Dynia, orzechy i kapusta

kwietniki miejskie Terra jesień

…to tylko trzy z wielu ciekawych pomysłów na jesienne wieże kwiatowe. Co roku, wraz z zakończeniem lata, to właśnie one zastępują klasyczne rośliny ozdobne.

kwietniki miejskie Terra jesieńŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

Wystarczy sięgnąć po kilka sprawdzonych rozwiązań z Polski i Europy, by przestrzeń miejska zachwycała kolorami jeszcze nawet do pierwszych przymrozków.

Wrzos ma głos

Flagową rośliną jesieni jest wrzos. Jego wysoka wytrzymałość i niewielkie wymagania pielęgnacyjne sprawiają, że doskonale nadaje się do jesiennego ukwiecenia konstrukcji kwietnikowych. Takie rozwiązanie z powodzeniem zastosowano już w warszawskiej dzielnicy Ursynów. Wieże kwiatowe z parku Przy Bażantarni zostały udekorowane właśnie wrzosem oraz kapustą ozdobną w odcieniach fioletu i bieli. Aranżacja parku Przy Bażantarni opiera się na żywych kolorach, które stworzyły efektowny kontrast na tle jesiennego otoczenia. Władze obiektu mogą być spokojne o to, że dekoracje dotrwają do samej zimy w dobrej kondycji. Ani rośliny, ani kaskadowe konstrukcje kwietnikowe nie ugną się wobec niesprzyjających warunków.

jesienne kaskadowe konstrukcje kaskadowe TerraŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

Chryzantema nie tylko złocista

Coraz większą popularność jako kwiat ozdobny zyskuje również chryzantema, dotąd zarezerwowana głównie dla zdobienia nekropolii. W Elblągu purpurowa i złota odmiana została wykorzystana jako kolorowa dekoracja wieży kwiatowej H1200, która uświetnia najbliższą okolicę słynnego pomnika Piekarczyka. Wiosną w tym samym miejscu można podziwiać kompozycję z bratków i stokrotek, a latem pojawia się czerwona pelargonia. Możliwość przedłużenia ukwiecenia również na jesień i wczesną zimę sprawia, że Brama Targowa i statua, najbardziej charakterystyczne symbole miasta, są odpowiednio wyeksponowane niemalże przez cały rok.

jesienne wieże kwiatowe elblągŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

Głowa kolorowa

Świnoujście – polską Krainę 44 wysp już od kilku jesiennych sezonów zdobią wieże kwiatowe obsadzone kapustą ozdobną i trawami. Latem wieże kwiatowe H1200 zostały obsadzone gatunkami ciepłolubnymi, które jesienią ustąpiły miejsca kapuście i trawie ozdobnej. Również donice miejskie Intel zostały odpowiednio zaaranżowane – ukwiecenie ich kapustą ozdobną i trawami pozwoliło stworzyć spójną, harmonijną dekorację. Pojemniki oraz wieże kwiatowe idealnie się uzupełniają, tworząc estetyczny element w jesiennym krajobrazie.

donice terraform jesień (1)Źródło: www.terraform.pl

Wysmakowana dekoracja

Niewielka austriacka miejscowość Moosburg, poza kwiatami, w aranżacji swojej przestrzeni wykorzystuje nawet sezonowe warzywa i owoce: dynię, kukurydzę, winogron, a nawet leśne grzyby. Wieże kwiatowe wypełnione darami jesieni już przez kilka sezonów zdobią wejście do tutejszego ratusza.

Kaskadowe Konstrukcje Kwietnikowe Terra jesieniąŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

Niezniszczalny duet

W czym tkwi sukces jesiennych aranżacji? Przede wszystkim w wysokiej jakości wieżach kwiatowych, które doskonale sprawdzają się nawet wobec niesprzyjającej aury. Obsadzenie ich wytrzymałymi, odpornymi na chłód gatunkami pozwala wydłużyć efekt dekoracyjny aż do zimy.

