Design w przestrzeni publicznej

Design w przestrzeni publicznej

6 lipca 2012


image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Design to pojęcie, które w ciągu ostatnich kilku lat stało się bardzo popularne. Wszędzie wokół nas możemy napotkać designerskie meble miejskie, małą architekturę, rzeźby, budynki, sklepy czy sprzęty gospodarstwa domowego.

Design z przestrzeni domowej obecnie przeniósł się do przestrzeni publicznej. Co ciekawe, aktualnie w Polsce powstaje coraz więcej projektów o niebanalnym wyglądzie dedykowanych przestrzeni publicznej.

W przypadku przestrzeni miejskiej często projektuje się instalacje czy urządzenia przeznaczone dla danego miejsca,  ale także dotyczące zagospodarowania określonej przestrzeni. Designer dla miasta może również zaprojektować znacznie szersze spektrum obiektów niż tylko meble miejskie. Do tego dochodzi jeszcze projektowanie wszelkiego rodzaju systemów identyfikacji i informacji miejskiej. Możemy zaprojektować miejsca powiązane z daną tematyką, np. edukacyjny plac zabaw dla dzieci. Możliwości zastosowania designu w przestrzeni miejskiej są tak naprawdę nieograniczone.

Ławki kamyki

Przykładem designerskich elementów miejskich są ławki „kamyki”, które pojawiły się kilka lat temu przy tzw. Małych Stawach na Polu Mokotowskim. Zaprojektowane przez Michała Kwasieborskiego. Przyciągają wzrok nietypowym gładkim kształtem i śnieżnobiałą barwą. Dzięki podobnym inicjatywom nasze otoczenie wiele zyskuje, a mieszkańcy miasta mają sympatyczne miejsce do odpoczynku.

Źródło: https://www.flickr.com/

Jelonki z Powiśla

Jelonki były również znanym projektem. Przez kilka lat stały w parku przy Wybrzeżu Kościuszkowskim w Warszawie, na tyłach Biblioteki UW. Miały rozweselać przechodniów i zwracać uwagę. Tak też było, zyskały licznych fanów, wiele osób wybierało się do parku tylko po to, aby je podziwiać i zrobić sobie z nimi zdjęcie. Fakt, projekt nie miał określonego zastosowania praktycznego, ale przez pewien czas stał się jednym z ciekawych symboli Warszawy, ożywił przestrzeń miejską, a co najważniejsze, przyciągał mieszkańców właśnie do tego parku. Usunięto je 7 grudnia 2007, bo były już zniszczone i zagrażały bawiącym się na nich dzieciom.

Źródło: https://www.flickr.com/

Meble miejskie Benito

Skoro mówimy o pomysłowości to z pewnością władze miast chciałyby kształtować przestrzeń publiczną w sposób indywidualny, zgodnie z hierarchią miasta i potrzebami mieszkańców. Warto więc przyjrzeć się hiszpańskim projektom małej architektury miejskiej, które są idealnie dopasowane do charakteru danej przestrzeni miejskiej.Źródło: Archiwum Terra

Odpowiednim przykładem są produkty firmy BENITO. Meble miejskie spełniają nasze podstawowe potrzeby, są wszędzie tam, gdzie ich potrzebujemy. Poza tym gwarantują  nietuzinkowy wygląd, funkcjonalność i komfort użytkowania. Ławki Benito wyglądają atrakcyjnie wkomponowane w przestrzeń miejską, nadają jej charakteru i niecodziennego wyglądu. Co najważniejsze, obecnie są również dostępne dla polskich miast dzięki firmie Terra®.

Źródło: Archiwum Terra

Źródło: Archiwum Terra

Design może do przestrzeni miejskiej wnieść wiele. Na ogół są to obiekty funkcjonalne oraz potrzebne, ale również uatrakcyjniające przestrzeń. Inną zaletą jest niewątpliwy prestiż dla miasta, zainteresowanie nowoczesnym designem ze strony mediów, co daje rozgłos i promocję miejscowości.

« »

Dodaj komentarz