Bawiąc uczyć…

4 kwietnia 2014
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

…ucząc bawić! A jednocześnie umilić sobie oczekiwanie na metro. Możliwe, że nowa linia metra będzie oferować coś więcej, niż tylko możliwość szybkiego przemieszczania.

interaktywna ławka metroŹródło: www.m.warszawa.gazeta.pl

Czy na II linii metra staną edukacyjne ławki? To dopiero pomysł, ale za to całkiem realny! Możliwe, że za jakiś czas czekanie na metro na stacji Powiśle będzie można urozmaicić układając wnętrzności „Dawidka” (tzw. „Smaczna Układanka”). Dla miłośników pociągów w mniejszej skali: animacja inspirowana „Lokomotywą Juliana Tuwima.

interaktywna ławka metroŹródło: www.metromsn.gazeta.pl

Prototypy już są – stoją w Centrum Nauki „Kopernik”, a tłumy, które je oblegają świadczą o tym, że meble mogą spotkać się z uznaniem warszawiaków.

Meble miejskie zaprojektowano tak, by skutecznie oparły się wszystkim niedogodnościom: pokrywa z hartowanego szkła i ramy ze stali nierdzewnej skutecznie oprą się wandalom. Szczelne pojemniki skrywają układanki, ruchome obrazki, koła zębate…

interaktywna ławka metroŹródło: www.warszawa.gazeta.pl

Mała architektura miejska według naukowców z Centrum „Kopernik” to nie tylko bierne siedzenie, ale również ruch i zdobywanie wiedzy. Po obu stronach prototypowego siedziska znajdują się kolorowe koła z zębatkami. Osoba, która usiądzie na jednym, wprawi w ruch osobę siedzącą obok.

interaktywna ławka metroŹródło: www.warszawa.gazeta.pl

Ciekawie zapowiadają się też puzzle z otwartą jama brzuszną, rozrysowane na planie słynnej rzeźby „Dawid” Michała Anioła. Jeśli zakręcicie kołem z boku ławki, a jej środkowa część zmieni się w ekran kina w starym stylu – to właśnie „Efekt Moire”. Nieco dalej do trasy szykuje się „Lokomotywa”, ciągnięta przez Rakietę – skonstruowany przez George’a i Roberta Stephensonów w 1829 r.Zajrzyjcie do ostatniej ławki i ułóżcie złote myśli ze słów-magnesów.

interaktywna ławka metroŹródło: www.m.warszawa.gazeta.pl

 Na pomysł edukacyjnych mebli miejskich wpadli studenci Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Zaczęło się od ćwiczenia i zadania w ramach zaliczenia przedmiotu… a skończyło na projekcie realnych ławek.

interaktywna ławka metroŹródło: www.warszawa.gazeta.pl

 O tym, czy ławki naprawdę staną w warszawskim metrze zadecyduje Zarząd Transportu Miejskiego, który musi teraz przeanalizować zgłoszoną propozycję. Jest więc szansa, że już niedługo warszawiacy będą mogli cieszyć się nie tylko nowym metrem, ale również interaktywnymi i nieco nietypowymi ławkami.

Dodaj komentarz