Kaskadowe Konstrukcje Kwietnikowe Terra jesieniąŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

kwietniki miejskie Terra jesieńŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

jesienne kaskadowe konstrukcje kaskadowe TerraŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

jesienna aranżacja wież kwiatowychŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

jesienna ozdoba wież kwiatowychŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

jesienna ozdoba wież kwiatowychŹródło: www.wiezekwiatowe.pl




Świąteczna aranżacja biura

Nie od dziś wiadomo, że wystrój w biurach pełni ważną rolę: zmniejsza stres i poprawia nastrój, przez co wzrasta na wydajność pracowników, a efekty ich działań są coraz lepsze. Odpowiedni klimat jest szczególnie istotny w okresie świąt – jak więc wybrać bożonarodzeniowe dekoracje dla biura?

terrachristmas duże bombki (12)Źródło: www.terrachristmas.pl

Według badań przeciętny pracownik poświęca na obowiązki zawodowe co najmniej 50 godzin tygodniowo. Biuro i jego przestrzeń staje się więc drugim po domu miejscem, w którym przebywa najczęściej. Z myślą o komforcie zatrudnionych warto więc maksymalnie dopasować otoczenie do ich potrzeb, gwarantując nie tylko podstawowe narzędzia, ale również odpowiednią atmosferę – szczególnie w okresie świąt Bożego Narodzenia.

terrachristmas duże bombki (15)Źródło: www.terrachristmas.pl

Doskonałym przykładem miejsca pracy, w którym panuje właśnie taka, przyjazna atmosfera oczekiwania na święta jest warszawski kompleks biurowy Eurocentrum zlokalizowany w Alejach Jerozolimskich. Bożonarodzeniowy klimat tworzą duże bombki w kolorze intensywnej czerwieni, które zdobią wejście do budynku. Ogromnych rozmiarów dekoracje stworzyły atrakcyjny akcent kolorystyczny na tle minimalistycznej elewacji centrum.

terrachristmas duże bombki (1)Źródło: www.terrachristmas.pl

Kontynuacją aranżacji wejścia są świąteczne dekoracje z holu – bombki w tym samym odcieniu zawieszono pod sufitem, tworząc naprawdę klimatyczną dekorację, którą dostrzeże zarówno petent, jak i pracownik budynku. Nie mogło zabraknąć również jednego z najważniejszych symboli świąt: antracytowe donice z gwiazdą betlejemską stanęły tuż przy recepcji.

terrachristmas duże bombki (10)Źródło: www.terrachristmas.pl

terrachristmas duże bombki (8)Źródło: www.terrachristmas.pl

Wielkie bombki, jakie trafiły do przestrzeni Eurocentrum, wykonane są z laminatu poliestrowo-szklanego, dzięki czemu są wysoce odporne i nie ulegają uszkodzeniu nawet podczas ekspozycji w zimowych warunkach. Wprowadzenie ich do przestrzeni nie oznacza jednak dużego wysiłku – duże bombki z kolekcji świątecznych dekoracji TerraChristmas są bardzo lekkie i mogą być z łatwością układane w dowolne kompozycje.

terrachristmas duże bombki (13)Źródło: www.terrachristmas.pl

W aranżacji budynku zastosowano bożonarodzeniowe ozdoby w dwóch rozmiarach, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by połączyć ze sobą więcej modeli lub wybrać inny kolor: złoty bądź biały, a nawet wzbogacić całość o połyskujący brokat.

terrachristmas duże bombki (2)Źródło: www.terrachristmas.pl

Boże Narodzenie już niedługo, dlatego warto już teraz zaplanować świąteczne dekoracje w miejscach pracy – to piękny prezent zarówno dla pracowników, jak i petentów!

terrachristmas duże bombki (7)Źródło: www.terrachristmas.pl




Donice miejskie a donice ogrodowe

Czym się różnią, co je łączy, na jakie aspekty warto zwrócić uwagę? Pojemniki stworzone do ekspozycji w przestrzeni publicznej i te, które stosowane są w warunkach domowych mają jedno główne zadanie: zdobić i eksponować kwiaty. Podstawowe różnice to forma, materiał oraz rozmiar, adekwatny do miejsca, w którym mają znaleźć się donice. Przyjrzyjmy się szczegółom:

wielkie donice gianto (20)Źródło: www.terraform.pl

Donice miejskie

Od elementów stosowanych w miastach wymaga się przede wszystkim wytrzymałości – muszą oprzeć się zarówno niesprzyjającej pogodzie, jak i potencjalnym aktom wandalizmu lub kradzieżom. Jednocześnie muszą być na tyle funkcjonalne i estetyczne, by sprostać zróżnicowanym potrzebom mieszkańców.

wielkie donice gianto (9)Źródło: www.terraform.pl

Właśnie dlatego donice miejskie powinny być wykonane z betonu syntetycznego – wysoce odpornego na uszkodzenia mechaniczne i stabilnego lub z polietylenu – o niskiej masie własnej, a jednocześnie bardzo wytrzymałego. Forma pojemników miejskich powinna być kierowana zapotrzebowaniem konkretnej przestrzeni i jej mieszkańców: duża donica A-malo z funkcją stołu lub Plane Ring z siedziskiem będą strzałem w dziesiątkę.

