Bezbłędne kaskadowe konstrukcje kwietnikowe

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Rozglądając się dookoła, wprawne oko miłośnika zieleni, estety czy też po prostu osoby świadomej pozytywnego wpływu roślin na ludzi, bez trudu zauważy, że w polskich miastach wciąż pozostaje mnóstwo niewykorzystanej przestrzeni. A można przecież wypełnić ją zielenią. Jak najłatwiej zmienić taką rzeczywistość?

kaskadowe konstrukcje kwietnikowe

Źródło: archiwum Terra

W przestrzeni miejskiej sprawdzą się produkty przede wszystkim bezpieczne dla mieszkańców, które nie będą utrudniać im życia, a umilą codzienność. Elementy architektury miejskiej powinny być mobilne, wykonane z wysokiej jakości materiałów, co zagwarantuje wieloletnie użytkowanie produktu. Powinny również umożliwić szybki montaż oraz demontaż lub łatwą zmianę aranżacji.

Dzięki zastosowaniu innowacyjnego systemu kaskad, produkty Terra® spełnią wszystkie powyższe kryteria. Dzięki nim nasze miasto zyska natychmiastowy efekt ukwiecenia. Kaskadowe konstrukcje kwietnikowe wykorzystywane są w całej Europie i na świecie. Przyczyniają się do upiększania tak znanych miejsc jak: Krakowskie Przedmieście w Warszawie czy ulica Piotrkowska w Łodzi. Nadają również charakter i wprowadzają kolor do największych miast, jak choćby: Casablanca, Wiedeń lub Ryga.

kaskadowe konstrukcje kwietnikowe

Źródło: archiwum Terra

kaskadowe konstrukcje kwietnikowe

Źródło: archiwum Terra

Kwiecisty efekt…

Kaskadowe konstrukcje kwietnikowe nie byłyby tak piękne, gdyby nie kwiaty. Dlatego pamiętajmy, że właściwy dobór roślin to połowa sukcesu. Te same kwietniki, lecz obsadzone na różny sposób mogą stać się niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. W zależności od pomysłu, można bowiem tworzyć nie tylko obsadzenia w jednym gatunku i w jednym kolorze, ale także wielogatunkowe różniące się np. wielkością i kolorem kwiatów.

Jednak czasami jesteśmy zdziwieni, dlaczego nasze wieże kwiatowe nie wyglądają jak te ze zdjęć w folderach. Przyczyny mogą być rozmaite. Oto najczęściej popełniane błędy:

Błędy w doborze roślin:

• Zastosowanie do obsadzeń gatunków i odmian roślin o niewłaściwym pokroju: wyprostowanym, kolumnowym – zamiast kwiatów o pokroju krzaczastym i roślin rozkrzewiających się lub pnączy.

• Posadzenie razem roślin o zbyt dużej różnicy w tempie wzrostu oraz odmiennym zapotrzebowaniu na składniki pokarmowe, światło czy wodę.

• Niewłaściwy dobór kolorystyczny, np. kompozycje zbyt pstrokate, kolory nie współgrające ze sobą lub niedopasowane do charakteru miejsca.

Błędy w lokalizacji wież:

• Nieodpowiedni dobór roślin pod względem ich wymagań świetlnych oraz stanowiska. Przykładem mogą być gatunki lubiące światło posadzone w cieniu i na odwrót.

• Ustawienie kwietników w miejscu, które jest nierównomiernie oświetlone, np. obok drzewa lub dużego krzewu.

• Zastosowanie przy ścianie budynku konstrukcji pełnej zamiast półpełnej lub ćwiartki, skutkiem czego do roślin przy ścianie budynku nie dociera wystarczająco dużo światła.

• Lokalizacja nie obok, lecz na ciągu komunikacyjnym (chodnik, ścieżka rowerowa), gdzie rośliny są cały czas potrącane i uszkadzane.

•Ustawienie kwietników w miejscach nieobjętych monitoringiem, przez co zdarzają się akty wandalizmu (przewrócenie konstrukcji, wyrywanie kwiatów, itp.).

Błędy pielęgnacyjne:

• Nieodpowiednio przygotowane podłoże – bez nawozów i substancji zwiększającej zdolność gleby do magazynowania wody.

• Nieinstalowanie systemu sztucznego nawadniania, skutkiem czego, gdy kwietnik stoi w trudno dostępnym miejscu, trudno go podlać.

• Brak wykonanego we właściwym czasie i z właściwą częstotliwością nawożenia oraz prac pielęgnacyjnych.

• Brak uzupełnień sadzonek roślin, gdy w pierwotnym ukwieceniu powstaną ubytki, czy to na skutek uschnięcia roślin, czy też z powodu ich kradzieży lub aktów wandalizmu.

• Niestosowanie specjalnych uszczelek na krawędziach kwietników, przez co podczas podmuchów wiatru uszkodzeniu ulegają zwisające pędy i kwiaty.

• Ukwiecanie bezpośrednio w miejscu docelowym powoduje brak natychmiastowego efektu ukwiecenia wież. Zanim rośliny się rozrosną, upływa trochę czasu i widoczne są wówczas blaszane elementy konstrukcji, co może wyglądać mało atrakcyjnie.

Jeśli obawiamy się, że nasze kaskadowe konstrukcje kwietnikowe nie będą właściwie zadbane, zdecydujmy się na Kompleksową Usługę, która niweluje wszelkie problemy, co więcej miasto, które zdecyduje się na tą usługę, zyska natychmiastowy efekt ukwiecenia przestrzeni.

wieże kwiatowe

Źródło: archiwum Terra

kaskadowe konstrukcje kwietnikowe

Źródło: archiwum Terra

Źródło: Na podstawie tekstu autorstwa Małgorzaty Dyrskiej

Dodaj komentarz