element ogrodzenia przedsiębiorstwa utylizacji odpadów komunalnych Cleanaway Co.

Łączna powierzchnia rekordowej ściany to 2 593,77 metrów kwadratowych. Na powierzchni wertykalnego ogrodu nasadzno ponad 100 000 odmian roślin.

Podobno nie każda rywalizacja jest zdrowa, jednak w kategorii nowych zielonych elementów dla miast powinna być jak najbardziej zacięta! Kolejne żywe ściany powinny pojawiać się jak najczęściej, by wprowadzić w nasza codzienność nieco natury – czy domyślacie się, gdzie może znaleźć się kolejny kandydat do miana największego wertykalnego ogrodu?

zielona-sciana-tajwan-1Źródło: www.taiwaninfo.nat.gov.tw

 

Zapisz

Dodaj komentarz