Aranżacja miejskiej wody zielenią

Jak ciekawie zaaranżować miejską wodę zielenią?

Przy aranżacji miejskiej wody zielenią niezwykle istotny będzie  fakt, gdzie nasza miejska woda się znajduje i w jakiej jest ona „postaci”. Czy jest to wolnostojąca fontanna, przyścienny wodotrysk, poidełko, kaskada czy też basen? Pojedyncza, mała fontanna, czy cały skomplikowany ich układ z efektami typu „światło i dźwięk”?

Aranżacja fontanny

W każdym z tych przypadków, olbrzymiej zmiany na korzyść można dokonać dzięki otoczeniu przysłowiowej „fontanny” roślinami. W połączeniu z nimi, nawet najbardziej zabudowane miejskie wnętrze staje się od razu bardziej przyjazne człowiekowi. Ludzie chętniej tu przychodzą i wypoczywają. Taka zazieleniona i ukwiecona przestrzeń od razu jest pozytywnie postrzegana. Staje się namiastką naturalnego zbiornika wodnego, którego brzegi prawie zawsze porasta roślinność.

Bywa że sadzenie w jej pobliżu dużych roślin (drzew, krzewów) nie wchodzi w grę. Ze względu na rozmiary mogą bowiem naszą wodę zasłaniać lub przytłaczać swą skalą, nadmiernie ocieniać, a jesienią zasypywać opadającymi liśćmi. Co więc zrobić, aby fontanna nie stała samotnie na pustym placu?

Rozwiązaniem dla miejskiej zieleni mogą okazać się wysokie kwietniki, tzw. wieże kwiatowe oraz rozmaite wiszące bądź mocowane na słupach, murkach i balustradach, donice, misy oraz skrzynki. Można je ustawiać w zasadzie w dowolnym miejscu. Dodatkowym ich atutem jest dostępność modeli różnej wysokości. Możliwość uzyskania wielobarwnych efektów kolorystycznych poprzez wielogatunkowe obsadzenia, daje im przewagę nad nasadzeniami drzew i krzewów, które dopiero rosnąc w dużych grupach, mogłyby podobne efekty zapewnić.

Wieże kwiatoweŹródło: Archiwum Terra

Określenie charakteru miejsca

Podstawą wykonania ciekawej aranżacji  miejskiej wody jest określenie charakteru miejsca. Inaczej bowiem należy planować kompozycję w obiekcie historycznym, inaczej we wnętrzu o nowoczesnej stylistyce.

Jeśli element wodny znajduje się w parku historycznym, bądź w pobliżu zabytkowej architektury, to spróbujmy nawiązać do tej klasycznej stylistyki, np. poprzez symetryczne rozmieszczenie kwietników. Pięknie może to wyglądać w przypadku geometrycznych basenów na parterach ogrodowych, podkreślonych wieżami kwiatowymi w narożnikach, albo wzdłuż długich elementów obrzeży, gdy kwietniki ustawione są niczym nanizane na sznur perełki. Dla wolnostojącej, figuralnej fontanny można stworzyć kwiatowe tło, a dla fontanny przyściennej – kolorowe akcenty po obu jej stronach, ustawione pojedynczo, parami lub w grupach.

W pobliżu nowoczesnej architektury i fontann o abstrakcyjnych kształtach, można pokusić się o asymetryczne rozmieszczenie kwiatowych wież albo odważną, mocną w wyrazie kolorystykę roślin. Obsadzenia jednogatunkowe, zestawienia kolorów kontrastowych albo obsadzenia każdego pierścienia innym gatunkiem kwiatów.

Zarówno w jednym jaki i drugim przypadku chodzi o to, by woda została podkreślona, ale nie przytłumiona. Należy wydobyć jej atuty, przy jednoczesnym zachowaniu umiaru. Ważne jest, aby w otaczającej ją przestrzeni, ozdób nie było zbyt dużo, ale z drugiej strony, żeby też nie było ich zbyt mało.

Przyjrzyjmy się też dokładnie kolorystyce danego miejsca. Może przy okazji jakieś wnętrze należałoby rozjaśnić lub ożywić, może wręcz przeciwnie – uspokoić, stonować, stosując chłodne barwy kwiatowych obsadzeń? Nie obawiajmy się łączenia kilku różnych gatunków roślin. Możemy w ten sposób osiągnąć ciekawy efekt kolorystyczny.

Wieże kwiatoweŹródło: Archiwum Terra

 Lokalizacja wież kwiatowych

Planując ukwiecenie otoczenia fontanny, starannie przemyślmy lokalizację wież kwiatowych. Muszą być one równomiernie oświetlone. Pamiętajmy, że do wyboru mamy elementy pełne (okrągłe), jaki i elementy przyścienne (połówki), są one też zróżnicowane wysokością. Dzięki temu możemy uzyskać efekt kulisowy, akcentujący np. centralną lokalizację wody.

W zależności od konkretnej sytuacji możemy też stosować donice mocowane na słupach, np. latarniach lub lampach oświetlających wodę lub placyk, gdzie ta woda się znajduje, albo rozmaite skrzynki możliwe do ustawienia bądź zawieszenia na ściankach, murkach czy balustradach otaczających fontanny.

Zawsze pamiętajmy, że bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja roślin, bez niej bowiem nawet najciekawsze aranżacje nie dadzą oczekiwanego efektu.

Wieże kwiatoweŹródło: Archiwum Terra