Eko-jabłko

Eko-jabłko


image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Działka o powierzchni 71 hektarów, budynek o średnicy 365 m i 13 tys. pracowników wewnątrz – oto nowa, ekologiczna siedziba firmy Apple, która powstanie w Krzemowej Dolinie.

nowa siedziba appleŹródło: www.archinect.com

To nie koniec rekordów, jakie bije ten niezwykły biurowiec: bryła ma kształt ogromnego kosmicznego statku, co sprawia, że nie sposób go przeoczyć.

nowa siedziba appleŹródło: www.bryla.pl

Co prawda firma Apple zajmuje się najnowszymi technologiami, jednak nie zapomina o naturze. Wewnątrz budynku przewidziano pełen zieleni dziedziniec połączony z audytorium, które można będzie przekształcić w teatralną widownię dla okolicznych mieszkańców.

nowa siedziba appleŹródło: www.bryla.pl

Poprzednim właścicielem terenów była firma Hewlett-Packard, a 80% powierzchni było przykryte betonem, bez żadnego miejsca dla zieleni. Planuje się, że w nowej siedzibie Apple proporcja ta zostanie całkowicie odwrócona.

nowa siedziba appleŹródło: www.bryla.pl

Kosmiczny dysk ma być przyjazny naturze oraz pracownikom, a także samowystarczalny energetycznie. W tym celu wykorzystane zostaną ogniwa fotowoltaiczne o łącznej mocy 5 megawatów. Przyłączenie do klasycznej miejskiej sieci będzie wykorzystywane jedynie w szczególnych przypadkach.

nowa siedziba appleŹródło: wwwarchitizer.com

Dla wygody pracowników przewidziano nie tylko możliwość spędzania czasu pośród natury, ale również szanse na poprawę kondycji fizycznej w centrum fitness.

nowa siedziba appleŹródło: www.bryla.pl

Zakończenie budowy nowej siedziby jest planowane na 2016 rok, koszt inwestycji to około 5 mld. dolarów.

nowa siedziba appleŹródło: www.bryla.pl

Czekamy na podobne inwestycje w Polsce!

nowa siedziba appleŹródło: www.designsity.com

nowa siedziba appleŹródło: www.newsle.com

nowa siedziba appleŹródło: www.pocket-lint.com

nowa siedziba appleŹródło: www.ilikearchitecture.net

Dodaj komentarz