10 przyrodniczych cudów świata

10 przyrodniczych cudów świata

23 czerwca 2016


image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Afryka, Ameryka Południowa a może Australia? Zastanawiasz się, czasem gdzie mieszka najwięcej gatunków zwierząt, a przyroda wręcz tętni życiem? Naukowcy mają dla Ciebie odpowiedź! Poznaj 10 przyrodniczych cudów świata.

10 przyrodniczych cudów świata (1)

Przyrodnicy z Mongaby opracowali ranking 10 przyrodniczych cudów świata, czyli miejsc o największej różnorodności biologicznej. O miejscu w rankingu decyduje liczba gatunków ssaków, ptaków, ryb, gadów, płazów i roślin naczyniowych, jakie występują w danym kraju. Chcesz poznać najcenniejsze przyrodniczo miejsca?

#10 Stany Zjednoczone i Wenezuela

Wenezuela i Stany Zjednoczone zajmują ex aequo 10. miejsce w rankingu przyrodniczych cudów świata. Stany Zjednoczone trafiły tu ze względu na wiele gatunków ryb zamieszkujących rzeki, jeziora i oceany. Wenezuela za to może pochwalić się bogactwem świata ptaków.

#9 Ekwador

Ekwadorska przyroda to przede wszystkim Andy, dzika Puszcza Amazońska i archipelag Galapagos, znany z wielkich żółwi słoniowych i zięb Darwina. Żyje tu ponad 1588 gatunków ptaków i 539 płazów!

#8 Indie

Indie mają bogaty skład gatunkowy ptaków i gadów. Żyją tu także znani przedstawiciele mega fauny: słonie indyjskie, nosorożce, lwy i tygrysy.

10 przyrodniczych cudów świata (6)

#7 Australia

Australia znana jest przede wszystkim z Wielkiej Rafy Koralowej, zamieszkiwanej przez ponad 1500 gatunków ryb, 400 gatunków koralowców, 6 z 7 żyjących na świecie gatunków żółwi morskich, delfiny i zagrożone wyginięciem diugonie. Są tu także pustynie i lasy deszczowe. Dzięki tak zróżnicowanym krajobrazom Australia przoduje w rankingu pod względem liczby gatunków gadów i ryb.

#6 Peru

3 z 10 przyrodniczych cudów świata leżą w Ameryce Południowej. Nic dziwnego! Te 3 kraje łączy przede wszystkim Puszcza Amazońska. Peru ustępuje Kolumbii jedynie pod względem liczby gatunków ptaków, za to zwycięża w kategorii ssaków, płazów i roślin naczyniowych.

10 przyrodniczych cudów świata (5)

#5 Meksyk

Gęsty las równikowy (selva), lasy namorzynowe, suche lasy kolczaste, siedliska górskie i pustynne dają Meksykowi silną, 5. pozycję w rankingu przyrodniczych cudów świata. Meksyk jest bogaty w gatunki ptaków, ssaków, gadów i roślin.

#4 Chiny

Większości z nas przyroda Chin kojarzy się przede wszystkim z… pandą. Tymczasem ten wielki, azjatycki kraj jest bogaty w siedliska od lasów tropikalnych w Yunann po pustynię Gobi. Największą różnorodność gatunkową Chin widać w liczbie gatunków ptaków, ryb i roślin naczyniowych.

10 przyrodniczych cudów świata (4)

#3 Indonezja

Archipelag liczący ponad 10 000 wysp znany jest z różnorodnych siedlisk – od jednego z trzech największych lasów deszczowych na świecie, po Trójkąt Koralowy. W Indonezji mieszka najwięcej gatunków ssaków i niewiele mniej gatunków ryb niż w Australii. Zajmuje czwarte miejsce pod względem ptaków, żyje ich tu aż 1615 gatunków. Indonezja jest jedynym miejscem na świecie, w którym w jednym lesie żyją nosorożce, orangutany, słonie, niedźwiedzie i tygrysy.

#2 Kolumbia

Kolumbia zajmuje 2. miejsce w rankingu przyrodniczych cudów świata ze względu na bogactwo świata ptaków, płazów i roślin naczyniowych. Żyje tu aż 1826 gatunków ptaków. To więcej niż w jakimkolwiek innym kraju na świecie. Różnorodność biologiczną Kolumbia zawdzięcza bogactwu siedlisk – od lasów deszczowych Amazonii i Choco, górskie siedliska Sierra Nevada i Andów, łąki i wyspy takie jak Gorgona na Pacyfiku i karaibska San Martin.

10 przyrodniczych cudów świata (3)

#1 Brazylia

Brazylia króluje w rankingu przyrodniczych cudów świata. Puszcza Amazońska, sawanna Cerrado i wielkie rozlewiska Pantanal dają Brazylii drugie miejsce pod względem liczby gatunków ssaków i płazów, oraz trzecie wśród ptaków, gadów i ryb.

Zobacz pełny ranking 10. przyrodniczych cudów świata, przygotowany przez Mongaby (KLIK!).

ulica-ekologiczna

Wierzymy, że ekologia w wielkim mieście jest możliwa, a swoje życie (i życie innych) można uczynić lepszym, nawet jeśli nie należy się do wielkich organizacji proekologicznych. Śledzimy newsy, tropimy trendy, piszemy o tym, co w zielonym przemyśle fajne, a co podejrzane – jednym słowem: mamy oko na eko.

« »

1 komentarz do wpisu “10 przyrodniczych cudów świata”

Dodaj komentarz