Albo będzie ładnie, albo… nie będzie w ogóle!

Albo będzie ładnie, albo… nie będzie w ogóle!

Z takiego założenia wyszli mieszkańcy ul. Kościuszki w Katowicach, gdzie po niedawnym remoncie zabrakło zarówno udogodnień dla pieszych, jak i zieleni. Tak przecież być nie może, dlatego przyjrzeliśmy się sprawie:

zieleń w katowicach (3)Źródło: www.katowice.gazeta.pl

Około tysiąc podpisów zebrano pod specjalną petycją, w której mieszkańcy ul. Kościuszki domagają się zmiany obecnego wyglądu swojej okolicy. Przebudowa traktu pochłonęła około 13 mln zł, a mimo to ostateczny efekt nie spotkał się z aprobatą katowiczan, dlaczego?

zieleń w katowicach (2)Źródło: www.katowice.gazeta.pl

Po pierwsze, zabrakło zieleni. Niemalże cała przestrzeń ul. Kościuszki pokrywa płyta chodnikowa poprzecinana licznymi barierkami. W efekcie trakt stał się nie tylko mało estetyczny, ale również nieprzyjazny człowiekowi, który pragnie kontaktu z zielenią niezależnie od miejsca.

Po drugie, zabrakło funkcjonalności. Co prawda na ul. Kościuszki nie brakuje licznych parkingów i przestronnych chodników, jednak niekiedy przejście nawet niewielkiej odległości liczy się z koniecznością postoju na kilku „zebrach”.

zieleń w katowicach (1)Źródło: www.katowice.gazeta.pl

Mieszkańcy Katowic, a w szczególności wspominanej już ulicy są zdania, że możliwość przebywania pośród zieleni jest dla nich bardziej istotna niż stworzenie dodatkowych udogodnień dla kierowców – nowa organizacja ruchu oraz konstrukcja ulic znacznie ułatwia przeprawę na południe miasta. Zadbane kwietniki, schludna mała architektura, sklepiki w wielu społecznościach są najważniejszymi elementami kreującymi ich charakter, a niestety zabrakło ich na ul. Kościuszki.

zieleń w katowicach (4)Źródło: www.katowice.gazeta.pl

Należy jednak zrozumieć interesy drugiej z zainteresowanych stron. Władze miasta zdecydowały się na liczne barierki, by zapewnić pieszym maksimum bezpieczeństwa, a rozległe chodniki to wygodna komunikacja.

Jak rozwiązać problem mieszkańców ul. Kościuszki, a jednocześnie nie rezygnować z rozwiązań wprowadzonych przez włodarzy miasta? Warto pójść za przykładem z nieodległego Sosnowca, gdzie po przebudowie ulicy wraz z torowiskiem postawiono wynagrodzić brak drzew poprzez duże donice Gianto marki Nuno’ni, które znajdą się tam już niedługo.

donice nunoni rondoŹródło: www.nunoni.pl

Donice Gianto są na tyle pokaźne, że bez problemu pomieszczą drzewa, których tak brakuje w przestrzeni ul. Kościuszki. Z drugiej strony, ich niebanalne gabaryty sprawią, że piesi zostaną bezpiecznie odseparowani od ruchliwej jezdni. Stosowanie dużych pojemników bezpośrednio przy arteriach to sprawdzony pomysł, który zastosowano między innymi we francuskim Lyonie, na Boulevard Vivier Merle, gdzie kolor i roślinność wprowadzono poprzez donice Gio Tondo marki Slide.

donica gio tondo terraformŹródło: www.terraform.pl

Wróćmy jednak do Katowic: mieszkańcy zapewniają, że będą walczyć o zieleń i funkcjonalność swojej przestrzeni. Jeśli nie dojdzie do porozumienia z władzami, zablokują oni ulicę – mamy nadzieję, że jednak do tego nie dojdzie, a ul. Kościuszki pojawi się kolor i natura!

donica gio tondo terraformŹródło: www.terraform.pl

Dodaj komentarz