Dość betonowych pustyń!

29 września 2014
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Miejscy aktywiści nie chcą dłużej patrzeć na wycinkę drzew i stopniową redukcję terenów zielonych na rzecz betonowych pustkowi. Polska jest gotowa na zmiany!

parking day 2014Źródło: www.facebook.com/events

Ogólnopolska akcja „Zielona Oaza” została zapoczątkowana przez Porozumienie Ruchów Miejskich i przedstawicieli warszawskiej organizacji Miasto Jest Nasze. Celem aktywistów jest przekształcenie miejskich betonowych pustyń w zielone oazy – chociażby na krótką chwilę.

zielona oazaŹródło: www.facebook.com/porozumieniemiejskie

Zachęcają oni do robienia sobie zdjęć w napotkanej (lub osobiście zaaranżowanej) zielonej przestrzeni i nadesłania ich pod adres info@ruchymiejskie.pl. Im więcej nadesłanych zdjęć, tym większa szansa na to, że problem zostanie zauważony przez osoby decyzyjne.

parking day 2014Źródło: www.facebook.com/events

 „Dołącz do naszej ogólnopolskiej akcji i pokaż, że mieszkańcy też mają prawo do miasta!” – możemy przeczytać na facebookowej stronie wydarzenia #ZielonaOaza.

parking day 2014Źródło: www.facebook.com/events

Pomysł na przeobrażanie pustych przestrzeni w zieleńce wcale nie jest nowy. Już w 2005 roku grupa mieszkańców San Francisco przekształciła parking w zieloną oazę. W ten sposób pokazali, że nie zgadzają się ograniczanie natury w swojej najbliższej przestrzeni.

parking day 2014Źródło: www.facebook.com/events

Taki był początek PARKing day – akcji, która odbywa się pod koniec września, a w tym roku ma ona za zadanie wspomóc wydarzenie #ZielonaOaza (więcej przeczytasz tutaj). W tym roku happeningi odbyły się w wielu polskich miastach i obejmowały kilkugodzinne przejęcie parkingów samochodowych i urządzenie na nich…parku.

parking day 2014Źródło: www.facebook.com/events

 PARKing day ma zwrócić uwagę na inicjatywę #ZielonaOaza. Celem akcji jest pokazanie, jak bardzo brakuje nam zieleni w przestrzeni publicznej i że naprawdę warto poświecić się tej sprawie.

parking day 2014Źródło: www.facebook.com/events

 PARKuj z nami 🙂 Międzynarodowa akcja po raz pierwszy w Gorzowie! PAR(ing) Day to święto partyzantki miejskiej, podczas której na chwilę parkingi przemieniają się w parki. Bo ulice też są dla ludzi! 🙂 – zachęcają organizatorzy akcji na terenie Gorzowa.

parking day 2014Źródło: www.radiogorzow.fm

 Pokażmy, że nasze miasto może wyglądać inaczej. Zagospodarowujemy kawałek przestrzeni na Sikorskiego w okolicach Śnieżki. Będzie trawa, kwiaty, drzewa, leżaki, książki, ciasta, gazety, szachy, klocki, fajnie LUDZIE 🙂 – kontynuują gorzowianie.

parking day 2014Źródło: www.sogreenprovence.com

 Organizatorzy zachęcają: „Zbierz swoich przyjaciół, znajdź kawałek betonowej pustyni, zamień go na swoją #ZielonąOazę i pokaż całemu światu, że twoje miasto może wyglądać inaczej!” Odzew na stronie wydarzenia jest całkiem spory, a ogrodnicza fantazja mieszkańców polskich miast zdaje się nie mieć żadnych ograniczeń.

parking day 2014Źródło: www.graymatters.gatech.edu

 W celebrowaniu tegorocznego PARKing Day wzięły udział polskie miasta: Poznań, Kraków, Gorzów Wielkopolski, Elbląg, Gdańsk, Racibórz, Opole, Zabrze, Szczecin, Świdnica, Wrocław, Toruń, Warszawa, Płock, Chojnice, Jelenia Góra, Jaworzno, Olsztyn oraz Gliwice.

parking day 2014Źródło: www.thecityfix.com

Dodaj komentarz