Jajo – ulubiony kształt artystów i architektów

Tagi: architektura, design, pisanki, wielkanoc, 12 kwietnia 2017
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Jajko to bardzo popularny motyw w sztuce. Kształt jajka inspiruje też wielu światowych architektów. Londyn, Pekin, Bombaj – tam znajdziemy znakomite budowle zaprojektowane według tej idealnej w swej prostocie formie.

źródło: bryla.pl

Bardzo często opływowy kształt jajka spotykany jest w budownictwie ekologicznym, a także przy projektowaniu tzw. architektury high-tech.

Najważniejszą zaletą takich proporcji jest zmniejszenie powiewu wiatru – podobno to właśnie źle zaprojektowane wieżowce sprawiają, że siła podmuchu przed budynkiem uniemożliwia czasami swobodne przejście.

www.jameslawcybertecture.com

Najbardziej znane budowle przypominające kształtem jajo? Oczywiście Narodowy Teatr Wielki w Pekinie! Imponująca budowla wykonana jest ze szkła i tytanu, otacza ja sztuczne jezioro. Teatr z lotu ptaka przypomina rozbite jajo. Autorem projektu jest Paul Andreu, architekt, który specjalizuje się w projektowaniu portów lotniczych.

źródło: bryla.pl

Ciekawie prezentuje się tez słynne cybernetyczne jajo w Bombaju. Budowla ma trzynaście pięter, charakteryzuje się niskim zużyciem energii i zajmuje aż o ok. 20% mniej powierzchni niż tradycyjnie skonstruowane budowle. Za projekt odpowiedzialny jest James Land Cybertecture International.

Kolejnym przykładem „wielkanocnej” oprawy jest Ratusz w Londynie, będący siedzibą londyńskich władz. Na szczycie znajduje się taras widokowy i galeria handlowa. Autor tej koncepcji Norman Foster zaprojektował też biurowiec 30 St Mary Axe w Londynie, który sięga aż 180 m i kształtem przypomina wydłużone jajo. Choć sami Londyńczycy nazywają go „korniszonem”.

źródło: bryla.pl

Podobny wieżowiec stoi tez w Barcelonie. – oświetla go aż 4 tys. świateł LED. Torre Agbar, bo tak nazywa się budowla, został zaprojektowany przez francuskiego architekta Jeana Nouvela.

W sztuce z kolei motyw jajka znajdziemy na obrazach Hieronima Boscha, Leonarda da Vinci czy Salvadora Dalego. Surrealistyczne Muzeum Salvadora Dalego w Figueres zwieńczone jest attyką w kształcie ogromnych jaj. Arcydziełem sztuki jubilerskiej są słynne Jajka Fabergé, które robiono za czasów caratu (Aleksandra III Romanowa i Mikołaja II). Ten drogocenny klejnot wytwarzano ze złota, srebra, kości słoniowej, kamieni szlachetnych czy masy perłowej.

źródło: bryla.pl