Akcja Żywopłot

27 listopada 2015
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Nasze osiedla powoli przeistaczają się w zbiorowiska małych, dokładnie odseparowanych parcel. Przegrody, zarówno te naturalne, jak i wykonane ludzką ręką nie dają bezpieczeństwa, a jedynie poczucie izolacji.

akcja żywopłot (2)Źródło: materiały organizatora

Czas z tym skończyć!

Mieszkańcy Warszawy powiedzieli stanowcze „nie” dla wszelkiego rodzaju płotów i ogrodzeń w przestrzeni publicznej. Sprzeciw wobec grodzenia w miastach i na osiedlach został ogłoszony podczas festiwalu Nowi Warszawiacy, zorganizowanego przez Białołęcki Ośrodek Kultury i Muzeum Woli przy współpracy ze stołecznym ratuszem.

akcja żywopłot (6)Źródło: materiały organizatora

Pierwsza edycja festiwalu potrwa jeszcze do końca grudnia, w jej ramach zaplanowano liczne działaniach, które mają zainspirować do dyskusji na temat tożsamości Warszawy. Chcemy zastanowić się nad tożsamością Warszawy przez pryzmat myślenia o niej jako mieście otwartym, mieście przyjezdnych, którego jednym ze źródeł rozwoju od XIX-wiecznej rewolucji przemysłowej jest napływ nowych mieszkańców – zaznacza Hanna Nowak-Radziejowska, kuratorka festiwalu, a zarazem kierowniczka Muzeum Woli.

akcja żywopłot (5)Źródło: materiały organizatora

Akcja Żywopłot to cztery spacery-manifestacje, na jakie wybrali się mieszkańcy stolicy na przełomie września i października. Przebrani za tuje, roślinę popularnie stosowaną w roli przegrody, zagradzali przechodniom drogę i pytali o to, czy niepozorny iglak rzeczywiście daje poczucie bezpieczeństwa. Inicjatorką akcji jest Iza Rutkowska, artystka z Fundacji Form i Kształtów. Stworzyliśmy ruchome, zielone ogrodzenie, które zamiast dzielić – łączyło. Odwiedzaliśmy zamknięte osiedla, grodziliśmy wejście do autobusu, metra. Wszystko po to, by pokazać absurdy grodzenia wspólnej przestrzeni i zbadać, na ile otwarci są mieszkańcy stolicy – wyjaśnia.

akcja żywopłot (4)Źródło: materiały organizatora

Podsumowanie i wnioski płynące z akcji Żywopłot zostały przesłane do wybranych polskich deweloperów. Pomysłodawcy przedsięwzięcia mają nadzieję, że poprzez tak niebanalny event zdołają zainicjować debatę o projektowaniu zamkniętych przestrzeni publicznych. Wiele osób, z którymi rozmawialiśmy przyznało, że woleliby mieszkać na osiedla otwartych. Skarżyli się, że płoty i ochrona bywają na co dzień męczące. Zwłaszcza, gdy zepsuje się domofon i trzeba obchodzić osiedle dookoła, by dostać się do swojej klatki. A mieszkają tam, bo tak się złożyło:  ktoś z rodziny miał tanie mieszkanie na wynajem, akurat była okazja itd. Niekoniecznie wygląda to więc tak, jak twierdzą deweloperzy, że jest popyt na „bezpieczeństwo”– podkreśla Iza Rutkowska.

akcja żywopłot (3)Źródło: materiały organizatora