Dzieje się w Nowym Jorku!

20 maja 2015
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Aż trzy ciekawe wystawy rozpoczęły się na terenie nowojorskiego parku Brooklyn Bridge. Można zabłądzić w labiryncie, wypocząć na osobliwej ławce, a nawet… zmoknąć. Zajrzyjmy!

Please Touch the Art and Appearing Rooms  (1)Źródło: www.seekape.com

W parku nieopodal słynnego brooklyńskiego mostu duński artysta Jeppe Hein właśnie otworzył swoją wystawę: Please Touch the Art (Proszę, dotknij sztuki) to instalacja składająca się z 18 prac i podzielona na trzy działy.

Please Touch the Art and Appearing Rooms  (7)Źródło: www.mymodermet.com

Pierwszy z nich to Appearing Rooms (Pojawiąjące się pokoje), czyli seria „pokoi” ze ścianami, które znikają i pojawiają się jako pionowe słupy wody wydobywające się wprost z podłoża. Zainstalowana w pobliżu Bridge View Lawn at Pier 1, wodna rzeźba wyzywa gości na swoisty pojedynek: czy zdołasz przejść przez „pokój” suchą stopą? Jeśli nie, zmokniesz!

Please Touch the Art and Appearing Rooms  (9)Źródło: www.mymodermet.com

Mirror Labirynth (Labirynt Luster) to druga instalacja, która składa się z pionowych słupków z wypolerowanej stali. Rozmieszczone w równych odstępach, tworzą odbijające światło słoneczne słupy. Szerokość każdego słupa jest identyczna, różni się jedynie ich wysokość – w ten sposób artysta odwzorował panoramę Manhattanu, który znajduje się po drugiej stronie rzeki.

Please Touch the Art and Appearing Rooms  (4)Źródło: www.conpaper.tistory.com

I w końcu trzecia część wystawy, którą można oglądać w parku: Modified Social Benches (Zmodyfikowane Ławki Społeczne) to aż 16 czerwonych ławek, które przekształcono tak, by dopasować je do krajobrazu parku. Jeppe Hein chciał stworzyć coś, co mogłoby być postrzegane inaczej niż zwykła mała architektura miejska. Artysta zachęca gości, by samodzielnie znaleźli „sposób” na daną ławkę, położyli się na niej, stanęli lub usiedli – samotnie, parami, w grupach… tutaj ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia!

Please Touch the Art and Appearing Rooms  (8)Źródło: www.mymodermet.com

Jeśli planujecie odwiedzić Nowy Jork, odwiedźcie wystawę Please Touch the Art, która trwa już od 3 dni i będzie otwarta dla gości aż do 17 kwietnia przyszłego roku. Jeśli nie… Koniecznie zobaczcie fotograficzną relację:

Please Touch the Art and Appearing Rooms  (2)Źródło: www.conpaper.tistory.com

Please Touch the Art and Appearing Rooms  (3)Źródło: www.mymodermet.com

Please Touch the Art and Appearing Rooms  (5)Źródło: www.mymodermet.com

Please Touch the Art and Appearing Rooms  (8)Źródło: www.flipboard.com

Dodaj komentarz