Dziecko w ogrodzie

Tagi: dziecko, natura, ogród, warzywnik, 25 maja 2018
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł
Urządzasz ogród? Koniecznie pamiętaj o kąciku dla najmłodszych miłośników natury. Stwórz miejsce do zabawy i nauki pielęgnacji roślin, a wspólnie spędzicie piękne chwile!

dziecko w ogrodzie (1)

Nawet najmniejszy ogród to idealne miejsce do wypoczynku na łonie natury. Integracja rodziny nie jest jednak możliwa, jeśli przydomowy zieleniec nie uwzględnia potrzeb wszystkich jej członków. Już na etapie planowania układu zaplanuj więc specjalne „strefy” – takie, w których rodzice wypoczną, a najmłodsi będą mieli okazję do bezpiecznej zabawy. Warto pamiętać o wydzieleniu niewielkiej grządki, gdzie maluchy będą miały okazję do uprawy własnych roślin – to doskonały sposób na praktyczną naukę, a jednocześnie atrakcyjna forma spędzania czasu na świeżym powietrzu.

stół do sadzonek Green Basics Grow Table Elho makeithome (5)Źródło: www.makeithome.pl

Jeśli nie masz możliwości stworzenia miniogródka dla najmłodszych, zaproponuj im uprawę roślin w warzywniku – stół do rozsadu jest nie tylko funkcjonalny, ale również bezpieczny. Wykonano go z lekkiego i mocnego polietylenu, dzięki czemu dziecko nigdy nie wyrządzi sobie krzywdy. Miniaturowy ogród w mobilnym warzywniku można obsadzić ziołami, rzodkiewką, sałatą, groszkiem, pomidorami – są stosunkowo łatwe w uprawie i dość szybko można doczekać się efektów uprawy. Młody ogrodnik będzie pękał z dumy!

stół do sadzonek Green Basics Grow Table Elho makeithome (5)Źródło: www.makeithome.pl

Wydzielenie strefy dla najmłodszych to nie tylko sposób na bezpieczne spędzanie czasu i sposób „odseparowanie” się od zgiełku zabawy, ale również ochrona roślin. Nawet najbardziej szalona gra w piłkę nie zagrozi cennym gatunkom roślin lub ogrodowym meblom.

dziecko w ogrodzie (2)

Bezpieczny ogród jest również wolny od zagrożeń architektonicznych i przestrzennych. Odpowiednia lokalizacja jest wolna od studzienek kanalizacyjnych (lub posiada takie, które są solidnie zabezpieczone), skrzynek energetycznych, zbiorników gazu lub otwartych akwenów wodnych. Warto pamiętać o  wyraźnie wydzielonych ścieżkach i osłonie przed słońcem w postaci parasola lub bardzo modnego „żagla”. Plac zabaw zlokalizuj w możliwie najmniejszej odległości od zabudowań i zabezpiecz przed zwierzętami, tak by go nie zanieczyściły. Młodsze dzieci ucieszą się z domku do zabawy, nieco starsze z „małpiego gaju”, a starsze zachwyci utwardzone boisko do koszykówki.

dziecko w ogrodzie (4)

Wszystkie dzieci są ciekawe świata i zawsze warto wspierać ich poznawanie otoczenia. Aby jednak eksploracja najbliższej okolicy nie zakończyła się nieszczęściem, warto zadbać o możliwie najbezpieczniejsze wyposażenie i nasadzenie wyłączenie nieszkodliwych gatunków. Najmniej polecane są krzewy i drzewa o kłujących pędach lub trujące rośliny. Na cenzurowanym są między innymi: bieluń, bluszcz pospolity, cis, hiacynt, glicynia, konwalia, łubin, naparstnica, oleander, ostróżka, tojad, wilczomlecz oraz wiciokrzew. Unikaj również donic wykonanych z betonu lub drewna, szczególnie takich  o ostrych krawędziach. W ogrodzie, w którym przebywa młody ogrodnik, najlepsze będą okrągłe lub zaokrąglone donice z polietylenu.

dziecko w ogrodzie (3)

zdjęcia: www.makeithome.pl, www.pexels.com, www.fotolia.com

Zapisz