Ruda Śląska
Autor: GKiOŚ Ruda Śląska

Donica Plane Ring TerraFormŹródło: www.terraform.pl

Donice ogrodowe

W ogrodach można pozwolić sobie na nieco większą dowolność. Donice eksponowane w prywatnych otwartych przestrzeniach są bardziej zróżnicowane i mogą oferować dodatkowe funkcje, które w miastach mogą się nie sprawdzać. Najciekawszym elementem jest fantazyjna forma oraz podświetlenie, które pozwala ciekawie zaaranżować ogrody również po zmroku.

podłużne donice Long TerraformŹródło: www.terraform.pl

Świecące donice ogrodowe powinny jednak obowiązkowo posiadać certyfikaty kwalifikujące je do zastosowań pod otwartym niebem. Wysoka szczelność, ciekawe kształty oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne sprawia, że pojemniki marki Elho, nuno’ni czy Slide doskonale nadają się do zastosowań prywatnych.

donica ricola terraformŹródło: www.terraform.pl

Donice do wnętrz

Istnieje jeszcze trzecia kategoria pojemników – donice do wnętrz, które mają wiele cech pojemników ogrodowych, jednak różni je przede wszystkim rozmiar: znacznie bardziej zróżnicowany! Lakierowane donice Brussels Diamond High oraz Brussels Diamond Round są wyposażone w specjalną wkładkę uprawną z systemem kontroli nawadniania, przez co mogą być stosowane we wnętrzach.

meble slide donice designerskie x-potŹródło: www.terraform.pl

brussels diamond high elho donice terraformŹródło: www.terraform.pl

Przesadzanie roślin nie oznacza najmniejszego bałaganu, który tak niepożądany jest w zamkniętych pomieszczeniach. Niezwykle elegancka forma i gładka połyskująca powierzchnia donic Elho sprawia, że całe pomieszczenie, w którym się znajdują, nabiera szczególnego wyrazu. Mniejsze pojemniki na rośliny, takie jak Ball lub Secret marki Slide, doskonale odnajdą się w ekspozycji na stolikach kawowych lub parapetach.

donice terraform ball elhoŹródło: www.terraform.pl

Podświetlane donice takie jak Ricola lub Elema są rozwiązaniem do dwojakich zastosowań: sprawdzą się w roli lampy ogrodowej, jak i podłogowej, a możliwość dobrania źródła zasilania: przewodowego bądź poprzez akumulator dodatkowo podnosi ich funkcjonalność.

podświetlana donica ricola nunoniŹródło: www.terraform.pl

stroczyki donice nowoczesne (2)Źródło: www.terraform.pl

Zapisz




Dodatkowe nagrody w plebiscycie Terra Flower Power – lista zwycięzców

nagrody dodatkowe plebiscyt

Od zakończenia plebiscytu Terra Flower Power Power minęły już dwa miesiące, a ten czas upłynął nam na burzliwych naradach nad tym, do kogo powinna powędrować nagroda za najlepsze zdjęcie.

nagrody dodatkowe plebiscyt

W końcu udało nam się ustalić zwycięzców!

Do wszystkich wyróżnionych osób trafią nagrody specjalne: pamiątkowe dyplomy oraz podwieszane doniczki B. for soft air od Elho, które udostępnił nam sklep internetowy makeithome.pl. Przesyłki powinny trafić do Waszych rąk jeszcze w tym tygodniu!

wiszące doniczki Elho makeithome.pl(6)Źródło: www.makeithome.pl

Mamy nadzieję, że ten drobny prezent zainspiruje Was do stworzenia własnych wiszących ogrodów – będzie nam niezmiernie miło, jeśli nadeślecie nam ich fotografie, które z przyjemnością opublikujemy na naszym blogu.

wiszące doniczki Elho makeithome.pl(6)Źródło: www.makeithome.pl

Wraz z przyznaniem nagród dodatkowych oficjalnie kończymy tegoroczny plebiscyt. Kolejna edycja już za rok – mamy nadzieję, że i ta będzie cieszyć się równie dużym zainteresowaniem.

