Kolorowe i bezpieczne – nowy pomysł na przejścia dla pieszych

23 września 2016
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Niedawno zachwyciliśmy się tym, jak zmieniają się hiszpańskie ulice dzięki mistrzyni haftu. Okazuje się, że jeszcze co najmniej jeden aspekt wyróżnia Hiszpanię pod względem sztuki ulicy – oto bajczenie kolorowe przejścia dla pieszych:

christo-guelov-5Źródło: www.mymodernmet.com

Przejścia dla pieszych najczęściej niczym się nie wyróżniają. Ot, kilka białych pasów, czyli klasyczna „zebra”. Nie możemy odmówić jej funkcjonalności, jednak nie zaszkodzi, by spełniała również rolę estetyczną – i z takiego właśnie założenia wyszedł Christo Guelov – artysta uliczny z Bułgarii.

christo-guelov-10Źródło: www.mymodernmet.com

Pomysł Christo jest prosty – dodał przejściom dla pieszych na terenie Madrytu nieco koloru. Używając mocnych kontrastowych barw i geometrycznych kształtów, artysta zdołał tchnąć artystycznego ducha w jednolite ulice stolicy Hiszpanii.

christo-guelov-9Źródło: www.boredpanda.com

Artysta nazwał swój bajecznie kolorowy projekt ‘Funnycross’ i mówi o nim tak: „używam ‘zebry’, by ingerować w przestrzeń miast. To metafora, most łączący dwa brzegi, który ma dwojakie znacznie, zarówno czysto estetyczne, jak i funkcjonalne”.

christo-guelov-8Źródło: www.mymodernmet.com

„Założeniem projektu było bowiem również poprawienie bezpieczeństwa poprzez wyeksponowanie przejść dla pieszych i sprawienie, że wyróżnią się one na tle jezdni czy chodników” – dodaje Christo.

christo-guelov-7Źródło: www.mymodernmet.com

Czy zdołał tego dokonać? Zobaczcie i oceńcie sami!

christo-guelov-6Źródło: www.mymodernmet.com

christo-guelov-4Źródło: www.boredpanda.com

christo-guelov-3Źródło: www.mymodernmet.com

christo-guelov-2Źródło: www.boredpanda.com

christo-guelov-1Źródło: www.mymodernmet.com

Zapisz