Nadchodzi czas chryzantemy

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł
Stare azjatyckie przysłowie mówi: „Jeśli chcesz żyć długo, zdrowo i w radości… pielęgnuj ogród chryzantemowy”. Trudno oprzeć się takiej obietnicy!

chryzantema w donicy (6)Źródło: www.pixabay.com

Skąd pochodzi chryzantema ?

To zaskakujące, ale chryzantema wcale nie należy do rodzimych europejskich gatunków. Pierwsze wzmianki na temat tej rośliny pochodzą z dalekich Chin i liczą sobie niemalże 3 tysiące lat! Początkowo chryzantema była jedynie rośliną dekoracyjną, która ze względu na wysoką odporność, zdobiła rabaty od jesieni aż do początków zimy.

chryzantema w donicy (8)Źródło: www.pixabay.com

Gatunki i odmiany chryzantemy

Obecnie do rodzaju chryzantema (Chrysanthemum) należy około 50 gatunków, spośród których większość wywodzi się właśnie z Dalekiego Wschodu, a do Europy dociera za sprawą ciężkiej pracy hodowców. Niezliczona ilość kolorów, kształtów i rozmiarów sprawia, że naprawdę jest z czego wybierać. W Polsce do najpopularniejszych należy chryzantema wielkokwiatowa (Chrysanthemum × grandiflorum). Do tego rodzaju zaliczamy zarówno mrozoodporne odmiany rabatowe, jak ich bardziej delikatne doniczkowe lub szklarniowe kuzynostwo.

chrysanthemum-616859_1280Źródło: www.pixabay.com

Dlaczego chryzantemy kwitną właśnie jesienią?

Ogromna wytrzymałość chryzantem na mróz wynika z ich idealnego dopasowania do trudnych warunków. Gdy dzień staje się krótszy, rośliny te „przełączają się” ze wzrostu wegetatywnego na generatywny, czyli innymi słowy: zamiast poświęcać energię na pięcie się do góry, kwitną. Ten sprytny zabieg sprawia, że gdy inne gatunki dawno obumarły, na scenę wkracza właśnie ona – piękna i w pełnym rozkwicie.

chryzantema w donicy (2)Źródło: www.pixabay.com

Chryzantemy w przydomowej uprawie

Chryzantema świetnie sprawdza się jako jesienna dekoracja balkonu lub rabaty. Nasadzone w ziemi lub donicy najczęściej są roślinami jednorocznymi – w tym przypadku warto postawić na odmiany o średnich lub małych kwiatach, które osiągają do 100 cm wysokości. Większość z nich po ścięciu może przetrwać w wazonie nawet kilka tygodni. Nazwa „chryzantema” to w bezpośrednim tłumaczeniu „złoty kwiaty”. Zbitek greckich wyrażeń greckich słów „chrysos” (złoty) i „anthemon” (kwiat) jest nawiązaniem do najczęściej wstępującego koloru kwiatów.

chryzantema w donicy (1)Źródło: www.pixabay.com

Chryzantema w doniczce

Jeszcze do niedawana chryzantema uchodziła za symbol skostniałych, staromodnych dekoracji, które nadają się jedynie do zdobienia nekropolii. Jak to dobrze, że coraz częściej ten trend jest łamany, a chryzantemy coraz bardziej doceniają osoby młode i energiczne, które chcą włączyć do domowych i ogrodowych kompozycji coś naprawdę pięknego, wytrzymałego i mało wymagającego zarazem. Do uprawy chryzantemy potrzebna jest jedynie estetyczna donica kwiatowa, zwykła ziemia ogrodnicza i nieco dobrych chęci.

chryzantema w donicy (5)Źródło: www.pixabay.com

Uprawa chryzantemy

Chryzantemy to świetna propozycja dla mniej wprawionych ogrodników. Mają małe wymagania, zarówno co do gleby, jak i stanowiska.

  • Stanowisko – najlepiej, by było dosyć… chłodne. Chryzantema nie lubi domowych upałów i suchego powietrza, dlatego we wnętrzach warto ustawić ją z daleka od kaloryfera. W każdym przypadku jednak, domowe rośliny będą kwitnąc krócej od tych nasadzonych w glebie bądź wystawionych na zewnątrz.
  • Pielęgnacja – lekko wilgotne podłoże to wszystko, czego potrzebuje chryzantema. Płytki system korzeniowy wymaga stałego dostępu do wody! Chcąc podziwiać piękno rozwiniętego kwiatu, należy mu zapewnić światło.
  • Kwitnienie – bajeczna gama kolorów to największy atut kwiatów z rodzaju Chrysanthemum. Kwitnienie rozpoczyna się w październiku i trwa nawet do 12 tygodni!

chryzantema w donicy (9)Źródło: www.pixabay.com

chryzantema w donicy (7)Źródło: www.pixabay.com

Symbolika chryzantemy

Zaskakuje rozdźwięk pomiędzy tym, co o chryzantemie sądzą różne narody. Polacy uważają ją za symbol smutku i żałoby, a mieszkańcy Azji dostrzegają w niej metaforę zdrowia i pomyślności. Istnieje nawet chińska legenda o cesarzu, który usłyszał o magicznej roślinie dającej wieczną młodość. Zachęcony obietnicą niekończącego się szczęścia, wysłał na opuszczoną wyspę swoje sługi. Misja zakończyła się sukcesem: wysłannicy przywieźli mu złote chryzantemy, w których skryty był klucz do nieśmiertelności. Po dziś dzień chryzantema jest jednym z elementów cesarskich herbów.

chryzantema w donicy (4)Źródło: www.pixabay.com

Zapisz

Zapisz


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz