Plebiscyt
Cyklostrada w Kopenhadze

Cyklostrada w Kopenhadze

7 lipca 2014


image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Wije się niczym wąż, bez problemu przecina zatłoczone ulice, otwiera piękny widok na duńską stolicę. Nowy most dla rowerzystów w Kopenhadze już otwarty!

cyklostrada kopenhagaŹródło: www.bryla.pl

Każdy z nas bywa zarówno kierowcą, rowerzystą, jak i piechurem, a każda ze stron wymaga tego samego: bezpiecznego, szybkiego i sprawnego przemieszczania się przez miasto. Właśnie dlatego władze Kopenhagi podjęły decyzje o tym, by wyznaczyć zupełnie nową przestrzeń dla rowerzystów, a tym samym poprawić bezpieczeństwo ich samych, a także pieszych.

cyklostrada kopenhagaŹródło: www.bryla.pl

Nowa kładka została zbudowana 28 czerwca w Vesterbro – handlowej dzielnicy Kopenhagi. To miejsce pełne wieżowców i wielkich budowli, zarówno ruch samochodowy, jak i ruch pieszych jest tutaj bardzo natężony.

cyklostrada kopenhagaŹródło: www.twitter.com

Proces powstania kładki rozpoczął się już w 2012 roku. Za sprawą biura projektowego DISSING+WEITLING architecture udało się stworzyć konstrukcję liczącą 235 metrów długości i aż 4 metry szerokości – to wystarczająco dużo, by dwa rowery mogły swobodnie przejechać tuż obok siebie.

cyklostrada kopenhagaŹródło: www.mountainbike.blog.hu

Dzięki nowemu mostowi – okrzykniętemu już cyklostradą, można łatwo ominąć zatłoczone ulice dzielnicy Vesterbro, co pozwoliło znacznie poprawić bezpieczeństwo wszystkich zainteresowanych: kierujących samochodami, rowerami oraz pieszych.

cyklostrada kopenhagaŹródło: www.gazeta.pl

Inwestycja pochłonęła 5 milionów euro. To znaczna kwota, jednak nie na tyle duża, by nie było warto przeznaczyć ją na bezpieczeństwo mieszkańców miast. Liczymy na to, że za dobrym przykładem duńskiej stolicy pójdą również i włodarze polskich miejscowości!

« »

Dodaj komentarz