Dla kogo meble miejskie?

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł
Meble miejskie to nie tylko ławki, które dają chwilę wytchnienia podczas spaceru ani jedynie miejsce dla Twojego roweru. Budują społeczności, podkreślają wartości, ujednolicają architekturę. Poznajmy ich rolę:

meble miejskie terracity ławki donice xxl gianto

Źródło: www.terracity.pl

Czym są meble miejskie?

Meble miejskie najczęściej są tylko niewielkim składnikiem ogółu architektury. Mimo niezbyt imponujących gabarytów stanowią bardzo ważny element: poprawiają bezpieczeństwo oraz wygląd okolicy, umożliwiają odpoczynek i sprawną komunikację.

wieże kwiatowe donice miejskie gianto nekla

Nekla | źródło: www.terraform.pl

Co określamy mianem „meble miejskie”? Zakres znaczeniowy tego słowa jest bardzo szeroki i obejmuje kosze na odpady, stojaki rowerowe, duże donice, słupy ogłoszeniowe, kwietniki, budki telefoniczne oraz ławki. Do kategorii tej włączyć można również miejski system informacji (MCI), czyli wszystko to, co pozwala „odnaleźć się” w wielkim mieście, np. znaki drogowe, gabloty reklamowe. O tym, które z wymienionych elementów znajdą się w danej przestrzeni, decydują głównie potrzeby mieszkańców, a ich obecność (lub brak!) determinuje sposób życia i ogólną ocenę danego miejsca.

wieże kwiatowe kwietniki miejskie terra 7

Kórnik | źródło: www.atech-pl.eu

Dobór mebli miejskich powinien być kierowany przede wszystkim potrzebami człowieka. Liczy się zarówno funkcjonalność, jak i lokalizacja poszczególnych elementów. Obecnie popularny jest trend minimalizowania udziału stref samochodowych na rzecz miejsc dla pieszych.

 

W miarę możliwości (oraz przy społecznej akceptacji) wycisza się ruch kołowy, a w miejscu niektórych ulic i parkingów powstają place lub miejskie ogrody. (Kliknij tutaj, by poczytać o woonerfach). Tam, gdzie nie sposób ograniczyć ruchu samochodów, wprowadzane są barierki, pachołki oraz drogowskazy poprawiające bezpieczeństwo. Na wygodę poruszania się w mieście duży wpływ ma odpowiedzialne planowanie dekoracji, przykładowo: kwietniki o pokroju połówkowym na wąskich chodnikach, gdzie nie utrudnią przemieszczania się, ale skutecznie spełnią rolę dekoracyjną.

ukwiecenie ścian donice miejskie 7

Władysławowo | źródło: www.wiezekwiatowe.pl

Co ważne, społeczeństwo lokalne identyfikuje się ze swoją okolicą właśnie poprzez jej wygląd i charakter. Odpowiednio dopasowane i charakterystyczne meble miejskie, optymalna ilość zieleni, które odróżnią dane miejsce od sąsiedztwa sprawią, że powstanie jednorodna, spójna przestrzeń, zarówno pod względem architektury, jak i w wymiarze ludzkim. (kliknij tutaj, by poczytać o przystankach w jednej z gdyńskich dzielnic mieszkaniowych).

meble miejskie terracity ławki donice xxl gianto

Źródło: www.terracity.pl

Nietrudno zgadnąć, że odpowiednio dobrane meble miejskie są bodźcem do podejmowania aktywności w przestrzeniach wspólnych – na przykład tak, na rynku we Wrześni, gdzie powstała pełna zieleni, kolorowa strefa relaksu.

jesienne ukwiecenie miasta donice miejskie gianto września 40

Września | źródło: www.terraform.pl

Dla wspólnych wartości

Doskonałym przykładem symbolicznej rangi mebli miejskich jest ławka Czesława Niemena ze Świebodzina lub ławka Georga Philippa Telemanna z Żar. Poprzez obecność tych siedzisk-dekoracji włodarze podkreślili najważniejsze składniki budujące charakter swoich miejscowości. Stosując rozmaite formy, zdobienia, kolory, można z powodzeniem zbudować tożsamość danego miejsca. Nie trzeba ograniczać się jedynie do historycznych postaci i wydarzeń – czy istnieje bardziej charakterystyczny symbol Londynu niż słynna brytyjska budka telefoniczna?

grudziądz wieże kwiatowe

Grudziądz | źródło: www.wiezekwiatowe.pl

Dla architektury

Estetyka przestrzeni to nie tylko styl architektoniczny budynków, ale również (pozornie!) nieistotne, bo niewielkie, meble miejskie. Dobrze dopasowane i rozlokowane elementy takie jak ławki czy kosze na odpady pozwalają wprowadzić ład kompozycyjny, przez co strukturalizują krajobraz miasta, dzięki czemu może być ono postrzegane jako zdatna do wyodrębnienia jedność. Liczy się zarówno funkcja (np. możliwość odpoczynku na ławce), jak i wygląd: ciekawa kolorystyka, kształt. Na pierwszy plan stopniowo wysuwają się dodatkowe elementy. Coraz bardziej liczy się możliwość połączenia kilku funkcji, przykładowo siedziska i pojemnika na kwiaty, tak jak w donicy Plane Ring Lux.

donica miejska z siedziskiem plane ring lux

Źródło: www.terraform.pl


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz