Drzewoterapia

25 lipca 2012
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Drzewa są naszymi niekwestionowanymi przyjaciółmi. Czy wiecie, że mają również właściwości lecznicze?

Osoby, które zajmują się przyrodolecznictwem czy drzewoterapią uważają, że obcowanie z naturą wpływa korzystnie na zdrowie człowieka. Jednak w Polsce nadal niewielu z nas wie, jakie  korzystne właściwości mają właśnie drzewa.

Dorodne drzewa nie tylko wpływają korzystnie na wygląd przestrzeni miejskiej i przyczyniają się do wyciszenia miejskiego hałasu, ale także zmniejszają nasz stres. Tworzą naturalną oazę spokoju, pozwalają nam odpocząć i się wyciszyć.

Co ciekawe, badania Sullivana i Kuo potwierdziły, że osoby, które mieszkają w miejscu pozbawionym zieleni, wykazują większą agresję w stosunku do osób, które zamieszkują w budynkach pełnych zieleni.

fot. https://pinterest.com

Elementy oraz właściwości drzew, które wpływają na nas pozytywnie to:

– kolor

– wydzielanie olejków eterycznych

– generowanie dźwięków

– emitowanie bioprądów

Szczególnie korzystne są dla nas drzewa iglaste, drzewa sadownicze, czy niektóre gatunki drzew liściastych: lipa, dąb, brzoza, kasztanowiec, klon, robinia, morwa.

Do tych niekorzystnych możemy zaliczyć: topole, berberys, olchę, czarny bez czy cis.

Najlepszym miejscem, które jest bogate w gatunki drzew i krzewów, jest oczywiście las. W środowisku takim człowiek wypoczywa, odrywa się od codziennych problemów, regeneruje siły fizyczne i psychiczne.

fot. https://pinterest.com

W naturze dominującym kolorem jest zieleń, która ma działanie uspokajające i wyciszające. Słyszałam również, że patrząc na kolor zielony, nasze oczy odpoczywają. Jeśli chcemy poczuć przypływ energii, warto otaczać się kolorem czerwonym i czerwonymi kwiatami, pomarańczowy natomiast zmniejsza depresję, zwiększa nasze dobre samopoczucie. Fiolet zmniejszy naszą irytację, a niebieski skutecznie zwalczy  migrenę.

Warto więc przy aranżacji, czy to przestrzeni miejskiej czy naszego ogródka, wykorzystać powyższe zasady w celu stworzenia najlepszego dla nas naturalnego miejsca do życia i odpoczynku.

fot. https://pinterest.com

Dodaj komentarz