Balkonowa uprawa pomidorów

Co powiesz na pomidory na balkonie? Wbrew pozorom – to możliwe. Ich uprawa jest skuteczna, a wymagania niewielkie. Zobacz, co zrobić, by mieć pyszne warzywa na wyciągnięcie ręki!

Uprawa pomidorów na balkonie nigdy nie da tak dużych plonów, jak te pozyskane z ogrodu. Zawsze będzie to raczej miniplantacja, jednak niewielkie gabaryty wcale nie oznaczają, że uzyskamy mniej smakowity „efekt”. Najlepsze propozycje dla niedużej uprawy to odmiany koktajlowe i karłowe. Warto wypróbować przede wszystkim takie rodzaje jak: 'Olka Polka’, 'Koralik’, 'Maskotka’, 'Venus’, 'Vilma’, Tiny Tim’, 'Batory’, 'Balconi Red’ oraz 'Bajaja’,

Na początek:

Pierwsze kroki do udanej uprawy to wybór odpowiedniego stanowiska. Warzywnik z sadzonkami ustaw od południowej strony – balkon położony od północy nie jest najlepszym miejscem dla Twojej plantacji – tam światła będzie najmniej, przez co owoce nie będą zbyt dorodne.

uprawa pomidorów na balkonie (3)

Sadzenie pomidorów

Pomidory „lubią” ciepło, dlatego najczęściej uprawiane są z rozsady. Gotowe sadzonki bez problemu znajdziesz w centrach ogrodniczych. Pamiętaj, że młode rośliny mogą trafić do gruntu na nieosłoniętym balkonie dopiero po 15 maja!

uprawa pomidorów na balkonie (2)

Idealne podłoże dla miniuprawy pomidorów to żyzna i przepuszczalna gleba, dlatego na dnie pojemnika warto dodatkowo umieścić nieco keramzytu. Innym, nieco łatwiejszym rozwiązaniem, jest specjalny warzywnik z podwójnym dnem, które stanowi rezerwę wody, a jednocześnie umożliwi odpływ jej nadmiaru. Glebę warto również wymieszać z hydrożelem, który zgromadzi nadmiar wody i odda ją do korzeni w czasie suszy (lub w przypadku, gdy zapomnisz lub nie będziesz mieć możliwości podlania swojej plantacji).

uprawa pomidorów na balkonie (1)

Idealny pojemnik dla balkonowych pomidorów

Pojemnik do uprawy pomidorów powinien mieć głębokość około 35-40 cm. Odpowiednie wymiary ma warzywnik TeraPlast – zmieści się w nim tyle ziemi, by korzenie miały wystarczająco wiele miejsca,  a ziemia nie przeschnie nawet przy wysokich temperaturach na zewnątrz. Soczyście zielony kolor wspominanego pojemnika też nie jest bez znaczenia – powierzchnia nie nagrzeje się tak, jak mogłoby to mieć miejsce w przypadku donicy czarnej, antracytowej lub brązowej.

warzywnik basilio makeithomepl

Pielęgnacja i warunki uprawne

Ziemia w miniuprawie pomidorów powinna być stale wilgotna, ale… nie całkowicie mokra. Korzenie nie mogą stać w wodzie, dlatego warto pamiętać o podwójnym dnie lub warstwie drenażu.

Wskazówka #1: przerwij podlewanie w momencie, gdy woda przedostanie się przez otwory odpływowe (bądź ostrożny – moczenie liści jest niewskazane!).

Wskazówka #2: pomidory w warzywniku warto zasilać nawozami, szczególnie naturalnymi typu biohumus.

uprawa pomidorów na balkonie (1)

Zapisz

Zapisz