Eksperyment na Długiej

18 kwietnia 2016
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

W miniony piątek w centrum Gdańska pojawiło się kilkanaście zielonych ławek. Co w tym tak niezwykłego? Otóż, są to ławki… mobilne, które przez cały weekend „wędrowały” po chodnikach.

ławki miejskieŹródło: www.trojmiasto.eska.pl

Wszystko w ramach nietypowego eksperymentu, w którym udział wzięli mieszkańcy i goście odwiedzający Gdańsk. Badanie zostało przeprowadzone na Drodze Królewskie i zostało zainicjowane przez studentów Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Za sprawą żaków kilkanaście parkowych ławek stanęło w odmiennych niż zwykle miejscach i dość nietypowych układach. Szybko okazało się, że zarówno mieszkańcy centrum, jak i turyści właśnie na to czekali!

Meble miejskie zmieniały układ jeszcze kilkukrotnie: w sobotę i niedzielę. Ostateczna lokalizacja ławek nie jest jeszcze znana, ponieważ ich ustawienie będzie wypadkową opinii zbieranych pośród przechodniów. Dokładana analiza wyników ciągle trwa!

Na podstawie tak przeprowadzonego badania studenci stworzą optymalnie dopasowaną do potrzeb użytkowników koncepcję zagospodarowania przestrzeni publicznej. Wymiana ławek oraz ich zmieniony układ to tylko niewielki fragment większej inwestycji, której finał zaplanowano na 2019 rok. Rewitalizacja najważniejszych ulic w centrum miasta ma obejmować między innymi zmianę nawierzchni oraz wymianę biegnących pod nią instalacji.

ławki miejskieŹródło: www.wiadomosci.wp.pl

Przygotowania do wielkiego remontu ruszyły jednak już teraz. Bardzo ważne jest baranie pod uwagę potrzeb mieszkańców, którzy to będą docelowymi użytkownikami nowych mebli miejskich. Szczegółowe oczekiwania wobec nowego charakteru centrum Gdańska można zgłaszać poprzez specjalną ankietę dostępną pod adresem www.dluga.gdansk.pl.