Plebiscyt
Drzewa i krzewy w dużych donicach na piątkę!

Drzewa i krzewy w dużych donicach na piątkę!

27 sierpnia 2012


image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

W naszej przestrzeni miejskiej jest coraz mniej drzew i krzewów. Dlatego niektóre ulice wyglądają jak kamienne pustynie. Zastąpienie ich nowymi drzewami będzie wiązać się z dużymi kosztami. Może warto więc wykorzystać do dekoracji ulic – drzew i krzewów w dużych donicach?

Duże donice są coraz chętniej eksponowane w przestrzeni miejskiej, ale także w ogródkach letnich przed restauracjami, w hotelach, a nawet w naszych domach i ogrodach. Można śmiało stwierdzić, że jest to nowy trend w aranżacji przestrzeni.

Doskonale sprawdzą się w dekoracji różnych ulic, a zwłaszcza tych wąskich, gdzie jest mało miejsca dla ewentualnych drzew, np. na deptakach, starówkach miejskich, przy wejściach do banków, teatrów, hotelów, dużych sklepów i innych miejsc.

duże donice
duże donice TerraForm

Źródło: Archiwum Terra

Rośliny w takich donicach miejskich mogą zdobić miasto od wiosny do jesieni, przez wiele lat. Ale jakie wybrać drzewa lub krzewy do dekoracji donic? Poniżej 5 propozycji:

1. Aukuba japońska – to krzew wiecznie zielony. Jest bardzo dekoracyjnym krzewem o skórzastych, błyszczących, lancetowato-jajowatych liściach, osiągających długość ok. 20 cm. Aukuba rośnie do dwóch metrów wysokości i żyje wiele lat w zupełnie przeciętnych warunkach. Wiosną wytwarza drobne czerwone kwiaty, z których po zapyleniu wyrastają jasno czerwone jagody. Najczęściej spotykamy dwie odmiany tego krzewu: Picturata i Variegata.

duże doniceŹródło: https://kwiaty-ogrody.pl/

2. Figowiec pospolity – to roślina, która należy do grupy najstarszych roślin uprawnych. Figowiec dotarł do nas z basenu Morza Śródziemnego. Tworzy krzewy, ale także niskie jednopienne drzewa. Charakteryzuje się dekoracyjnymi dużymi, klapowatymi liśćmi, które mają ponad 20 cm długości i usytuowane są na długich ogonkach. Jest odporny na suszę oraz choroby i szkodniki.

duże doniceŹródło: https://www.swiatkwiatow.pl

3. Granatowiec właściwy – pochodzi z południowo-zachodniej Azji. Może osiągnąć wysokość do 3-4 m. Roślinę po 3-4 latach życia zdobią jaskrawoczerwone kwiaty. W donicach dobrze wygląda odmiana niska – Nana, która osiąga do 1 m wysokości. Przez całe lato będzie obficie ozdobiona małymi kwiatami. Nie ma zbył dużych wymagań pielęgnacyjnych. Roślina jest dosyć odporna na suszę, jednak podczas upałów należy zapewnić jej wilgotne podłoże. Zimą należy podlewać ją oszczędnie.

duże doniceŹródło: https://panogrodu.pl/

4. Lantana zmienna – jest rośliną obficie kwitnącą już od początku maja. Pochodzi z południowej Ameryki. To szeroki krzew lub półkrzew. Jego kwiaty są małe i pomarańczowe, ale zebrane w obfite kwiatostany. Kolorowe kwiaty, które zmieniają barwę w czasie kwitnienia, przyciągają liczne motyle. Oprócz dużej atrakcyjności gatunek ten cechują małe wymagania uprawowe.

duże doniceŹródło: https://www.forum.dominicana.com.pl/

5. Laur szlachetny – to krzew lub drzewo, które osiąga 10-12 m wysokości. Cechuje się błyszczącymi ciemnozielonymi liśćmi, które są skórzaste, podłużne, na brzegach charakterystycznie sfalowane, pod spodem jaśniejsze. Jest raczej prostym w utrzymaniu wiecznie zielonym krzewem. Nie jest mrozoodporny, chociaż znosi całkiem dobrze przymrozki nawet do minus 10 st., ale krótkotrwale. Wiosną zdobi się zielonkawożółtymi kwiatami. Najlepiej posadzić go w niezbyt dużym pojemniku i zbyt często nie przesadzać.

duże doniceŹródło: https://www.mgonlinestore.com/

Pierwszą piątkę popularnych drzew i krzewów do dekoracji donic już poznaliście, w następnych artykułach przedstawimy kolejne.  Więcej inspirujących donic znajdziecie na: terraform.pl

A Waszym zdaniem, które drzewa i krzewy są najlepsze do uprawy w donicach?

« »

Dodaj komentarz