Co nieco o petunii

23 maja 2014
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

To jedna z najpiękniejszych roślin dekoracyjnych. Jest niesamowicie różnorodna i doskonale sprawdza się jako element kwiatowej kompozycji. Co jeszcze warto wiedzieć o petunii?

petuniaŹródło: www.tried-and-true.com

Co warto wiedzieć?

Petunia (petunia ×hybrida) jest doskonale znana ogrodnikom – gości na rabatach już od ponad stu lat. Jej najpopularniejsza, obecna odmiana powstała w wyniku skrzyżowania dwóch innych gatunków: Petunia axillaris i Petunia violacea.

petuniaŹródło: www.mahoneysgarden.com

Swoją popularność petunia zawdzięcza przede wszystkim niezwykle obfitemu kwitnieniu, dlatego jest często spotykana w uprawie doniczkowej oraz w balkonowych kompozycjach.

petuniaŹródło: www.loghouseplants.com

Roślina jest lekko owłosiona, ma jajowate liście z zaokrąglonym, ewentualnie spiczastym końcem. Kwiaty są dzwonkowate i mają najróżniejsze kolory: od bieli, poprzez żółć, odcienie fioletu i błękit. Zdarzają się również odmiany dwubarwne.

petuniaŹródło: www.sharkeyfloral.com

Dla kogo?

Petunia doskonale nadaje się dla początkujących ogrodników oraz dla osób, które nie mają czasu na pielęgnowanie roślin (Najłatwiej jest zacząć od gotowych sadzonek). To ciekawe rozwiązanie, dzięki któremu aranżacja przestrzeni miejskiej zielenią staje się o wiele łatwiejsza – na kaskadowe konstrukcje kwietnikowe obsadzone tą rośliną zdecydował się m.in. Koszalin.

wieże kwiatowe terraŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

Jakiego wymaga stanowiska?

Roślina kocha słoneczne stanowiska i to na nich najlepiej rozkwita. Petunia równie dobrze poradzi sobie w półcieniu. Właśnie dlatego wieże kwiatowe obsadzone tą roślina najczęściej stoją na otwartych placach, tak jak w Elblągu, Lubsku i Złotoryi. Należy jednak pamiętać, że zagrożeniem dla delikatnych kwiatów są silne opady deszczu

wieże kwiatowe terraŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

wieże kwiatowe terraŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

Jak sadzić?

Zaleca się, by rozpocząć sadzenie po tzw. „Zimnej Zośce”. To właśnie po 15 maja roślina trafia również do przestrzeni miejskiej – jej bujny rozrost sprawia, że jest doskonałym materiałem do obsadzania wież kwiatowych, na dowód: ukwiecenie z Helu.

wieże kwiatowe terraŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

Jakie podłoże?

Roślinie wystarczy zwykła gleba dla kwiatów balkonowych. Dobrze jest zadbać o to, by miała lekko kwaśny odczyn.

petuniaŹródło: www.threehundredandsixtysix.wordpress.com

Jak podlewać?

Co prawda roślina jest stosunkowo odporna na susze, ale aby zapewnić petunii najlepsze warunki, należy podlewać ją systematycznie i obficie, zwłaszcza w słoneczne dni.

petuniaŹródło: www.1zoom.net

Jak wygląda kwitnienie?

Piękną kwiatowa dekoracją można cieszyć się już do pierwszych przymrozków. Kwitnienie można przedłużyć usuwając przekwitnięte kwiatostany.

petuniaŹródło: www.fineartamerica.com

Czy macie petunie w swoich ogrodach?

Dodaj komentarz