Czym są zielone ściany?

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Rośliny w codziennym otoczeniu pełnią bardzo ważną rolę. Filtrują powietrze, regulują temperaturę, a przede wszystkim: poprawiają estetykę otoczenia. W myśl najnowszego trendu mogą również tworzyć ściany – kwitnące i kolorowe. To innowacyjne rozwiązanie, które pozwala wprowadzić rośliny tam, gdzie dotąd było to niemożliwe.

żywe ściany terrawal (7)Źródło: www.terrawall.pl

Gdzie ustawić zieloną ścianę?

Jak odseparować się od spojrzeń sąsiadów? Posiadacze niewielkich balkonów z pewnością zadają sobie to pytanie. Stworzenie zacisznej oazy jest jednak bardzo proste. Wystarczy połączyć ze sobą kilka modułów zielonej ściany i obsadzić je roślinami takimi jak: trzemielina Fortune’a (na zewnątrz) lub maranta (w pomieszczeniach). Co ważne, dekoracja posiada kółka, dzięki którym jest mobilna i niezależna – sama w sobie stanowi przegrodę. Po ich demontażu może zostać łatwo zamocowana na elewacji bez szkody dla niej.

Badania wykazały, że obecność zieleni w miejscach pracy znacznie poprawia wydajność. Niebanalne rozwiązania dodatkowo wypływają na kreatywność pracowników – dlatego właśnie zielone ściany tak dobrze sprawdzają się w biurach. Zastąpienie klasycznych ścianek działowych żywą przegrodą dodatnio wpływa na nastrój, a przez to również: na produktywność.

Grunt to wyróżnić się – tam, gdzie inni stosują klasyczne metody, sprawdzą się nietypowe pomysły. Targowe stoiska, letnie ogródki, przestrzeń przed sklepami, hotelami czy restauracjami to miejsca z ogromnym potencjałem, które naprawdę warto wykorzystać. Obecność zielonych ścian w tych przestrzeniach pozwala przykuć spojrzenia, i to nie tylko miłośników roślin. Ściany składają się z wielu integralnych doniczek – ich ułożenie, jak i zawartość to tylko kwestia wyobraźni!

Jak podlewać zielone ściany?

Kłopotliwe podlewanie roślin to kwestia, która sprawia, że wiele osób rezygnuje z ich posiadania. Z myślą o potrzebach zabieganych miłośników zieleni, a także osób ceniących sobie wygodę, stworzono przelewowy system dostarczania wody do pojemników. System ten wykorzystano również w zielonych ścianach – aby móc cieszyć się bujnymi, zdrowymi roślinami, wystarczy dostarczyć wodę do ramy konstrukcji, a ta sprawnie przedostanie się do każdej doniczki z osobna – grawitacja „załatwi sprawę”.

terrwall ogrody wertykalne zielone ściany terra group (1)Źródło: www.terrawall.pl

Wymiana roślin to kolejny problem, który spędza sen z powiek miłośników zieleni. Aby ułatwić ten proces, zielone ściany wyposażono w system wymiennych doniczek. Wystarczy usunąć pojemnik w całości i zastąpić go innym, w którym już wzrasta nowa roślina. Dzięki temu nawet zaatakowane chorobą ściany nie stracą swojego uroku, ponieważ szybko i łatwo zostaną „wyleczone”.

terrwall ogrody wertykalne zielone ściany terra group (4)Źródło: www.terrawall.pl

Czy zielone ściany są „eko”?

Dbając o własne rośliny, warto również zatroszczyć się również o stan środowiska naturalnego. Zielona ściana to jedyny na rynku moduł tworzony metodą formowania wtryskowego, co oznacza, że pochodzi, a także może zostać poddana recyklingowi. Estetyczna dekoracja na konstrukcji z tworzywa może być przyjazna dla natury!

terrwall ogrody wertykalne zielone ściany terra group (3)Źródło: www.terrawall.pl

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz