Cudze chwalicie, swego nie znacie

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Od kilku lat staje się coraz bardziej popularny trend korzystania przez jednostki budżetowe z kompleksowych realizacji zleceń w zakresie kształtowania zieleni miejskiej. Zwłaszcza na Zachodzie. W Polsce w tym roku z powodzeniem zrealizowano kilka takich projektów, stosując tę właśnie metodę działania.

Doskonałym przykładem na to jest Trzebnica, gdzie władze miasta przy użyciu elementów małej architektury zdecydowały się na Kompleksowe Ukwiecenie przestrzeni miejskiej.

Wywiad z Zastępcą Burmistrza Trzebnicy Jakubem Trelą i Grażyną Jakubowską z Wydziału Techniczno – Inwestycyjnego.

Jak oceniają Państwo tegoroczną współpracę z firmą Terra® w ramach Kompleksowej Usługi ukwiecenia miasta?

(Jakub Trela Z-ca Burmistrza):

– Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony jakością efektu, który potwierdza słuszność naszej decyzji o powierzeniu właśnie Państwa firmie usługi – ukwiecenie. Niewątpliwie największym atutem Kompleksowej Usługi jest gwarantowany efekt, który można podziwiać natychmiast po zamontowaniu konstrukcji kwiatowych wież kwiatowych. Wiemy, że rośliny były przygotowane przez fachowców, do nas trafiły już w pełni ukwiecone i wypielęgnowane.

(Grażyna Jakubowska):

– Twierdzę, że najbardziej niesamowite w Kompleksowej Usłudze jest to, że rynek od razu rozkwitł, nie trzeba było czekać, aż kwiaty urosną i się rozwiną. Jeśli rozbilibyśmy usługę na kilka firm, tzn. od Państwa zakupilibyśmy kwiatowe konstrukcje, a nasadzenie zlecilibyśmy innej firmie, czekalibyśmy dłużej na taki efekt, a tak był on natychmiastowy. Tego właśnie oczekujemy, takie rozwiązania doceniamy i dlatego chwalimy, i będziemy chwalić Państwa Kompleksową Usługę.

Wieże kwiatoweŹródło: Archiwum Terra

A jak oceniają ukwiecenie rynku sami mieszkańcy Trzebnicy? 

(Jakub Trela Z-ca Burmistrza):

– Jest nam niezmiernie miło, ponieważ spotykamy się z samymi słowami podziwu. Ostatnimi czasy gościliśmy w Trzebnicy grupę turystów, również z zagranicy i widzieliśmy ich zachwyt, zwłaszcza ze strony niemieckich sąsiadów. Ale również sami mieszkańcy Trzebnicy są zadowoleni, osobiście nie usłyszałem od nich żadnych słów krytyki dotyczących inwestycji w zieleń i kwiaty.

 (Grażyna Jakubowska):

– Ludzie lubią krytykować, osądzać, dlaczego miasto wydaje pieniądze na nowe kwietniki, skoro można było za te pieniądze załatać dziury w drodze. Ale w momencie, kiedy rynek rozkwitł i nabrał kolorów, a turyści przyjeżdżający do miasta nie mogli się nadziwić jego pięknem, nawet tym osamotnionym krytykom zaczęła się podobać inwestycja. W myśl zasady „Cudze chwalicie, swego nie znacie”.

A  czy poleciliby Państwo naszą usługę innym miastom?

(Jakub Trela Z-ca Burmistrza):

– Wiem ze swojego doświadczenia, że jeżeli firma jest dobra i wykonała należycie swoją usługę, to do takiej firmy się wraca oraz poleca innych zleceniodawcom. Dlatego my z pewnością będziemy kontynuować współpracę z firmą Terra®, ponieważ jesteśmy bardzo miło zaskoczeni efektem, który nam Państwo zagwarantowaliście. Proszę mi wierzyć na słowo, że między urzędami jest nieprawdopodobna komunikacja. Jeśli jakaś gmina, miasto szuka inwestycji, to najpierw filtruje miasta, w których taką inwestycję już zrealizowano i prosi o polecenie firmy. W końcu wszyscy szukamy sprawdzonych i pewnych rozwiązań.

(Grażyna Jakubowska):

– Sądzę, że jeśli tylko będziemy inwestować w nowe elementy, a na pewno będziemy, to z pewnością wybierzemy Kompleksową Usługę. Efekt jest taki, jakiego oczekiwaliśmy. W myśl hasła „stawiamy i jest”- Kompleksowa Usługa jest niewątpliwie godna polecenia.

Wieże kwiatoweŹródło: Archiwum Terra

Jakie kryteria musi spełniać firma, aby Państwo podjęli z nią współpracę w zakresie aranżacji przestrzeni miejskiej?

(Jakub Trela Z-ca Burmistrza):

– Przede wszystkim jakość. Owszem cena gra kluczową rolę, jeśli mówimy o zleceniach ogłaszanych w przetargach. Natomiast jeśli możemy wybrać firmę, wybieramy taką, która w swojej ofercie posiada najlepsze, wysokiej jakości produkty. Mogą być one nawet droższe od tych oferowanych przez konkurencję, ale jeśli będą nam służyły dłużej, to jest to dla nas bardziej opłacalne.  Może się okazać, że produkt tańszy straci swoją żywotność za dwa lata, wtedy będę musiał zdecydować się na ponowny zakup. W konsekwencji i tak będę musiał wydać więcej niż bym pierwotnie wybrał droższą firmę.

Jakie są plany na przyszłość związane z aranżacją zieleni w mieście?

(Jakub Trela Z-ca Burmistrza):

– Planujemy w następnym roku ukwiecić ul. Jana Pawła II i deptak. Te ulice są bardzo krótkie, więc nie będzie to bardzo duża inwestycja, ale na pewno zainwestujemy w ukwiecenie.

Dziękujemy za rozmowę

Rozmawiała Marta Antos przedstawiciel firmy Terra®

Dodaj komentarz