Kliknij, by zobaczyć tegoroczne podium i pełen ranking plebiscytu

wiszące doniczki Elho makeithome.pl(6)Źródło: www.makeithome.pl

Nagrody specjalne w plebiscycie Terra Flower Power – Najpiękniej Ukwiecone Miasto w Polsce 2015 otrzymują:

lista nagród plebiscyt

Gratulujemy i zachęcamy do aktywnego udziału w kolejnej edycji!

 




Świąteczna aranżacja miasta – krótki poradnik

świąteczne nakładki terrachristmas (1)

Sypiący nastrojowo śnieg, śpiew kolędników, połyskujące lampki… Brzmi pięknie? Oczywiście, jednak zanim to nastanie, czeka nam masa przedświątecznych przygotowań, bez których magiczna atmosfera nie istnieje.

świąteczne nakładki terrachristmas (1)Źródło: www.terrachristmas.pl

Roślinne dekoracje to już niemal obowiązkowy element miejskiej przestrzeni. Donice, wieże kwiatowe, skrzynki czy tez klasyczne rabaty cieszą oko od początku wiosny nawet do później jesieni. Zimą pozostaje po nich jedynie przyjemne wspomnienie… i puste kwietniki. Te jednak mogą się przydać również w okresie zimowym – warto wykorzystać już posiadane konstrukcje, by przemienić je w świąteczne dekoracje.

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, które pojawią się podczas przygotowania bożonarodzeniowych dekoracji dla miast:

nakładki miejskie TerraChristmasŹródło: www.terrachristmas.pl

Jak działa nakładka?

Nakładki na wieże kwiatowe są rozwiązaniem, które pozwala łatwo i szybko przekształcić kwietniki miejskie w świąteczne choinki. Konstrukcja została opracowana tak, by idealnie przykryć całą powierzchnię wieży kwiatowej bez jej uwidaczniania. W ten prosty sposób sezonowe dekoracje stają się rozwiązaniem całorocznym, które w zależności od okoliczności mogą zostać ekspresowo do nich dopasowane. Proces przekształcenia kwietnika w choinkę polega na przykryciu go lekkimi modułami nakładki – bez konieczności przeprowadzania dodatkowych prac, jakie zwykle towarzyszą aranżowaniu miast na święta.

nakładki miejskie TerraChristmasŹródło: www.terrachristmas.pl

nakładki miejskie TerraChristmasŹródło: www.terrachristmas.pl

Z czego wykonana jest nakładka?

Aby montaż świątecznych dekoracji dla miast był maksymalnie łatwy i szybki, nakładki na wieże kwiatowe wykonano z tworzywa sztucznego imitującego świerk, który całkowicie przykrywa lekką, stalową konstrukcję. Dzięki powłoce malowanej proszkowo konstrukcja jest odporna na niskie temperatury oraz wilgoć, tak solidne materiały gwarantują niezmiennie doskonały wygląd przez wiele kolejnych sezonów.

nakładki miejskie TerraChristmasŹródło: www.terrachristmas.pl

Czy to bezpieczne?

Zimowa aura skutecznie eliminuje z przestrzeni miejskiej rozwiązania niskiej jakości. Nakładki na wieże kwiatowe takie nie są – ze względu na możliwość zamocowania do podłoża, niemożliwe jest ich usunięcie z docelowego miejsca. Nie ma więc najmniejszego ryzyka, że grudniowe śnieżyce uniosą nakładkę. Do podstawy kwietnika znajdującego się wewnątrz montowane są specjalne poprzecznice, które dodatkowo poprawiają stabilność całej dekoracji, a jednocześnie chronią ją przed kradzieżami.

świąteczne nakładki terrachristmas (1)Źródło: www.terrachristmas.pl

Jak skomponować dekorację?

Bożonarodzeniowa aranżacja miasta nie może być dziełem przypadku lub pochopnych decyzji. Warto ją szczegółowo zaplanować, by dobrze komponowała się z otoczeniem – jest to bardzo proste. Możliwość wybrania nakładki w jednym z trzech kolorów: zielonym białym lub czerwonym, a także ewentualnych ozdób, tradycyjnych albo podświetlanych, daje ogromne możliwości aranżacyjne. Każda z nakładek z kolekcji TerraChristmas jest dedykowana do konkretnego modelu kwietnika, wystarczy jedynie odpowiednio dobrać jej rozmiar.

