Ciekawe rozwiązania dla miast, czyli konkurs „Zaprojektowane po ludzku”

Drzewka w donicach miejskich Gianto

Przestrzeń publiczna staje się coraz popularniejszym tematem i nie sposób się temu dziwić – zależy nam na ergonomicznych rozwiązaniach, większym komforcie mieszkańców i wprowadzeniu zieleni do miast. Dzięki rosnącej świadomości społecznej coraz więcej biur projektowych stawia sobie za cel udoskonalenie przestrzeni miejskiej. Właśnie dla takich inicjatyw Gazeta Wyborcza zorganizowała konkurs „Zaprojektowane po ludzku”, który ma na celu wyłonienie wyjątkowych pomysłów. W zeszłym tygodniu odbyła się gala finałowa, na której poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji.



Miasto bardziej zrównoważone

Do konkursu zgłaszały się rozmaite organizacje: stowarzyszenia, projektanci, fundacje, spółdzielnie, zespoły projektowe, architekci czy przedsiębiorcy. Powstała nawet specjalna kategoria dla nastolatków poniżej 18 roku życia, aby nagrodzić ich za zaangażowanie w inicjatywy społeczne na rzecz miast w Polsce. Wszystkie te grupy łączy chęć do tworzenia miast bardziej przyjemną i dostępną przestrzenią dla obywateli. Czasami oznacza to wprowadzenie wielofunkcyjnych rozwiązań, a czasami bardziej inteligentnych, ekologicznych, lub bezpiecznych.

Białe donice malowane przez artystów w Poznaniu
III edycja Poznań Design Days — malowanie donic Gianto przez artystów z grupy YOS

To, co jest ideą przewodnią konkursu, to przede wszystkim podkreślenie potrzeb człowieka. Przestrzeń miejska ma służyć mieszkańców i sprawiać, że będą czuć się komfortowo. Miasta powinny być użytkowe, ale też przyjemne, aby zachęcać poszczególne jednostki do spędzania czasu na świeżym powietrzu!

Jako że główne wartości kapituły konkursu okazały się bardzo spójne z wizją naszej firmy Terra Group, postanowiliśmy zgłosić do udziału donice miejskie Gianto.

Kolorowa ławka miejska wokół donicy z kwiatami

Donica Gianto – wielofunkcyjność zaprojektowana po ludzku

Pomysłem, który przyświecał nam przy zgłaszaniu donic Gianto do konkursu, było podkreślenie, że jedna donica może zapewnić wiele kreatywnych możliwości.

W końcu Gianto to prosta, a zarazem wyjątkowa donica, która doskonale dopasowuje się do potrzeb przestrzeni miejskiej i zmienia otoczenie na lepsze. Jej głównym zadaniem jest wprowadzenie zieleni tam, gdzie mogłoby się wydawać to niemożliwe ze względu na brak dostępu do gruntu, instalacje podziemne, specyficzne warunki — wąskie uliczki, znajdujący się pod spodem garaż, konstrukcje mające ograniczenia obciążeń. Zaprojektowaliśmy donicę Gianto tak, by sprostała nawet najtrudniejszym warunkom, jakie stawia przestrzeń miejska, a przy tym zachwycała przechodniów.

Kształt donicy Gianto jest inspirowany klasyczną doniczką. W wyniku zabawy formą powstały kolejne warianty, które niosą za sobą dodatkowe funkcjonalności. Spłaszczona SITO może pełnić funkcję ławki, TABLO i GRANDE to modele największe z największych, takiej skali próżno szukać gdzie indziej – można w nich posadzić drzewa bez obaw o miejsce dla bryły korzeniowej.

Najważniejsze zalety donicy Gianto, to:

  • forma XXL, gdyż duże przestrzenie potrzebują odpowiednio dobranych elementów małej architektury,
  • możliwość nasadzenia pięknych, bujnych kompozycji kwiatowych, a nawet drzew,
  • wysokiej jakości materiał, który pozwala na dobranie rozmaitych kolorów,
  • produkcja w Polsce.

Donica, która stała się ławką

Pięknie obsadzona donica zachęca do przebywania jak najdłużej w jej pobliżu. Stąd wziął się pomysł na kompatybilne siedziska z donicą Gianto, które dają szansę na odpoczynek w otoczeniu zieleni. W kilka chwil donica zmienia się w designerską ławkę miejską.

Ławka Wave

Ławka inspirowana falą to siedzisko wijące się wokół donic Gianto. To modułowe rozwiązanie z łatwością dopasowuje się do przestrzeni i potrzeb, a przy tym prezentuje się niezwykle oryginalnie.

A gdyby połączyć siedziskiem dwie donice, trzy, pięć, siedem? Dla ławki Wave to nie problem, ponieważ składa się ona z kilku bazowych elementów, które pasują do siebie jak klocki. W wyniku tej zabawy za każdym razem powstaje niezwykle funkcjonalny mebel miejski. Oryginalny kształt ławki sprawia, że mogą na nim siedzieć jednocześnie różne grupy osób i każda z nich będzie mieć przestrzeń dla siebie. 

Ławka Zebra

Okrągła ławka z donicą Gianto w samym centrum daje ogromne możliwości personalizacji projektu. Każdy szczebelek siedziska może wyglądać inaczej, ale efekt za każdym razem jest fenomenalny.

Czy donica miejska może połączyć ludzi?

Zależało nam, by nasze donice nie były tylko obsadzonymi roślinami pojemnikami. Dlatego niezmiernie cieszy nas, że donice Gianto często stają się częścią inicjatyw społecznych: wspólnego sadzenia roślin, płótnem dla lokalnych artystów czy wyróżniającym się elementem eventów. Dzięki temu pomagają budować świadomość potrzeby codziennego obcowania z naturą, szanowania i dbania o wspólne dobro, a także pokazują, że współpraca mieszkańców prowadzi do pięknych efektów. Koniecznie zobaczcie nasz wpis podsumowujący akcję malowania donic Gianto przez lokalnych artystów w Poznaniu!

Artystka malująca donicę Gianto
III edycja Poznań Design Days

Jedna funkcja to zdecydowanie za mało!

 

Donica Gianto jest dekoracją, szansą na dodatkową roślinność, promocją dla miasta, odpowiednim pojemnikiem na drzewa, ławką, barierką, elementem wydzielającym przestrzeń, dekoracją świąteczną, częścią inicjatywy społecznej, płótnem dla lokalnych artystów.

Ogromnie się cieszymy, że mogliśmy wziąć udział w tak istotnym dla przestrzeni miejskiej konkursie. Mamy nadzieję, że nasz pomysł spodobał się również Wam!

Więcej informacji na temat konkursu i listę wyróżnionych projektów znajdziecie tutaj. Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom!