Wspólnie zadbajmy o miejską zieleń

22 lipca 2016
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Mówią, że to najpiękniejsze drzewa w stolicy. Smukłe, drobne robinie akacjowe rosnące przy ulicy Stalowej nie należą do roślin najłatwiejszych w pielęgnacji, jednak odrobina wysiłku jest warta zachodu!

podlewanie drzew akcje spoleczne (2)Źródło: www.warszawa.wyborcza.pl

Mieszkańcy okolicy dostrzegli ogromną rolę, jaką pełni zieleń miejska w ich codziennym życiu i postanowili dodatkowo zatroszczyć się o piękne rośliny. Tak rozpoczęła się ciekawe społeczne przedsięwzięcie: wspólne podlewanie przyulicznych drzew.

Po konsultacjach z Zarządem Oczyszczania miast pomysłodawcy inicjatywy: Jan Mencwel, Andrzej Zajączkowski oraz Paulina Jakubowską wcielili swój plan w życie. Przy współpracy z pozostałymi mieszkańcy ustalili dość specyficzny grafik…

podlewanie drzew akcje spoleczne (3)Źródło: www.warszawa.wyborcza.pl

Każdy chętny wybiera jedno drzewo, nad którym przejmie „opiekę” i do podlewania którego zobowiązuje się. Co najmniej raz w tygodniu roślinę należy podlać 40 litrami wody, co pomoże przetrwać jej letni skwar. Pomagają media społecznościowe: „zaopiekowane” drzewo zostaje ogłoszone na Facebooku, tak by inni mieszkańcy widzieli którą rośliną należy zająć się w następnej kolejności.

Jak zaznaczają pomysłodawcy akcji, wraz jesienią praca, której podjęli się w sezonie letnim, zostanie wyceniona i przekuta w inicjatywę lokalną. W zamian za troskliwą opiekę nad drzewami, miasto będzie mogło odwdzięczyć się kolejnymi na sadzeniami lub inwestycją w nową małą architekturę.

podlewanie drzew akcje spoleczne (1)Źródło: www.warszawa.wyborcza.pl

Mamy nadzieję, że podobne inicjatywy przyjmą się w innych polskich miastach – szczególnie w Zielonej Górze, gdzie już niedługo trafią donice Gianto pełne roślin wymagających troskliwej opieki mieszkańców. Pamiętajcie, że nadal możecie wybrać miejsca dla nowych dekoracji – szczegóły w wydarzeniu Zazieleń Zieloną!

 

Zapisz