świąteczne nakładki terrachristmas (1)Źródło: www.terrachristmas.pl

Czy nakładka może funkcjonować jako samodzielny element?

Świąteczne nakładki miejskie są rozwiązaniem, które pozwala w ciekawy sposób zagospodarować już posiadane wieże kwiatowe w okresie zimowym, a jednocześnie zabezpieczyć je przed wpływem zimowej aury. Mimo to, obecność kwietnika wewnątrz dekoracji nie jest obowiązkowa – nakładki równie dobrze sprawdzają się jako autonomiczny element dekoracyjny. Ze względu na możliwość zamocowania do podłoża, są wówczas równie stabilne, jak te które osłaniają kwietniki.

nakładki miejskie TerraChristmasŹródło: www.terrachristmas.pl

Zapisz




Nasadzenia zastępcze – co i jak?

nasadzenia zastępcze hydrogel terra

Od 2014 roku obowiązuje nowa regulacja dotycząca wycinki drzew w przestrzeniach publicznych oraz prywatnych. Ustawodawca wymaga opłaty za usunięcie rośliny, ale dopuszcza też tzw. nasadzenia zastępcze. Zobacz jak je przeprowadzić:

nasadzenia zastępcze hydrogel terraŹródło: www.fotolia.com

Można też wybrać drugie rozwiązanie: nasadzenia kompensacyjne. Jedynym wymogiem jest konieczność przeżycia młodych roślin przez okres 3 lat – jak tego dokonać?

W myśl dokumentu dozwolone jest usuwanie drzew, ale wymaga to uiszczenia stosownych opłat. Ustawodawca dopuszcza jednak możliwość uniknięcia wydatków, pod warunkiem, że w miejscu usuniętych roślin pojawią się nowe sadzonki – te jednak objęte są 3-letnim okresem utrzymania żywotności.

nasadzenia zastępcze hydrogel terra 1Źródło: www.pixabay.com

W zależności od gatunku, wieku i rozmiarów usuwanego drzewa, opłata za jego usunięcie może osiągnąć nawet kilka tysięcy złotych! Warto uniknąć tak znacznego wydatku i zdecydować się na nasadzenia zastępcze – ceny młodych sadzonek roślin są niewspółmiernie niskie. Szczegółowe wytyczne regulujące opłaty można znaleźć w ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, a przede wszystkim nowelizacji tej ustawy z dnia 25 lipca 2014 kliknij, by przeczytać dokument.

nasadzenia zastępcze hydrogel terra 2Źródło: www.pixabay.com

Na kondycję młodych sadzonek największy wpływ ma stopień nawodnienia i skład gleby. Aby ograniczyć wysychanie systemu korzeniowego, warto wzbogacić podłoże o hydrożel Aqua w postaci granulatu. Ta nowoczesna, ekologiczna substancja zapewni roślinie optymalną ilość wody, dzięki czemu ogranicza się czas poświęcany na pielęgnację, a przede wszystkim jej koszt. Terra Hydrogel Aqua utrzymuje się w glebie i dostarcza do korzeni optymalną ilość tylko wówczas, gdy tego potrzebują. Efektem zastosowania hydrożelu są zdrowe rośliny, które przetrwają znacznie dłużej, niż tylko ustawowo wymagane 3 lata.

nasadzenia zastępcze hydrogel terra 2Źródło: www.fotolia.com

Optymalnym momentem na organizowanie nasadzeń kompensacyjnych jest wiosna i jesień. Tylko wówczas młode rośliny mają największą szansę na przetrwanie transportu i pierwszych miesięcy w nowym miejscu. Warto wspomóc ich rozwój i zastosować Terra Hydrogel Aqua w postaci granulatu, by uniknąć znacznych opłat za usuwanie drzew, a jednocześnie podarować całemu otoczeniu kolejne pokolenie zdrowych roślin.




Ogrodnictwo miejskie – snobistyczne czy ratunkowe?

Z czym kojarzy Wam się termin „urban gardening”? Z fanaberią zamożnej grupy społeczeństwa, która uznała akurat za stylowe uprawianie miejskich działek? Z szansą na stworzenie własnymi siłami źródła zdrowej żywności?

