Eksperyment „Konstelacje”

Tagi: bruksela, donice miejskie, mała architektura, meble miejskie, 19 kwietnia 2017
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Czy wyobrażasz sobie plac, na którym sam decydujesz o ustawieniu ławki? Czy chciałbyś, by układ miejskich donic był taki, jaki sam sobie wymarzyłeś? Takie udogodnienia czekają na mieszkańców Brukseli!

Niespełna rok temu zespół Atelier Starzak Strebicki + City3 + Laura Muyldermans podpisał kontrakt na stworzenie tymczasowej aranżacji przestrzeni  Esplanade Solidarność 1980 przed wejściem do Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

Kolorami w szarość

Już teraz możecie zobaczyć efekty współpracy: na placu znajdują się donice kwiatowe w wielkich beczkach, mobilne ławki-krzesła oraz stoły zebrane w projekt o nazwie „Konstelacje”. Pomimo tego, iż tak reprezentatywna przestrzeń mogłaby wymuszać stosowanie stonowanych rozwiązań, obecne tu elementy całkowicie przeczą takiej zasadzie: są kolorowe i mobilne: każdy może dowolnie aranżować otoczenie wedle swoich upodobań.

źródło: www.starzakstrebicki.eu

Wybierz swoje ustawienie

Na projekt składa się aż 100 krzeseł, 10 stołów i 50 donic z roślinami. Wszystkie składniki projektu są rozmieszczone w różnych konfiguracjach, całość jest do dyspozycji mieszkańców i turystów jeszcze do sierpnia tego roku. „Konstelacje” mają za zadanie ożywić plac i stworzyć na nim przyjazną przestrzeń, w której można swobodnie spędzić czas korzystając z laptopa, czytając ulubioną książkę bądź jedząc śniadanie. Planuje się, że obecne na placu meble miejskie będą przestawiane i staną w różnych układach: w okręgach, w szeregu, a także… zupełnie przypadkowych zestawieniach.

źródło: www.starzakstrebicki.eu

Eksperyment architektoniczny

Co ciekawe projekt to nie tylko ciekawa aranżacja przestrzeni publicznej. To również eksperyment socjologiczno-architektoniczny. W trakcie trwania przedsięwzięcia użytkownicy będą poddawani obserwacji, by ostatecznie móc ocenić, jakie interakcje zachodzą pomiędzy odmiennymi typami użytkowników w przestrzeni.

źródło: www.starzakstrebicki.eu

Jeśli chcecie zobaczyć, jak wyglądają nowe meble miejskie w Brukseli (a przy okazji wziąć udział w eksperymencie), odwiedźcie Plac Esplanande Solidarność 1980 tuż przy Parlamencie Europejskim. Jeśli nie macie możliwości odbycia takiej wycieczki, serdecznie zapraszamy do galerii zdjęć:

Zdjęcia: www.starzakstrebicki.eu

Inspirowani, co sądzicie o takich projektach w przestrzeni miejskiej? Czy zechcielibyście, aby podobny eksperyment odbył się w Waszej okolicy? Zapraszamy do dyskusji!

Zdjęcia: www.starzakstrebicki.eu

Zapisz

Zapisz