Donice miejskie a donice ogrodowe

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Czym się różnią, co je łączy, na jakie aspekty warto zwrócić uwagę? Pojemniki stworzone do ekspozycji w przestrzeni publicznej i te, które stosowane są w warunkach domowych mają jedno główne zadanie: zdobić i eksponować kwiaty. Podstawowe różnice to forma, materiał oraz rozmiar, adekwatny do miejsca, w którym mają znaleźć się donice. Przyjrzyjmy się szczegółom:

wielkie donice gianto (20)Źródło: www.terraform.pl

Donice miejskie

Od elementów stosowanych w miastach wymaga się przede wszystkim wytrzymałości – muszą oprzeć się zarówno niesprzyjającej pogodzie, jak i potencjalnym aktom wandalizmu lub kradzieżom. Jednocześnie muszą być na tyle funkcjonalne i estetyczne, by sprostać zróżnicowanym potrzebom mieszkańców.

wielkie donice gianto (9)Źródło: www.terraform.pl

Właśnie dlatego donice miejskie powinny być wykonane z betonu syntetycznego – wysoce odpornego na uszkodzenia mechaniczne i stabilnego lub z polietylenu – o niskiej masie własnej, a jednocześnie bardzo wytrzymałego. Forma pojemników miejskich powinna być kierowana zapotrzebowaniem konkretnej przestrzeni i jej mieszkańców: duża donica A-malo z funkcją stołu lub Plane Ring z siedziskiem będą strzałem w dziesiątkę.

Ruda Śląska
Autor: GKiOŚ Ruda Śląska

Donica Plane Ring TerraFormŹródło: www.terraform.pl

Donice ogrodowe

W ogrodach można pozwolić sobie na nieco większą dowolność. Donice eksponowane w prywatnych otwartych przestrzeniach są bardziej zróżnicowane i mogą oferować dodatkowe funkcje, które w miastach mogą się nie sprawdzać. Najciekawszym elementem jest fantazyjna forma oraz podświetlenie, które pozwala ciekawie zaaranżować ogrody również po zmroku.

podłużne donice Long TerraformŹródło: www.terraform.pl

Świecące donice ogrodowe powinny jednak obowiązkowo posiadać certyfikaty kwalifikujące je do zastosowań pod otwartym niebem. Wysoka szczelność, ciekawe kształty oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne sprawia, że pojemniki marki Elho, nuno’ni czy Slide doskonale nadają się do zastosowań prywatnych.

donica ricola terraformŹródło: www.terraform.pl

Donice do wnętrz

Istnieje jeszcze trzecia kategoria pojemników – donice do wnętrz, które mają wiele cech pojemników ogrodowych, jednak różni je przede wszystkim rozmiar: znacznie bardziej zróżnicowany! Lakierowane donice Brussels Diamond High oraz Brussels Diamond Round są wyposażone w specjalną wkładkę uprawną z systemem kontroli nawadniania, przez co mogą być stosowane we wnętrzach.

meble slide donice designerskie x-potŹródło: www.terraform.pl

brussels diamond high elho donice terraformŹródło: www.terraform.pl

Przesadzanie roślin nie oznacza najmniejszego bałaganu, który tak niepożądany jest w zamkniętych pomieszczeniach. Niezwykle elegancka forma i gładka połyskująca powierzchnia donic Elho sprawia, że całe pomieszczenie, w którym się znajdują, nabiera szczególnego wyrazu. Mniejsze pojemniki na rośliny, takie jak Ball lub Secret marki Slide, doskonale odnajdą się w ekspozycji na stolikach kawowych lub parapetach.

donice terraform ball elhoŹródło: www.terraform.pl

Podświetlane donice takie jak Ricola lub Elema są rozwiązaniem do dwojakich zastosowań: sprawdzą się w roli lampy ogrodowej, jak i podłogowej, a możliwość dobrania źródła zasilania: przewodowego bądź poprzez akumulator dodatkowo podnosi ich funkcjonalność.

podświetlana donica ricola nunoniŹródło: www.terraform.pl

stroczyki donice nowoczesne (2)Źródło: www.terraform.pl

Zapisz


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group

Dodaj komentarz