Betonowi mówimy nie!

Betonowi mówimy nie!

Przechadzając się po rynku, skwerze czy parku wielu polskich miast, możemy dostrzec czyhające na nas potwory. O czym mowa? O dobrze nam znanych pustych betonowych kwietnikach. Na szczęście coraz częściej władze miast ukrywają dokładnie beton pod kwiatami. Metoda prosta i skuteczna.

Kwiaty są jednym z najbardziej efektownych elementów dekoracyjnych w miejscach użyteczności publicznej. Nie tylko podkreślają piękno zabytkowych kamienic i nowoczesnych budynków, ale przede wszystkim poprawiają nastrój ich mieszkańców i dodają miastom świeżości i elegancji. Nie bez powodu niektóre miasta, na przykład holenderski Amsterdam, czynią kwiaty jedną ze swoich najważniejszych atrakcji turystycznych.

Pomimo wszystkich zalet ukwieconej przestrzeni publicznej, istnieje w Polsce wiele mniejszych lub większych miejscowości, których mieszkańcy na drodze z domu do pracy nie zobaczą ani jednego skupiska zieleni, bo go po prostu nie ma.

Betonowa mała architektura miejska

Istnieje wiele sposobów na ozdobienie roślinami dużych powierzchni asfaltu i betonu i stworzenie tam efektownych kompozycji, bez angażowania znaczących środków finansowych.

Najbardziej tradycyjne i cały czas najczęściej wykorzystywane są betonowe kwietniki, donice. Są ich w mieście setki. Niestety, przechodnie często traktują je jak śmietnik. Wypełnione są niedopałkami, butelkami, papierkami po cukierkach czy gumami do żucia. Kwietników spełniających funkcję śmietnikową przybywa zwykle w piątkowe i sobotnie wieczory.

Na swojej drodze możemy również spotkać tak zwane „kwietniki niespodzianki”. Nikt nie wie, kto obraca betonowe konstrukcje do góry dnem. Jedna z teorii głosi, że robią to służby odpowiedzialne za ich osuszanie i czyszczenie. Ale to tylko pogłoski, bo służb tych nikt nigdy nie widział.

Dlatego, aby uniknąć efektu betonowego, zaniedbanego miasta, warto je ukwiecać! Efekt uzyskamy dzięki wieżom kwiatowym od firmy Terra. To produkt innowacyjny: jego elementy cięte są za pomocą lasera, oraz cynkowane techniką ogniową. Poszczególne pierścieniowe warstwy kwietnika nie mają dna, dzięki czemu system korzeniowy nasadzanych roślin, w przeciwieństwie do doniczek i mis, ma nieskrępowane warunki rozwoju. Najważniejszą zaletą wież kwiatowych jest szczególnie duża efektowność aranżacji kwiatowych. Konstrukcja kwietnikowa pozwala w zaciszu firm ogrodniczych przygotować gotową wieżę kwiatową. Dlatego, przewożąc wieżę na miejsce docelowe, uzyskuje się natychmiastowy efekt aranżacyjny.

Konstrukcje kwietnikowe

Konstrukcje kwietnikowe – wieże kwiatowe nie są finalnym produktem! To „tylko” metalowe maszty i blaszane pierścienie. To niezbyt efektowny przedmiot, za  którego pomocą uzyskać można niezwykle efektowne wieże kwiatowe! Dopiero gdy zadba się o właściwy rodzaj kwiatów i roślin – innych latem, a innych jesienią czy zimą – to uzyskuje się olśniewający, przepiękny efekt wieży czy piramidy kwiatowej, idealnie kształtnej choinki, itp.  Efekt, jakiego nie sposób uzyskać bez zastosowania tych konstrukcji.

Konstrukcja kwietnikowa to idealne rozwiązanie dla architektów krajobrazu, które stosować można o każdej porze roku, w każdym klimacie,  przez wiele lat!

Tylko od wyobraźni osoby, która przystraja konstrukcje kwietnikowe, zależy, jak cudowne powstaną wieże kwiatowe.

Dlatego aby mieszkańcy miast nie zastanawiali się, po co betonowe kwietniki stoją w mieście i co najważniejsze, kiedy zostaną stamtąd zabrane, warto stworzyć im miasto pełne kwiatów i zieleni. Bo miasto z wielkimi połaciami betonu, czy kostki brukowej, bez choćby kilku wysepek naturalnej zieleni i kwiatów, nie jest miejscem, w którym chce się mieszkać, i do którego wraca się z przyjemnością.

Dodaj komentarz