7 Cudów Polski

2 lipca 2013
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

 

Skoro istnieje ranking 7 Cudów Świata, czemu nie stworzyć podobnego zestawienia dla Polski?

7 Cudów Polski Traveller

Źródło: www.photovoyage.pl

Co prawda nie mamy Koloseum, a nasze obwarowania w niczym nie przypominają Wielkiego Muru Chińskiego – jednak bez problemu znajdziemy równie ciekawe obiekty.

Już po raz trzeci redakcja czasopisma podróżniczego „Traveller” pomaga nam odkrywać magiczne zakątki naszego kraju. Jak dotąd udało się wytypować finalistów tak, że każde województwo może się pochwalić dwoma przedstawicielami. Są to zarówno obiekty stworzone przez człowieka – muzea, fabryki, przestrzeń miejska, jak i niemal dzikie tereny naturalne. Jako że lista jest bardzo długa, postanowiliśmy podzielić ją na dwie części.

 A oto uczestnicy z pierwszych 8 województw:

Dolnośląskie

Kletno – Jaskinia Niedźwiedzia

To ponad 2,5 km zawiłych korytarzy, gdzie różnica wysokości między najniższym i najwyższym punktem ma niemal 60 m. Nie dla zmarzluchów! Przy niezwykle wysokiej wilgotności temperatura wewnątrz wynosi jedynie 6°C.

7 Cudów Polski Traveller
Źródło: www.gospodarek.pl

Kłodzko – gotycki most

Jest niemal bliźniaczo podobny do słynnego mostu Karola w Pradze, głównie ze względu na szereg rzeźb usytuowanych i specyficzne zdobienia nawiązujące do tradycji gotyku. Początki budowy datowane na 1281 rok czynią go najstarszym w Polsce.

7 Cudów Polski Traveller
Źródło: www.panoramio.com

Kujawsko-Pomorskie

Świeszyno-Koronowo – kajakowy szlak Brdy

Gratka dla fanów spływów kajakowych – to aż 233 km szlaku wijącego się pośród malowniczych Borów Tucholskich.

7 Cudów Polski Traveller
Źródło: www.kajaki.pl

Bydgoszcz – Muzeum Mydła i Historii Brudu

Stąd nikt nie wyjdzie brudny! W bydgoskim muzeum wykonacie własne mydło, obejrzycie zabytkowe suszarki i pierwowzory obecnych pralek. To miejsce wyjątkowe, podobne znajdziecie dopiero we Francji.

Lubelskie

Janów Podlaski – stajnie z historią

To nie tylko pożądane na całym świecie, niezwykle piękne konie arabskie. To także liczące sobie niemal 300 lat, zabytkowe stajnie.

7 Cudów Polski Traveller
Źródło: www.fotoblog.borkowscy.pl

Lublin – Piwnica Pod Fortuną

W tym miejscu poznacie burzliwą historię Lublina, na dodatek w ciekawej formie bogatej w multimedia, a także w niezwykłym otoczeniu. Piwnica usytuowana jest pod zabytkową kamienicą Lubomelskich (Rynek 8).

 Lubuskie

Całe województwo – Szlak Wina i Miodu

Wędrówka poprzez szlak wina i miodu nie jest dla abstynentów – tutaj po prostu trzeba delektować się lokalnymi trunkami. Trasa ma ponad 300 km i 14 obowiązkowych punktów postojowych – są to głównie muzea, winnice i skanseny.

Bytom Odrzański – zabytkowy rynek

Magiczne miejsce położone nad rzeką Odrą. Pięknie odrestaurowana starówka z licznymi ławeczkami i nastrojową fontanną. Polecamy spacer zabytkowymi Schodami Rybackimi i odwiedzenie kościoła św. Hieronima.

7 Cudów Polski Traveller
Źródło: www.mmnowasol.pl

Łódzkie

Tomaszów Mazowiecki (Dolina Pilicy) – Niebieskie Źródła

Kto powiedział, że gejzery są tylko w słynnym parku Yellowstone? W Tomaszowie Mazowieckim znajdziecie nawet coś więcej, bo tutejsze źródła mają piękny, szmaragdowy kolor. Wypływają z wapiennych skał i tworzą nastrojowe, błękitne jeziora pośród zagajników.

7 Cudów Polski Traveller
Źródło: www.nazielone.pl

Łódź – Centralne Muzeum Włókiennictwa

Tutaj można odnieść wrażenie podróży w czasie. Brukowane uliczki, zabytkowy przystanek tramwajowy… Jednak nie jest to przedwojenna Łódź, ale najstarsze w Europie Centralne Muzeum Włókiennictwa.

Małopolskie

Jura Krakowsko-Częstochowska – Dolinki Krakowskie

Piękna rzeźba terenu, mnóstwo dolin, rzek i wąwozów – takie cuda rozciągają się niedaleko Krakowa. To również liczne trasy rowerowe i piesze kierujące aż do Jaskini Nietoperzowej,  ruin w Dolinie Kluczwody, klasztoru w Czernej oraz dworu w Garlicy Murowanej.

7 Cudów Polski Traveller
Źródło: www.zpkwm.pl

Kraków – Fabryka Schindlera

Propozycja dla pasjonatów historii. Niemiec. Oskar Schindler był właścicielem Fabryki Naczyń Emaliowanych, w czasie wojny zatrudniał w niej Żydów, których uratował ponad tysiąc. Muzeum jest zbiorem wspomnień bo bohaterskim zarządcy wytwórni.

Mazowieckie

Tarnów Nad Wisłą – drewniany kościół

Minimalistyczny, skromny, drewniany kościół Votum Aleksa w Tarnowie nad Wisłą zadziwia swoją ascetyczną formą. Wygląda jak zabytek sprzed wielu setek lat, jednak powstał współcześnie, jest odwołaniem do tradycyjnych budowli sakralnych.

7 Cudów Polski Traveller
Źródło: www.sztuka.architektury.pl

Płock – Muzeum Żydów Mazowieckich

To muzeum otwarto stosunkowo niedawno, jednak już zajęło stałą pozycję na liście atrakcyjnych miejsc w Polsce. Stworzono je w nowoczesnym stylu, po to by ciekawie przedstawić zwiedzającym kulturę tutejszych Żydów.

Opolskie

Brzeg – Zamek Piastów Śląskich

Według legendy, każdy kto zajrzy do zamkowej studni, ujrzy oblicze księcia Jerzego II, jednego z właścicieli zamku. Jednak nawet jeśli to się nie uda, wizyta w malowniczym zamku i tak na pewno będzie zaliczona do udanych.

7 Cudów Polski Traveller
Źródło: www.opole.naszemiasto.pl

Małujowice – XVI-wieczne polichromie

Wnętrze tego kościoła pokryto Biblią w formie malowideł, co miało ułatwić niepiśmiennym chłopom zgłębianie tajemnic wiary – zachwycający widok!

Wybraliście już swojego faworyta? Pamiętajcie, że głosowanie odbywa się za pośrednictwem SMS-ów i trwa do 30 września, udział może wziąć każdy. Jeśli chcecie wspomóc ulubione miejsce, a przy okazji wziąć udział w losowaniu atrakcyjnych nagród – Inspirowani, telefony w dłoń i do dzieła!

Więcej informacji znajdziecie na stronie organizatora.

 Drugą część zestawienia kandydatów znajdziecie tutaj.

Dodaj komentarz