Ogrodnictwo miejskie – snobistyczne czy ratunkowe (2)

A może z zagwarantowaniem sobie chwili relaksu, gdzie przyjemne łączy się z pożytecznym: miasto łapie więcej powietrza, a zapylacze zyskują swe małe enklawy? Znany fotograf, Jan Brykczyński, ukazał zupełnie odmienne oblicze miejskiego ogrodnictwa.

Ogrodnictwo miejskie – snobistyczne czy ratunkowe (3)

Jan Brykczyński to jeden z najbardziej znanych polskich fotografów dokumentalistów, którego sferą zainteresowania bardzo często jest temat złożonych relacji człowieka z przyrodą. Jego książka „The Gardener” jest jednak niecodziennym spojrzeniem na tę kwestię. Opowieść o potrzebie obcowania z naturą, pomimo warunków narzuconych przez środowisko miejskie, nie byłaby jeszcze niczym nowym. Ale wybór jej głównych bohaterów daleki jest od sztampy.

Dlaczego miejskie ogrodnictwo kojarzy się z fanaberią zamożnych?

Zapewne dlatego, że to modny trend. Podążanie za tą modą jest lansowane w wysokonakładowych magazynach i od jakiegoś czasu uprawiać swe warzywa czy zioła jest po prostu dobrze widziane. Minął czas, gdy kojarzyły się one z pracowniczymi ogródkami działkowymi kojarzonymi z przaśnym PRL-em, a zresztą i pewne rekwizyty rodem z tej epoki wróciły tryumfalnie jako obecnie stylowe.

Czy w miejskim ogrodnictwie chodzi o coś więcej niż tylko o modę i chęć utożsamienia się z pewnym life stylem? To oczywiście zależy już od konkretnego człowieka. By poznać lepiej motywacje, jakie mogą wiązać się z zajęciem się uprawą w mieście, warto wejrzeć w korzenie miejskiego ogrodnictwa.

Urban gardening – jak to było, nim zjawisko nazwano?

Może zaczęło się od londyńskich grządek podczas oblężenia miasta w czasie drugiej wojny światowej? Albo od Berlina, gdzie tuż po drugiej wojnie światowej pojawiło się 200 tysięcy działek? A może jeszcze wcześniej – od ruchu diggerów? Głosili oni przecież pogląd, że źródłem nędzy i wyzysku jest własność prywatna i w związku z uznawali powszechną dostępność ziemi, z zastrzeżeniem własności narzędzi i gospodarstwa. Ogrody działkowe stanowiące suplement przyrody w mieście oraz tanie źródło żywności pojawiły się w Anglii ze szczytem uprzemysłowienia miast, czyli w połowie XIX wieku – te najstarsze  w Europie i na świecie to Ogrody Świętej Anny, znajdujące się w Nottingham. Założono je już w 1840 r.

Można też twierdzić, że inspirującym początkiem miejskiego ogrodnictwa była kubańska Hawana, gdzie połowa żywności konsumowanej przez mieszkańców miasta jest produkowana przez nich samych, co wynika z lęku przed wprowadzeniem embarga na dostawy żywności – było ono powszechne było w latach 70-tych ubiegłego stulecia.

Pewne jest, że pierwszy raz określenia guerilla gardening, czyli partyzantka ogrodnicza, użyto w związku z inicjatywą artystki i aktywistki Liz Christy.  Grupa zielonych „partyzantów” pod wodzą Liz wrzucała „bomby nasienne” na opuszczone posesje, a ona sama założyła nieformalny ogród na opuszczonym, zaniedbanym placu w jednej z dzielnic Nowego Jorku. Ogród ten istnieje do dziś i obecnie jest oazą zieleni, której istnienie w pełni zostało usankcjonowane przez władze miejskie.

Ogrodnictwo miejskie – snobistyczne czy ratunkowe (4)

Co daje miejskie ogrodnictwo?

Z racji korzeni zjawiska można za najoczywistszą uznać samowystarczalność żywnościową miast i względy czysto ekonomiczne. Jak orzekł Ron Finley, zwany buntowniczym ogrodnikiem z South Central w Los Angeles, uprawa własnego jedzenia jest jak drukowanie własnych pieniędzy. Ron Finley zakłada ogrody warzywne w swej dzielnicy dla zabawy, piękna, na przekór, by dać ludziom alternatywę dla fast foodów w społeczności, gdzie „bary drive-thru zabijają więcej ludzi niż strzelaniny” . Posłuchajcie sami, co mówi na temat swej działalności, gdyż w jego wypowiedzi zawarta jest cała esencja sensowności tworzenia wokół siebie choćby najmniejszych oaz zieleni.

