Bądź ogrodowym partyzantem!

Bądź ogrodowym partyzantem!

Zdarzyło się Wam samodzielnie uporządkować zdewastowany miejski teren, posadzić na nim kwiaty, po prostu zbuntować się przeciwko betonowej pustyni? Gratulacje, jesteście ogrodowymi partyzantami.

ogrodowi partyzanci

Źródło: www.naturalnasprawa.blox.pl

Ale od początku. Ruch „Ogrodowych partyzantów” jest znany już na całym świecie, ale w Polsce dopiero zaczyna zdobywać popularność. Guerilla Gardening to największe zrzeszenie ludzi wrażliwych na brak natury w miastach. Organizacja ta jest nieformalna, skupia entuzjastów przyrody, którzy spontanicznie podjęli decyzję o osobistej walce na rzecz wprowadzenia zieleni do okolicy. To również ekolodzy, esteci wrażliwi na piękno natury, walczący czynnie na rzecz popularyzowania „zielonej polityki” w miastach.

Gdzie tu partyzantka? Polskie komórki Guerilla Gardening działają na terenie największych miast. W Opolu można najszybciej przekonać się, czym właściwie się zajmują. Za ich sprawą natura trafia do miast… w sposób nieco niekonwencjonalny. Nikt nie dba o pozwolenia, tworzenie projektów, urzędnicze batalie. Liczy się spontaniczne działanie na rzecz natury w przestrzeni publicznej. Przeciętny partyzant działa po zmroku, jak na buntownika przystało, towarzyszy mu grupa zaufanych przyjaciół – praca w zespole jest zawsze weselsza. Tworzy niesamowite konstrukcje z roślin i umieszcza je tam, gdzie nikt by się nie spodziewał. Spójrzcie tylko na alternatywne zastosowanie pachołków drogowych:

ogrodowi partyzanci

Źródło: www.naturalnasprawa.blox.pl

Dodajmy, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby partyzantkę nieco ubarwić – kolorowe przebrania? Czemu nie! Zawsze jednak należy działać z umiarem, by nie zakłócić codziennej równowagi miejskiego życia. Nigdy nie postępuj wbrew woli właściciela terenu ani stróżów czy wykładni prawa.

Poniżej przedstawiamy Mały Poradnik Ogrodowego Partyzanta:

  • Wykorzystaj podstawową szkolną wiedzę. Umieszczaj rośliny jedynie tam, gdzie mają szanse przetrwać. Ważna jest obecność światła i wody, kwiaty powinny być wyrośnięte, gdyż w starszym stadium rozwoju są silniejsze.
  • Zrezygnuj z pięknych, szlachetnych roślin – te są zagrożone kradzieżami.
  • Brzydkie płoty i szare mury zasłaniaj zielonymi pnączami. Nie tylko szybko rosną, ale są w stanie zasłonić mało atrakcyjną przestrzeń.
  • Nie kupuj nasion ze względu na koszty. Z łatwością znaleźć je można podczas zwykłej wizyty na łące.
  • Dbaj o swoje sadzonki, warto podlać je od czasu do czasu, zanim nie osiągną samodzielności.
  • Dobrze przemyśl każdą akcję. Zaznaczamy, że w żadnym wypadku nie popieramy ani promujemy aktów wandalizmu, nawet dla ochrony natury. Wyszukaj miejsce zaniedbane, ale tylko takie, w którym twoja akcja nie stworzy  żadnego zagrożenia, nie zaburzy przestrzeni ani nie narazi nikogo na wydatki – w ten sposób uzyskasz odwrotny efekt.

Baw się dobrze! To nie walka na śmierć i życie, ale ekologiczna akcja, która nie wyklucza elementów rozrywki. Spotkaj się z przyjaciółmi, spędź miło czas, wspólnie zróbcie coś dobrego dla miasta i jego mieszkańców. A może nawet będą wam wdzięczni?

ogrodowi partyzanci

Źródło: www.naturalnasprawa.blox.pl

ogrodowi partyzanci

Źródło: www.naturalnasprawa.blox.pl

ogrodowi partyzanci

Źródło: www.naturalnasprawa.blox.pl

Dodaj komentarz