Bajkowa Polska

Bajkowa Polska

29 października 2013


image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Nawet jeśli liczycie sobie więcej wiosen niż przeciętny widz dobranocki, pewnie nadal darzycie sentymentem postacie z bajek. Dobra wiadomość dla pokolenia lat 70′, 80′ i 90′ – bohaterów dzieciństwa możecie poznać osobiście!

pomniki postaci z bajekŹródło: www.iwoman.pl

Od 2009 roku w Łodzi powstaje szlak turystyczny Łódź Bajkowa – na trasie możemy spotkać aż 9 reprezentacji znanych kreskówek: Misia Uszatka, Reksia, Bolka i Lolka, Koziołka Matołka, Piotrusia z Zaczarowanego Ołówka, Pingwina Pik-Poka, Kota Filemona wraz z Bonifacym oraz Maurycego i Hawranka.

pomniki postaci z bajekŹródło: www.obiektywnalodz.pl

W planach jest powiększenie szlaków o kolejne bajkowe szlagiery poprzedniego pięćdziesięciolecia, między innymi o Kasztaniaki, misia Coralgola oraz psa Ferdynanda.

Jako pierwszy na szlaku pojawił się słynny Miś o oklapniętym uszku. Uszatka – turystę spotkacie na ulicy Piotrkowskiej 87.

pomniki postaci z bajekŹródło: www.lodz.naszemiasto.pl

W 2010 roku dołączył do niego mały pingwin Pik-Pok. Unoszącego się na fali ptaka możecie poznać osobiście przy alei Unii Lubelskiej 4.

pomniki postaci z bajekŹródło: www.pl.wikipedia.org

Dokładnie w Dzień Dziecka kolejnego roku odsłonięto pomnik kota Filemona i Bonifacego. Bajkowych milusińskich (wraz z nieodłącznym motkiem włóczki) znajdziecie na placu Zwycięstwa 1.

pomniki postaci z bajekŹródło: www.lodz.naszemiasto.pl

pomniki postaci z bajekŹródło: www.tvp.info

Posiadacz magicznego ołówka, Piotrek z bajki o Zaczarowanym Ołówku, psoci od 2 lat przy ulicy Traugutta 18.

pomniki postaci z bajekŹródło: www.lodz.naszemiasto.pl

Plastuś na co dzień zamieszkuje piórnik, jednak od 2012 roku przebywa w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 173, gdzie towarzyszy dzieciom w drodze przez plac zabaw.

pomniki postaci z bajekŹródło: www.paperfashionrock.com

Z okazji Światowego Dnia Misia w 2012 roku odsłonięto pomnik Misi, Bartka oraz Kuby – bohaterów bajki z lat 90’. Machają do gości odwiedzających tutejszy Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej.

pomniki postaci z bajekŹródło: www.turystyka.wp.pl

W pierwszy Dzień Wiosny i w Święto Wróbla zarazem światu ukazał się słynny wróbel Ćwirek. Niewielki ptaszek siedzi gnieździe zbudowanym na małym drzewie rosnącym tuż przy alei Piłsudskiego 61.

pomniki postaci z bajekŹróło: www.polskaniezwykla.pl

W tym roku do zacnego grona bajkowych bohaterów dołączyli Maurycy i Hawranek. Chłopców spotkacie w pobliżu łódzkiego ZOO, przy ul. Konstantynowskiej 8/10.

pomniki postaci z bajekŹródło: www.portalfilmowy.pl

Opuśćmy Bajkową Łódź, by wyruszyć na południowy wschód kraju. Sympatyczny, acz mało błyskotliwy Koziołek Matołek dotarł w końcu do Pacanowa i zamieszkał na tutejszym rynku. Jego bliźniak stoi również przed willą Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem.

pomniki postaci z bajekŹródło: www.pl.wikipedia.org

W polskiej stolicy filmów animowanych spotkamy Bolka i Lolka oraz sympatycznego psa Reksia. Dwóch urwisów stoi przed galerią Sfera w centrum Bielska-Białej, gdzie analizują globus i położenie swojego miasta.

pomniki postaci z bajekŹródło: www.fluidi.pl

Najsłynniejszy kundelek w kraju zdobi miejski deptak przy ulicy 11 listopada, o czym pisaliśmy w czerwcu. Pamiętajcie, że obowiązkowo należy pogłaskać jego nosek!

pomniki postaci z bajekŹródło: www.fotopolska.eu

Pamiętacie obrazkowe historie z „Przekroju”? W Toruniu na Rynku Staromiejskim spotkacie bohatera tych opowiastek – malutkiego psa Filusia, który towarzyszył Profesorowi Filutkowi. Rzeźba przedstawia psiaka, który stoi przy jednej z latarni, trzyma w pysku melonik profesora i pilnuje parasola swego pana.

pomniki postaci z bajekŹródło: www.psy24.pl

Jako dorośli mamy ogromny sentyment do bohaterów bajek z dzieciństwa. Poznajmy ich osobiście, a przy okazji przedstawmy ich również młodszemu pokoleniu – warto!

pomniki postaci z bajekŹródło: www.lodz.gazeta.pl

pomniki postaci z bajekŹródło: www.wprost.pl

pomniki postaci z bajekŹródło: www.valdi4320.flog.pl

pomniki postaci z bajekŹródło: www.lodz.naszemiasto.pl

pomniki postaci z bajekŹródło: www.galeriamiastalodzi.blox.pl

pomniki postaci z bajekŹródło: www.galeriamiastalodzi.blox.pl

pomniki postaci z bajekŹródło: www.galeriamiastalodzi.blox.pl

pomniki postaci z bajekŹródło: www.fotopolska.eu

 

 

 

« »

Dodaj komentarz