Ogrodnicy Jana Brykczyńskiego

Wobec tego, jak wiele teraz mówi się i pisze na temat tego, co nazwano „urban gardening”, można sobie zadać pytanie, co jeszcze nowego można wnieść w obserwacje na temat miejskich ogrodników. Zrozumie to każdy, kto zajrzy w tę książkę, której bohaterowie zakładają swe ogrody niezależnie od tego, czy to akurat modne. To bowiem ludzie, którzy na czterech różnych kontynentach, w miejscach, gdzie ogrodów nikt by nie oczekiwał, tworzą ogrody – jak mówi sam autor książki „The Gardener” – by żyć. W slumsach, w biednych dzielnicach i na obrzeżach miast, niezależnie od mód i zalecanego stylu pielęgnacji, powstają te szczególne oazy.

Brykczyński pokazał ogrodników z teoretycznie bardzo różnych miast – ale połączonych czymś niesłychanie istotnym: poważnymi problemami ekonomicznymi, często posuniętymi do daleko idących skrajności. Dla tych, którzy znajdują się w tarapatach finansowych, najbardziej osiągalna jest żywność wysokoprzetworzona, sztuczna. To, co zdrowe znajduje się poza ich zasięgiem – jest zbyt drogie.

W tej sytuacji ludzie tworzą swe własne ogrody wyszarpując na ich rzecz dostępne skrawki ziemi, często będąc zmuszonymi do ich obrony, nawet z bronią w ręku albo też do ich ukrywania, by uprawiane rośliny jadalne nie zostały ukradzione. Te z trudem zdobywane oazy zieleni i plonów są dowodami niezwykłej kreatywności sportretowanych w książce Jana Brykczyńskiego ogrodników. Ich ogrodzenia, podpory, linki, po których pną się rośliny, to świadectwo pomysłowości ogrodników z miejsc nędzy. Nie stać ich przecież na zakup profesjonalnych narzędzi ogrodniczych w wyspecjalizowanych sklepach. Całość jest zupełnie odmiennym dokonaniem niż nasze „sformalizowane”, ogrodzone i zalegalizowane ogrody miejskie, cieszące się swoistą suwerennością.

Ogrodnictwo miejskie – snobistyczne czy ratunkowe (5)

Miejscy ogrodnicy z Berlina – również inni niż głosi stereotyp

Tempelhof w Berlinie to też szczególne miejsce. W efekcie głosowania mieszkańców, na płycie zamkniętego lotniska zostało stworzone również szczególne miejskie ogrodnictwo. Podwyższone grządki stworzone ze skrzynek, a czasem nawet wypełnione ziemią stare wózki lub po prostu stare wanny – wszystko to, co jest pod ręką wykorzystane, by uprawiać zioła, truskawki, kwiaty, pomidory, sałaty, cukinie, a nawet małe dynie. Każda skrzynka należy do jednej rodziny lub pojedynczej osoby, a wśród uprawiających nie brak również bezdomnych, którzy wykorzystują to, że ziemię, skrzynki i sadzonki oferuje wszystkim chętnym miasto.

Ogrodnictwo miejskie – snobistyczne czy ratunkowe (6)

A poza pozyskiwaniem plonów?

Funkcja mobilizacyjna do pozadomowej aktywności, satysfakcja z osiągniętych plonów, tworzenie enklaw odpoczynku od otaczającego nas zewsząd konsumpcjonizmu, miejsca relaksu i zetknięcia z przyrodą,  szansa na resocjalizację i zjednoczenie dla wspólnego dobra… można by jeszcze długo wymieniać.

Całość sprowadza się do jednego: sprowadzanie powrotu do miejskich upraw do fanaberii znudzonych japiszonów czy snobizmu bawiących się w rolnictwo korposzczurów jest poważnym uproszczeniem.

Wiedzą o tym i możni tego świata: Elżbieta II założyła warzywniak w ogrodach pałacu Buckingham podczas II wojny światowej i uprawia go do dziś. Michelle Obama  zajada swoją własną ekologiczną sałatę wysianą na dawnych trawnikach wokół Białego Domu.

