Czy zamieszkamy na wodzie?

Tagi: architektura, ekologia, przeludnienie, przestrzeń miejska, 21 lutego 2018
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł
Coraz więcej ludzi, coraz mniej przestrzeni – z tym problemem zmagamy się już teraz, a wkrótce stanie się on jeszcze bardziej dokuczliwy. Wg architektów pomysłem na zredukowanie przeludnienia są… miasta na wodzie.

Ekoarchipelag

Belgijski architekt, Vincent Callebaut, od lat zafascynowany jest ideą projektowania w duchu ekologii. Jego najbardziej widowiskowym pomysłem jest sztuczny archipelag inspirowany lilią wodną – Lilypads. Zespół wysp ma być zupełnie samowystarczalny, a na dodatek zużywać mniej energii niż sam wytworzy, będzie więc pierwszą w 100% ekologiczną konstrukcją.

miasta na wodzie (2)

Wyspy Lilipad | autor: Vincent Callebaut | źródło: vincent.callebaut.org

Na archipelagu życie ma płynąć zupełnie zwyczajnie: to prawdziwe miasto z całą jego tkanką i niezbędną infrastrukturą. Pływające miasto ma, wg założeń, powstać na platformie porośniętej bujną zielenią. Nie zabraknie miejsc rozrywki (a nawet stworzonych z myślą o turystach!), handlu i codziennej pracy.

miasta na wodzie (2)

Wyspy Lilipad | autor: Vincent Callebaut | źródło: vincent.callebaut.org

Nauka o przestrzeni

Istnieje również koncepcja tworzenia mieszkalnych półwyspów. Architekt Kevin Schopfer za idealne dla jednego z nich miejsce uważa Zatokę Bostońską i miasto Boston. Zanurzona konstrukcja (o nazwie Boston Arcology ) ma być połączona ze stałym lądem i stać się nowym domem dla nawet 15 tysięcy osób. Warto wspomnieć, że pomysł Kevina Schopfera nie jest w pełni autorski. Został zainspirowany arkologią – nauką, w myśl której osiedla-miasta rozrastają się w górę, co pozwala bardziej efektywnie zagospodarować przestrzeń, a jednocześnie stać się odpowiedzią na problem przeludnienia i ciasnoty we współczesnych miastach.

miasta na wodzie (2)

Boston Arcology (Boa) | autor: E. Kevin Schopfer, AIA, RIBA | źródło: tangram3ds.com

Arka Noego stanie na głowie

Idee archipelagu Lilypads i Boston Arcology nie są jednak jedyne. Podobne założenie opracował duet architektów z Serbii: Aleksandar Joksimovic i Jelena Nikolic, którzy plan rozbudowali o obecność nie tylko flory, ale również fauny. W ten sposób miałaby powstać prawdziwa, współczesna Arka Noego, która na dodatek „stanie na głowie”. Znajdą się w niej wieżowce, jednak nie typowej dla siebie odsłonie – ich szczyty znajdą się pod wodą, kotwicząc konstrukcję w konkretnym miejscu.

miasta na wodzie (2)

Arka Noego | autorzy: Aleksandar Joksimovic, Jelena Nikolic | źródło: www.evolo.us

miasta na wodzie (3)

Arka Noego | autorzy: Aleksandar Joksimovic, Jelena Nikolic | źródło: www.evolo.us

Waszym zdaniem

Inspirowani, czy chcielibyście zamieszkać w miastach na wodzie? Czy uważacie je za dobry pomysł w zwalczaniu skutków przeludnienia? A może to tylko nierealna wizja odległej przyszłości? Dajcie znać o waszej opinii!