Altana murowana czy drewniana?

Altana ogrodowa to doskonałe miejsce do zorganizowania rodzinnego obiadu na świeżym powietrzu oraz grilla ze znajomymi. Technologia budowy w zależności od wymagań Inwestora będzie opierała się na konstrukcji w całości drewnianej lub murowanej.

Projekt altany AL3 - Altana z grillemProjekt altany AL3 – Altana z grillem, źródło: extradom.pl

Bez względu na ten aspekt techniczny może wystąpić konieczność uzyskania pozwolenia na budowę. Dopełnianie dodatkowych formalności będzie wymagane w przypadku projektów przekraczających 25m² powierzchni zabudowy, które nie są już traktowane jako obiekt małej architektury. Jeśli rodzaj konstrukcji nie wpływa na techniczną stronę budowy, która opcja prezentuje się korzystniej – altana murowana czy drewniana?

Projekt altany Extra Gospodarczy 3Projekt altany Extra Gospodarczy 3, źródło: extradom.pl

Altana murowana

Budowa ekonomicznie zaprojektowanej altany murowanej z przestronnym tarasem, z murowanym grillem i wędzarnią to z pewnością faworyt dla Inwestorów, którzy chcieliby połączyć funkcjonalność domku letniskowego, w którym będą mogli przenocować swoich gości z miejscem do wspólnych, ogrodowych spotkań. W przypadku projektów altan murowanych z pomieszczeniem gospodarczym, najbardziej opłacalna okaże się realizacja inwestycji o powierzchni większej niż 25 m². Powierzchnia użytkowa mniejszej altany będzie dużym ograniczeniem, co wpłynie na jej funkcjonalność, dlatego warto poświęcić nieco więcej czasu na formalności i wybór projektu, by w pełni cieszyć się jego wszystkimi funkcjami. Koszt budowy murowanej altany z pewnością przewyższy ten związany z drewnianą realizacją o tych samych rozmiarach, jednak nie możemy zapominać o trwałości konstrukcji oraz zaletach związanych z komfortem termicznym. Jeśli zdecydujemy się na projekt z ocieplonymi ścianami lub użycie betonu komórkowego z dociepleniem, nasza altana sprawdzi się nawet w chłodniejsze jesienne wieczory.

Projekt altany Altana 2Projekt altany Altana 2, źródło: extradom.pl

Projekt altany Wędzarnia W-04Projekt altany Wędzarnia W-04, źródło: extradom.pl

Altana drewniana

Jeśli zależy nam jedynie na miejscu, które ochroni nas przed słońcem czy deszczem podczas grillowego popołudnia, z pewnością drewniana konstrukcja z pełnym zadaszeniem spełni nasze wszelkie oczekiwania. Ograniczając funkcję pomieszczenia gospodarczego do roli składzika na opał i mniejszych narzędzi ogrodowych, altana drewniana pod względem funkcjonalnym nie wiele będzie różniła się od tej murowanej. Projekt drewnianej altany ogrodowej można połączyć z elementami murowanymi jak konstrukcja grilla czy wędzarni, tak by całość skupiała się w jednym miejscu. Rozmieszczenie poszczególnych stref powinno pozwalać na komfortowe przygotowywanie potraw, aby goście nie odczuwali dyskomfortu związanego z rozwiewanym wewnątrz altany dymem. Murowany grill z kominem usytuowany na jednej ze ścian altany z pewnością rozwiąże ten problem. Jeśli altana jest odpowiednio przestronna, warto rozważyć wyposażenie jej w minibar znajdujący się przy grillu oraz murowany blat, wzorowany na wyspie kuchennej, który bez wątpienia zwiększy komfort przygotowywania potraw na świeżym powietrzu.

Projekt altany AL1 - Altana z grillemProjekt altany AL1 – Altana z grillem, źródło: extradom.pl

Projekt altany G139 - Altana ogrodowaProjekt altany G139 – Altana ogrodowa, źródło: extradom.pl

Rodzaj konstrukcji w głównej mierze zależy od indywidualnych wymagań Inwestora. Pamiętajmy, że równie ważnym aspektem co typ altany jest jej umiejscowienie. Jeśli zapewnimy przyłącze wody oraz prądu, uzyskamy niezwykle funkcjonalny element ogrodu pozwalający na organizację przyjęć bez większych ograniczeń związanych z wyposażeniem.

Extradom

Extradom - Największe Biuro Projektów Domów. W swojej ofercie posiada ponad 19 000 projektów, które z pewnością trafią w gusta najbardziej wymagających Inwestorów. Naszym celem jest ułatwienie procesu poszukiwań wymarzonego domu! Extradom to także największa w Polsce Społeczność budujących, którzy chętnie dzielą się wiedzą, doświadczeniem, radami oraz inspiracjami.

Zapisz

Zapisz