Szum wokół miejskiego ogrodnictwa i lansowanie tego trendu w naszym kraju ciągle są potrzebne. Zwłaszcza w mniejszych miejscowościach postawy władz miejskich często pozostawiają jeszcze wiele do życzenia. Politykom i urzędnikom nowoczesne miasto wciąż kojarzy się z trasami szybkiego ruchu i pnącymi się w niebo szklanymi wieżowcami. Jeżeli włodarze polskich miast zdołają wyzwolą się ze stereotypów i dostrzegą liczne korzyści, jakie niesie ze sobą kultywowanie uprawy ziemi w mieście, otworzy to szanse na życie w miastach bardziej przyjaznych dla wszystkich mieszkańców. Nawet ci, którzy nie zaangażują się w ideę bezpośrednio, zyskają szanse choćby na oddychanie czystszym powietrzem.

Motywy czysto ekonomiczne? Zdrowotne dla ciała i duszy? Snobizm? Nieważne. Niech żyją miejscy ogrodnicy!

Ogrodnictwo miejskie – snobistyczne czy ratunkowe (1)

ulica-ekologiczna

Wierzymy, że ekologia w wielkim mieście jest możliwa, a swoje życie (i życie innych) można uczynić lepszym, nawet jeśli nie należy się do wielkich organizacji proekologicznych. Śledzimy newsy, tropimy trendy, piszemy o tym, co w zielonym przemyśle fajne, a co podejrzane – jednym słowem: mamy oko na eko.




Naprawdę duże bombki

terrachristmas dekoracje świateczne (1)

Nieciekawe dekoracje świąteczne odsyłamy do lamusa! Już teraz warto zapoczątkować nową erę oryginalnego dekorowania przestrzeni publicznej w okresie Bożego Narodzenia – wielkie, mieniące się bombki z kolekcji TerraChristmas najlepiej sprawdzają się w tej roli.

terrachristmas dekoracje świateczne (1)Źródło: www.terrachristmas.pl

Zgodnie z tradycją

Klasyczny, okrągły kształt bombki to ukłon w stronę tradycyjnych świątecznych dekoracji. Dekorując przestrzenie publiczne, warto jednak wziąć pod uwagę skalę takiej kompozycji. Wielkie rozmiary elementów z kolekcji TerraChristmas sprawią, że aranżacja zawsze zostanie zauważona. Duże bombki to intrygujący element, który przywiedzie wspomnienia każdego mieszkańca i skutecznie wprowadzi go w świąteczny nastrój.

terrachristmas duże bombkiŹródło: www.terrachristmas.pl

Naprawdę wielkie

Naprawdę duże bombki uatrakcyjnią przestrzeń i pozostają na pierwszym planie. Zarówno przed budynkami użyteczności publicznej, jak i w pasażu galerii handlowej, zawsze będą atrakcyjnym elementem.

TerraChristmasŹródło: www.terrachristmas.pl

Możliwości w gabarycie XXL

Zakres możliwości dużych bombek z kolekcji TerraChristmas jest tak duży, jak one same. Czarują jako samodzielny element, a w połączeniu z oświetleniem stworzą jeszcze bardziej zachwycającą kompozycję. Dekorację można dowolnie kreować: aż siedem rozmiarów i trzy kolory wykończenia otwierają szereg niepowtarzalnych możliwości. Gdy ich powierzchnia zostanie pokryta połyskliwym brokatem, cała przestrzeń wprost zabłyśnie…

TerraChristmasŹródło: www.terrachristmas.pl

Skonstruuj swoją dekorację

Duże bombki sprawdzają się klasycznych aranżacjach: wiszące ponad sklepieniem galerii handlowej lub w hotelowym holu przypomną najpiękniejsze świąteczne obyczaje. Modułowe formacje na chodnikach lub przed budynkami to równie dobry pomysł. Ostateczny wygląd dekoracji jest niczym nieograniczony i może być łatwo modyfikowany.

TerraChristmasŹródło: www.terrachristmas.pl

Zima wcale nie taka zła

Ujemne temperatury, opady śniegu i wiatr sprawiają, że zewnętrzne dekoracje muszą być szczególnie wytrzymałe. Duże bombki TerraChristmas są odporne na chłód i uszkodzenia mechaniczne. To gwarancja jakości i pewność, że dekoracje nie stracą uroku przez wiele kolejnych świątecznych sezonów. Tak solidne wykonanie nie oznacza jednak dużej masy – bombki są bardzo lekkie, mogą więc być łatwo przenoszone i bezproblemowo magazynowane.

TerraChristmas Źródło: www.terrachristmas.pl