1

Aranżacja dużej donicy

Przemyślane kompozycje z roślin, które zasadzimy w odpowiednio dobranej duże donicy będą stanowić niebywałą ozdobę każdego ogrodu, tarasu, a nawet ozdobią przestrzeń miejską.

duże donice

Od tego, jaką przestrzeń chcemy udekorować, zależeć będzie wybór roślin, które chcemy posadzić w dużych donicach. Oczywiście, sprawa kompozycji jest całkowicie dowolna i zależy od naszego gustu i wyczucia smaku.

Warto jednak przestrzegać kilku zasad, które ułatwią komponowanie roślin w donicach i sprawią, że dla nas ta czynność stanie się tylko przyjemnością.

Po pierwsze, pamiętajmy o tym, aby w jednej donicy rosły rośliny o jednakowych wymaganiach. Dla roślin jednego typu należy przygotować podłoże o odpowiedniej kwasowości.

Po drugie, to od projektanta zależy jaki efekt ukwiecenia uzyskamy. Od jego poczucia estetyki będzie zależeć zestawienie np. kolorystyczne, dobór gatunków czy proporcje jakimi się zasugeruje. Co ciekawe, kilka lat temu zalecano, aby proporcja rośliny do donicy wynosiła 2:1, czyli przeważała na korzyść rośliny. Obecnie, proporcje zostają odwrócone, kupujemy duże donice i sadzimy w nich małe, pojedyncze krzewy czy kwiaty. Wszystko z pewnością zależy od panujących trendów i mody.

duże donice

Po trzecie, duże drzewa i krzewy nie tylko lepiej wyglądają posadzone oddzielnie, ale również lepiej rosną. Duże rośliny posadzone w donicach, usytuowane w rzędzie mogą oddzielać ciągi komunikacyjne i wskazywać drogę do celu.

duże donice

Aby kompozycje kwiatowe zdobiły nasze donice, nie wystarczy ich prawidłowy dobór, należy o nie również dbać. Roślinom należy usuwać uschnięte kwiaty, przeprowadzać dyskretne cięcia, warto również wzbogacić glebę nawozami czy hydrożelami. Gdy będziemy przestrzegać powyższych rad, z pewnością stworzymy swoje wymarzone kompozycje, które wraz z designerskimi donicami będą cieszyć nasze oczy i pozwolą  na stworzenie po prostu czegoś własnego…