Plebiscyt
Chillout w pracy

Chillout w pracy

13 września 2012


image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Wypoczęty pracownik to dobry pracownik. Ciężko z tym stwierdzeniem się nie zgodzić, ale czy możliwy jest relaks w pracy? Jak dzięki aranżacji biura sprawić frajdę pracownikom?

W każdej dobrze zaplanowanej przestrzeni biurowej musi pojawić się miejsce, które posłuży do odpoczynku i chwilowego relaksu. W końcu często w pracy narażeni jesteśmy na nadmierny hałas, spowodowany rozmową telefoniczną kolegi z pracy, czy drażniącego odgłosu drukarki. Niestety, nie zawsze możemy od tego uciec, zwłaszcza jeśli przebywamy w biurze typu open space. Z pewnością nie wpływa to na wydajność danego pracownika, dekoncentruje, a czasami nawet irytuje. Dlatego warto pozostawić pracownikom przestrzeń, do której będą z chęcią „uciekać”.

Nowatorska koncepcja

Przestrzenie przeznaczone do odpoczynku i rozrywki w pracy nazywamy – chillout room. Takie pomieszczenia pozytywnie wpływają na wydajność oraz komfort pracy. Przykładowo, potentat internetowy Google tworzy charakterystyczne kolorowe biura, w których znajdziemy nietypowe pod względem kształtów meble, sprzęt do gier, a także elementy, które pobudzają wyobraźnię. W centrali w Londynie poszli  jeszcze o krok dalej tworząc nowatorską koncepcję biura, w którym znajdziemy ogrody pełne kwiatów, drzew oraz rośliny w dużych donicach.

chillout roomŹródło: https://inhabitat.com

To nie wszystko! Na dachu budynku znajdują się „ogródki działkowe”, które okrzyknięto najbardziej zaskakującym i zdumiewającym elementem całego projektu. W takim ogródku pracownicy mogą uprawiać własne rośliny, bawić się w ogrodnika i to wszystko w trakcie pracy! Jakby było tego mało, stworzono dla nich studio tańca, siłownię, kilka restauracji i kafejek. Google zadbał nie tylko o komfort psychiczny swoich pracowników, ale również o ochronę środowiska. Mianowicie wszystkie materiały, które wykorzystano do stworzenia chillout room pochodzą z recyklingu.

chillout roomŹródło: https://inhabitat.com

Źródło: https://inhabitat.com

Źródło: https://loveopium.ru

Źródło: https://loveopium.ru

Fantazja w pracy

My również możemy stworzyć pracownikom przestrzeń na wzór chillout room w Londynie. Pamiętajmy tylko o jednej głównej zasadzie: takie pomieszczenie przeznaczone jest dla pojedynczych osób, a nie całego kreatywnego zespołu. Ma pozwolić na wyciszenie się, nabranie sił lub po prostu na chwilę „nicnierobienia”. Chillout room powinien zawierać nietypowe meble, kolorowe ściany oraz dużo roślin. Meble przepełnione kreatywną duszą znajdziemy w ofercie włoskiej firmy Slide. Styl, nowoczesność i wyjątkowy design stawiają je na najwyższej półce w swojej klasie. Bogata paleta barw, którą mamy do wyboru, subtelne podświetlenie oraz najwyższa jakość wykonania sprawiają, że produkty te są doskonałym narzędziem do kształtowania przestrzeni zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Dobrym, polskim przykładem chillout room, jest ten, powstały w gliwickiej firmie XSolve. W biurowych wnętrzach znaleźć można między innymi hamaki, komfortowe kanapy, dzięki którym każdy pracownik poczuje się w pełni zrelaksowany i gotów do podjęcia kolejnych wyzwań.

designerskie meble Slide
Slide designerskie meble
designerskie meble Slide
Slide designerskie meble
designerskie meble Slide
Slide designerskie meble
designerskie meble Slide
Slide designerskie meble
designerskie meble Slide
Slide designerskie meble

Źródło: archiwum Terra

Duże donice w pracy

Pomieszczenie relaksacyjne powinno być inne od biura, w którym na co dzień pracujemy, dlatego dobrym pomysłem będzie urządzenie takiego wnętrza designerskimi detalami w formie dużych donic. Można w nich umieścić sundavillę lub wrzosy, ale w takiej donicy nie muszą być wcale posadzone tylko rośliny. Możemy wypełnić je małymi żółtymi piłkami, pomarańczami, kolorowymi karteczkami, pachnącymi ziarnami kawy, słodkimi cukierkami i wszystkim, co przyjdzie nam do głowy. Wrażenie to spotęgują niecodzienne podświetlane donice TerraForm, które w nowy sposób zdefiniują tożsamość danego wnętrza. Oczywiście, wszystkie elementy w przestrzeni powinny pasować do siebie, tak aby nasz pokój nie był zbyt chaotyczny. Wszystkie donice z kolekcji TerraForm możemy swobodnie ustawić w biurze, na tarasie, w holu, czy też we wspomnianym chillout room.

podświetlane donice
podświetlane donice TerraForm
duże donice
duże donice TerraForm
duże donice
duże donice TerraForm
duże donice
duże donice TerraForm
duże donice
duże donice TerraForm

Źródło: archiwum Terra

Chillout room powinien być naszą oazą spokoju, w której będziemy czuć się trochę jak we własnym domu. Jeśli tak będzie, to praca stanie się dla nas tylko przyjemnością, a nie obowiązkiem.

Pracodawcy! Z niecierpliwością czekamy na takie chillout room.

 

« »

Dodaj komentarz