Krok bliżej do ekologii

18 listopada 2016
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Jeśli przyjdzie Wam spacerować po Boulder Plaza w Las Vegas, to miejcie świadomość, że Wasze kroki będą zasilać… światła uliczne.

engo-planet-4Źródło: www.mymodernmet.com

Trend wprowadzania do wspólnych przestrzeni ekologicznych rozwiązań i energii odnawialnej nie jest niczym nowym, jednak włodarze Los Angeles poszli o krok dalej (dosłownie!). Podjęli oni decyzję o zainstalowaniu świateł ulicznych, które są zasilane tym, czego w pustynnym „mieście grzechu” nie brakuje: słońca i ruchu przechodniów.

Koncepcja jest banalnie prosta. Latarnie miejskie są bowiem połączone z panelami solarnymi – gdy przechodzień stanie na jednym z nich, energia jest przekazywana do ukrytego pod chodnikiem generatora. Jeden krok jest w stanie wytworzyć od 4 do 8 watów. Łącząc energię ze słońca z siłą ludzkich mięśni, napędzającą kolejne kroki, można z łatwością zasilać LED-owe światła uliczne.

engo-planet-1Źródło: www.mymodernmet.com

To jeszcze nie wszystko! Przy każdej latarni można bezpłatnie skorzystać z Internetu poprzez WiFi, a nawet naładować telefon. Idąc dalej, zintegrowane sensory ukryte w instalacji świetlnej stale monitorują temperaturę powietrza w mieście, jakość powietrza i jego wilgotność.

engo-planet-1Źródło: www.mymodernmet.com

Mniejsze rachunki za energię elektryczną, ukłon w stronę ekologii, przydatne rozwiązania dla mieszkańców i stylowe meble miejskie – spalone słońcem miasto Las Vegas zyskało bardzo wiele niezwykle małym nakładem pracy – oby więcej takich inicjatyw!

engo-planet-2Źródło: www.mymodernmet.com