10 pomysłów na ukwiecone miasto

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Przyroda zdaje się jeszcze być pogrążona w zimowym śnie, a my już nie możemy doczekać się wiosny. Warto wziąć sprawy w swoje ręce i już dziś zaplanować ukwiecenie przestrzeni miejskiej.

kaskadowe konstrukcje kwietnikowe

Źródło: archiwum Terra

Właściwa lokalizacja sezonowych kwietników to sprawa bardzo istotna. Zadecyduje bowiem o udanym lub nie udanym efekcie ozdobnym, a w rezultacie o wizerunku całej przestrzeni. Na początek warto więc dokonać wnikliwej analizy rynku: które miejsca najbardziej potrzebują zmian, a które trzeba ożywić. Warto również wziąć pod uwagę:  jakie są kolory elewacji, jak oświetlone są poszczególne miejsca w ciągu dnia, czy rynek jest zamknięty dla ruchu samochodów i przeznaczony tylko dla pieszych. To wszystko ma ogromne znaczenie.

Dobrze jest znaleźć kilka miejsc, w których można by takie same lub podobne kompozycje powtórzyć. Warto zastosować kombinację kilku elementów np. wieże kwiatowe, kwietniki na latarniach oraz na barierkach.

Poniżej kolejna dziesiątka miejsc, gdzie warto i można wprowadzić kwiaty:

1. Zieleń wzdłuż drogi nie pełni tylko funkcji estetycznej, sprawia, że piesi czują się nieco bardziej bezpieczni – od ruchliwych jezdni dzieli ich bowiem „zielony” ekran. Wzdłuż miejskich dróg bardzo często nie ma miejsca na drzewa i krzewy, dlatego pojemniki i donice z kwitnącymi roślinami montowane na barierkach, murkach, słupach czy bezpośrednio do ścian budynków – wydają się być zbawieniem dla tej szarej przestrzeni. To dobry sposób na dekorowanie głównych dróg lub metamorfozę najbardziej pustych fragmentów ulic.

kaskadowe konstrukcje kwietnikowe

Źródło: archiwum Terra

2. Ukwiecona brama? Czemu by nie! W tym zadaniu najlepiej sprawdzą się skrzynki montowane na barierkach oraz misy wieszane na łańcuchach. Aranżacje tego typu warto łączyć z ukwieceniami wzdłuż ulicy. Będą wówczas tworzyć atrakcyjną całość.

3. O tym, że zieleń ma działanie kojące i wycisza nerwy z pewnością zaświadczyć mogą… kierowcy. Stojąc w korku, na pewno lepiej rozładować stres patrząc na zieleń, niż odreagowując na innych ofiarach motoryzacyjnej pułapki. Ukwiecenie pasów i wysepek pomiędzy jezdniami będzie dobrym pomysłem.

4. Rondo to prawdziwe pole do popisu. Świetnie sprawdzają się tu pojemniki montowane do barierek oraz na różnego typu pionowych konstrukcjach. Ładnie również będą wyglądać „kopce”, czyli niewielkie wieże kwiatowe. Efekt będzie jeszcze lepszy, jeśli to wszystko zestawimy z zielenią posadzoną bezpośrednio w ziemi.

kaskadowe konstrukcje kwietnikowe

Źródło: archiwum Terra

kaskadowe konstrukcje kwietnikowe

Źródło: archiwum Terra

5. Mosty i wiadukty oraz barierki oddzielające przystanki od ulicy mogą być świetnym tłem i „wieszakiem” dla kwiatów. Rośliny w skrzynkach mocowanych po jednej lub po obydwu stronach barierek będą wyjątkowo dobrze widoczne.

6. O tym, że pierwsze wrażenie jest bardzo istotne i często bywa decydujące, nie trzeba nikogo przekonywać. Miło jest być witanym i żegnanym kwiatami. Nawet jeśli są to tylko kwiaty w donicach na miejskich rogatkach. Do ozdoby wjazdów i wyjazdów z miast najlepsze będą pojemniki zawieszane na wysokich konstrukcjach. Jeszcze lepiej, jeśli u ich podnóża znajdą się kwiatowe klomby i kobierce. Na pewno zwrócą uwagę podróżnych. Liczy się przecież pomysł.

kaskadowe konstrukcje kwietnikowe

Źródło: archiwum Terra

7. O tym jak trudno czasem znaleźć drogę w mieście przekonał się niejeden turysta. Rzeczywiście, niektóre oznaczenia mogą zniknąć wśród natłoku coraz to bardziej krzykliwych reklam i szyldów. Jeśli jednak przyozdobimy je kwiatami, zyskają ciekawszy wygląd. A wtedy takich tablic informacyjnych nie sposób przegapić.

8. Przystankowa wiata czy budynek dworca to miejsca gdzie na ogół nie spędzamy zbyt wiele czasu, o ile oczywiście nie spóźnimy się na nasz środek lokomocji. Najbardziej nużące oczekiwanie może być jednak nieco przyjemniejsze, jeśli znajdujemy się w miejscu zadbanym i estetycznym. Pamiętajmy, że dworce i przystanki to także wizytówka dla miasta. W takich miejscach najlepsze będą wyglądać donice i misy montowane wysoko, np. na elewacji budynków lub na latarniach.

9. Jak odnaleźć swój samochód wśród wielu innych? Co zrobić, aby w upalny dzień nie wsiadać do nagrzanego niczym piekarnik pojazdu? I na to jest sposób. Parkingi trzeba obsadzać zielenią! Można ją wprowadzać tylko na obrzeżach, można też – przy pomocy rozmaitych słupów bądź barierek z kwiatami – dzielić wielkie parkingi na mniejsze kwartały (np. każdy obsadzony kwiatami w innym kolorze, albo wręcz kompozycjami z różnych gatunków roślin). Wtedy samochód odnajdziemy bez problemu, ponieważ łatwiej będzie nam zapamiętać dane miejsce. Upalny dzień stanie się przyjemniejszy, a sam parking nie będzie już przypominał betonowej pustyni.

kaskadowe konstrukcje kwietnikowe

Źródło: archiwum Terra

10. Nie wszystkie budynki warto eksponować. Niektóre przydałoby się ukryć albo przynajmniej nieco przysłonić. Można zakryć je krzewami lub pnączami, można również – pięknymi kompozycjami z kwiatów w pojemnikach zawieszonych na ścianach. Wiaty, śmietniki czy miejskie szalety nie muszą być wcale miejscami, za które trzeba się wstydzić.

kaskadowe konstrukcje kwietnikowe

Źródło: archiwum Terra

Źródło: Na podstawie tekstu autorstwa Małgorzaty Dyrskiej


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group

Dodaj komentarz