Plebiscyt
Doniczkowa interwencja

Doniczkowa interwencja

3 czerwca 2015


image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Popękane, przeciekające, dziurawe, zamiast zdobić – szpeciły, a co gorsza: stawały się koszami na śmieci. Miejskie donice w Toronto wymagały remontu… i końcu się go doczekały!

Outside the Planter Boxes (3)Źródło: www.designyoutrust.com

Znaczna część betonowych donic znajdujących się na ulicach Toronto nie zniosła próby czasu. Wiele z nich okazało się zbyt małe dla rosłych drzew, które w nich nasadzono.

Outside the Planter Boxes (9)Źródło: www.planterart.com

Aby zwrócić uwagę na konieczność naprawienia ich, kanadyjski artysta Sean Martindale zorganizował „doniczkową interwencję”. Przedsięwzięcie miało jednak dwojaki charakter: uatrakcyjnić przestrzeń miejską, a przy okazji zmienić los zapomnianych gazonów.

Outside the Planter Boxes (12)Źródło: www.seanmartindale.com

W ramach akcji 17 lokalnych artystów wzięło na warsztat 30 najbardziej zniszczonych donic. Przed nimi stanęło nie lada zadanie: naprawić gazony, jednak nie przy użyciu konwencjonalnych metod. Jedynym wymogiem, jaki obowiązywał, było unikanie narzędzi szkodliwych dla przechodniów oraz samych pojemników.

Outside the Planter Boxes (8)Źródło: www.planterart.com

Większość pojemników szpeciły duże wyrwy, które należało wypełnić. Betonowa zaprawa została zastąpiona dość niezwykłymi materiałami. Jedna z wielkich donic została zrekonstruowana przy użyciu słynnych kloców Lego, a inną „załatano” kwiatami!

Outside the Planter Boxes (4)Źródło: www.soiledandseeded.com

Zniszczone gazony przekształciły się niekiedy w kosze na śmieci. Jedna z artystek wykorzystała ten fakt i „ukwieciła” jeden z nich roślinami wykonanymi sztuką origami. Czy taki widok nie jest przyjemniejszy?

Outside the Planter Boxes (6)Źródło: www.planterart.com

Kanadyjscy artyści pokazali dobitnie, że wystarczy odrobina dobrych chęci, by w ciekawy sposób zmienić otaczający nas świat. Co prawda oraz więcej miast wykorzystuje donice z betonu syntetycznego, znacznie mocniejszego od tradycyjnego betonu, a więc trwalsze, jednak nie mamy wątpliwości, że bez problemu znajdziecie inne warte „naprawy” meble miejskie – do dzieła!

Outside the Planter Boxes (1)Źródło: www.inhabitat.com

« »

Dodaj komentarz