Duże plastikowe donice o designerskim wyglądzie – przykład z miasta Attnang-Puchheim

duze-plastikowe-donice-kolor-corten

Duże plastikowe donice coraz częściej pojawiają się w miastach, przede wszystkim dlatego, że posadzone w nich rośliny upiększają przestrzeń. Charakterystyczne pojemniki w rozmiarze XXL często stają się elementem rozpoznawczym danego miejsca. Idealnym przykładem jest austriackie miasteczko Attnang-Puchheim. Znajdujące się tam duże plastikowe donice w jednej bardzo oryginalnej barwie sprawiają, że wokół panuje harmonijna spójność i designerski wygląd. 



Duże plastikowe donice na zewnątrz

Plastikowe donice to niekwestionowany faworyt, jeśli chodzi o zastosowanie na zewnątrz. Wytrzymałe tworzywo sztuczne doskonale sprawdza się na dworze, zarówno w upalne oraz słoneczne lato, jak i mroźną, śnieżną zimę, a wystawione na trudne warunki atmosferyczne zachowują swoją barwę. Dodatkowo są łatwe w pielęgnacji i o wiele lżejsze niż odpowiedniki z betonu czy drewna. Dzięki tym wszystkim zaletom w świetnej kondycji będą spełniać swoją rolę przez wiele lat. Żeby donice z plastiku naprawdę zachwycały swoją trwałością, należy spełnić jeden warunek, a mianowicie wybór produktu wykonanego ze sprawdzonego i najwyższej jakości materiału. Warto zainteresować się dużymi donicami od Terraform, które powstają z polietylenu. Jest to tworzywo sztuczne, które charakteryzuje się trwałością, odpornością, a przy tym doskonale nadaje się do recyklingu.  

donica-z-polietylenu-przypominajaca-corten
Wykonane z polietylenu donice miejskie w świetnej kondycji będą spełniać swoją rolę przez wiele lat.

Polietylen zastosowany do produkcji dużych plastikowych donic pozwala na ogromną swobodę w wyborze kolorystyki. Często stawia się na mocne i wyraziste barwy, których głównym celem jest przyciągnięcie uwagi i ożywienie otoczenia. Żółty, zielony, pomarańczowy, czerwony, niebieski to tylko niektóre z dostępnych opcji. Jednak oprócz podstawowych wariantów istnieją też bardzo ciekawe propozycje, które sprawią, że plastikowa donica nabierze designerskiego charakteru. Do tej kategorii zaliczają się klasyczna czerń i biel oraz odcienie szarości, ale żeby naprawdę się wyróżnić, warto zdecydować się na wariant, który przypomina stal cortenowską. Czekoladowy brąz nie jest jednolity, co pozwala osiągnąć bardzo zbliżony efekt wizualny do popularnego wśród architektów cortenu. Jest to idealne połączenie walorów estetycznych i łatwości w utrzymaniu.  

Attnang-Puchheim stawia na spójność

Duże plastikowe donice w kolorze corten stały się wyborem austriackiego miasteczka Attnang-Puchheim. Wzdłuż głównej ulicy Marktstraße można zauważyć 15 Gianto Sito oraz 50 klasycznych Gianto. Dzięki takiemu podejściu najbardziej reprezentatywna część miasta zyskała spójne donice miejskie, które pozwalają wprowadzić dodatkową roślinność do centrum, ale nie jest to ich jedyne zadanie.  

brazowe-donice-w-attnang-puchheim
Dzięki dużym plastikowym donicom najbardziej reprezentatywna część miasta zyskała dodatkową roślinność.

Donice zamiast barierek

Umiejscowienie plastikowych donic zostało tak zaplanowane, aby nie tylko pełniły funkcję estetyczną, ale dodatkowo blokowały możliwość parkowania w miejscach, które nie są do tego przeznaczone. Centralna ulica miejscowości Attnang-Puchheim to woonerf, czyli nowoczesna przestrzeń publiczna, w której niweluje się różnice wysokości między jezdnią a chodnikiem. Brak barier architektonicznych to wielkie ułatwienie dla pieszych, osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, matek z wózkami czy rowerzystów, ale też pokusa dla kierowców do pozostawiania aut poza wyznaczoną przestrzenią do parkowania. Ustawione na chodniku w regularnych odstępach donice eliminują potrzebę stosowania barierek czy pachołków i co ważne w żaden sposób nie ograniczają poruszania mieszkańcom.    

Ogródki restauracyjne w zielonym otoczeniu

Ogródki restauracyjne to nieodłączna część punktów gastronomicznych. W przypadku woonerfu dla zwiększenia poczucia bezpieczeństwa gości warto oddzielić strefę lokalu od ulicy, która często znajduje się niezwykle blisko skrajnych stolików. W przypadku Attnang-Puchheim o dobre samopoczucie osób jedzących dbają duże donice Gianto Sito. Znaczna wielkość pojemników (średnica donicy wynosi 180 cm) odsuwa poruszające się pojazdy od ogródka restauracyjnego, a przy tym wprowadza zielony, roślinny parawan, który dodatkowo buduje poczucie prywatności. 

donice-przy-ogrodku-restauracyjnym

Duże donice – estetyka i funkcjonalność

Realizacja z austriackiego Attnang-Puchheim przeciera szlaki innym miastom i miasteczkom. Duże donice mogą nieść ze sobą wiele zalet. Po pierwsze szeroki wybór barw – w tym przypadku postawiono na spójność i designerską prezencję, czyli unikatowy kolor corten. Po drugie pojemniki na roślinność stanowią sprytny kierunkowskaz, który pokazuje kierowcom, gdzie  nie należy parkować pojazdów, co jest niezwykle istotne szczególnie przy ulicach typu woonerf. Po trzecie świetnie wydzielają strefy, np. ogródek restauracyjny od jezdni. Na koniec dają możliwość na dodatkową zieleń, która jest tak bardzo potrzebna szczególnie w głównych punktach miast.