Czym jest miasto?

Czym jest miasto?

… to wiele przenikających się nieustannie czynników. To organizm, który rozwija się tak samo, jak jego mieszkańcy. Również wymaga wygody i funkcjonalnych rozwiązań. Spójrzcie sami!

Smart Ideas for Smarter Cities

Źródło: www.feeldesain.com

Wiele się mówi o tym, aby miasta służyły ludziom. Każdy urbanista dąży stworzenia przestrzeni przyjaznej i dostosowanej do potrzeb człowieka. Czy piękne plany przekładają się na rzeczywistość? Niestety, nie zawsze.

Problemów dostarcza mało funkcjonalna przestrzeń miejska, brak podjazdów, wiat, czy też miejsc do odpoczynku. Wiele chorób toczy również opiekę społeczną, zdrowotną, ekologię i ekonomię nowoczesnych miast. Nie da się ukryć, że nie wszystkie metropolie funkcjonują zgodnie z potrzebami wszystkich, bez wyjątku mieszkańców.

Rozwiązanie przyszło z najmniej spodziewanej strony. IBM, firma z branży oprogramowania komputerowego, opracowała kampanię „Mądre rozwiązania dla mądrzejszych miast” (ang. Smart Ideas for Smarter Cities), w którym promuje m.in. edukację, ekologiczne rozwiązania, ekonomię, transport, bezpieczeństwo, ochronę zdrowia i przyrody oraz nieco nietypowe meble miejskie.

Wszystkie aspekty, które wchodzą w skład kampanii tworzą przestrzeń, w której człowiek żyje na co dzień. Będzie ona przyjazna dopiero wówczas, gdy każdy z elementów zacznie sprawnie funkcjonować. Ekonomię i zarządzanie pozostawiono w gestii władz, a przestrzenią miejską zajęli się designerzy z IBM.

Wygodę przebywania w przestrzeni miasta zapewniono za sprawą kolekcji sprzętów takich jak: rampa dla wózków, wiata chroniąca przed opadami i słońcem oraz ławeczka-siedzisko.

Smart Ideas for Smarter Cities

Źródło: www.feeldesain.com

Ich niezwykłość wynika z prostoty oraz funkcjonalności, a także ciekawego, nowoczesnego designu. Są stosunkowo niewielkie, w pierwszej chwili mogą przypominać rozwieszony na murze, kolorowy baner reklamowy lub porzucony w nieokreślonych okolicznościach dywan.

Nowoczesna przestrzeń to nowocześni ludzie. Wszyscy jednak mamy podobne problemy, które – jak widać można rozwiązać w łatwy i efektowny sposób. Programem zapoczątkowanym przez markę IBM  objęty jest obszar Stanów Zjednoczonych. Bez dwóch zdań: warto przenieść ten pomysł na polskie podwórko.

Inspirowani, a może już dostrzegacie „mądre” rozwiązania w swojej przestrzeni?

Smart Ideas for Smarter Cities

Źródło: www.feeldesain.com

Dodaj komentarz